| CapDeSfecla a întrebat:

De ce plâng icoanele,de ce curge mir din moaște,de ce aghiasma nu se strica, de ce moaștele nu se descompun? Sah mat ateilor.Ati luat martilaughing)

9 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Icoanele "plang" fiindca le uda popi.
Oricine poate face moaste daca inmormanteaza mortul intr-o livada de pruni. Solul din apropierea prunilor are aceasta calitate de a conserva osemintele si corpurile (moaste) mortilor.
Aghiazma nu se strica fiindca apa care atinge argintul sau busuiocul nu mai contine microorganisme. Eu folosesc pentru orice apa de izvor un pahar de argint asemenea faraonilor care cunosteau proprietatile argintului de a distruge orice microorganism din apa. (Citeste pe net).
Mat pentru prostii care pupa oase de morti sau popi sub sutana (stiu ei de ce). laughing

| SasaSasa2000 a răspuns (pentru danut):

Sa te închini unei mortăciuni îmi pare și mi-a o prostie.

| RAY a răspuns:

Ce atei ma, inclusiv crestini de alte religi nu cred in asa ceva, crestini singuri se contrazic

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ti ai cam dat autogol.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

De ce plâng icoanele,
Că sunt trucate.
de ce curge mir din moaște,
Fiindcă au putrezit.
de ce aghiasma nu se strica,
Fiindcă are în ea ioni de argint
de ce moaștele nu se descompun?
Fiincă s-au uscat. Citește Pastramă trufanda de Caragiale.
Remiză, habotnicule!

| CapDeSfecla explică (pentru sadrian46):

Nu sunt habotnic, nici macar credincios dar imi place cum se aprind altii happy

| sadrian46 a răspuns (pentru CapDeSfecla):

De aceea am decis să nu mă mai aprind nici eu. Am terminat cu lupta pro șicontra, teu sau ateu. Că nu duce nicăieri. Că iad, că lumea de apoi.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Tocmai ca n-ai dat nici macar sah, fiindca icoanele nu plang, nici nu curge mir din moaste, moastele sunt conservate cum sunt si mumiile din Egiptul antic (daca pe asta o consideri o "dovada" atunci mumiile din Egipt trebuie numaidecat sa dovedeasca maretia zeului Amon Ra).

| plantezridichi a răspuns:

Sunt la facultatea de arte tocmai am aflat și eu zilele trecute de la un profesor o treabă. In pictura cu ulei se folosește ulei de in că sa înțelegeți desore ce vorbesc mai încolo. Iar undeva in jurul anilor '60 în România chimiștii au reușit să facă un ulei contrafăcut care îl imita excelent de bine pe cel adevărat de in, iar pictorii din toată țara au înnebunit pentru că era foarte ieftin și toți au început să îl folosească. Dar în comparație cu cel din în adevărat care după câteva zile se usucă culoarea pe el și așa rămâne de acum încolo, uleiul de in contrafăcut după o vreme incepe sa se "despartă" de compoziția de culoare și... Să curgă. Și întâmplarea întâmplătoare face că majoritatea icoanelor care plâng sunt pictate începând cu anii '60 încoace laughing))))