| ObiectivulAnonim66 a întrebat:

De ce preotii care i-am cunoscut au avut idei diferite (ambii ortodoxi). Unul spune ca nu se poate trece din Iad in Rai si nici invers. Unul imi zice ca daca cei de pe pamant se roaga pentru ei se pot intoarce in Rai (daca is in Iad).

Deasemenea am auzit ca, animalele dupa ce mor nu se mai duc nicaieri. Eu cred ca se duc in Rai deoarece, Raiul este prezentat frumos si cred ca ar fi prea pustiu fara animale in acel "taram de basm". Animalele nu sunt asa de spalate pe creier cum sunt oamenii rai. Voi ce credeti?

31 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Spui bine ca sunt idei. Si ei pot sti dupa multe cautari prin scrierile crestine vechi, din experiente ale oamenilor care au fost mai aproape de Dumnezeu.

| danay72 a răspuns:

Conform Bibliei animalele nu învie, dar în paradisul pământesc care va fi după distrugerea sistemului rău de lucruri, vor exista animale pașnice care vor trăi fără a face rau oamenilor. Isaia11:6-9

| anonim_4396 a răspuns (pentru danay72):

Si animalele alea pasnice, care zici ca vor exista, vor trai si ele vesnic?

| danay72 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici unde în Biblie nu spune ca vor trăi veșnic.

| iurii75 a răspuns:

Dacă să ne referim la ortodoxie în general, nu numai în România, este o mare diferenţă/dezbinare atît în învăţături cît şi în obiceiuri.
De exemplu - în R. Moldova au rămas şocaţi cînd au aflat că în România (cel puţin unele părţi) se dezgroapă mortul după 7 ani.
Fiecare regiune şi-au păstrat multe dintre obiceiurile păgâne care erau în locul respectiv, după posibilitate "creştinîndule", adaptîndule puţin. De aici şi dezbinările şi diferenţele dintre învăţături.
Deşi conform Bibliei ar trebui să fie altfel - 1petru 3:8 În sfârşit, să aveţi toţi acelaşi mod de gândire, împărtăşind aceleaşi sentimente, arătând afecţiune frăţească, fiind plini de o tandră compasiune

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru iurii75):

Păi în satul unde stau eu se practică obiceiuri păgâne cum ar fi : spargerea paharelor după scoaterea mortului din casă, datul găinii peste mormânt și altele (deși Biserica le condamnă), dacă oamenii nu vor să înțeleagă asta e vina Bisericii sau a lor? (de exemplu sunt oameni care deși sunt creștini ortodocși fumează, beau, înjură, deși învățatura Bisericii Ortodoxe le spune că nu e bine, deci e învățatura Bisericii de vină sau ei? că nu o ascultă.

| iurii75 a răspuns (pentru Florin9Florin9):

"datul găinii peste mormânt și altele (deși Biserica le condamnă), " - şi la noi se practică, de faţă cu preotul fără ca el să riposteze.
" deși sunt creștini ortodocși fumează, beau, înjură, deși învățatura Bisericii Ortodoxe le spune că nu e bine, deci e învățatura Bisericii de vină sau ei?" - 1 corinteni 5:11 De aceea, vă scriu acum să nu mai aveţi legături cu cineva numit frate care este un fornicator sau un om lacom sau un idolatru sau unul care insultă sau un beţiv sau un extorcator! Cu un astfel de om nici măcar să nu mâncaţi! 12 Fiindcă ce treabă am eu să-i judec pe cei de afară? Nu-i judecaţi voi pe cei dinăuntru, 13 în timp ce Dumnezeu îi judecă pe cei de afară? „Înlăturaţi-l din mijlocul vostru pe răul acela!"
Observi ce spune scriptura cu privire la astfel de persoane? Să fie înlăturate, excluse, păstrînd astfel curată congregaţia (adunarea)! N-am auzit nici de un caz ca astfel de persoane să fie excluse. Dar tu?

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru iurii75):

La ce te referi (mai exact) prin cuvintele,, înlăturate'' și,, excluse ''?

| iurii75 a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Uite, îţi reproduc tot abzaţul care se referă la problema dată.
1 corinteni 5:5 De fapt, se aude că în mijlocul vostru există fornicaţie, şi încă aşa fornicaţie cum nu există nici chiar la naţiuni: ca un bărbat să trăiască cu soţia tatălui său. 2 Şi voi v-aţi umflat de mândrie? Şi nu v-aţi mâhnit mai degrabă, pentru ca omul care a comis această faptă să fie înlăturat din mijlocul vostru? 6 Motivul vostru de laudă nu este bun. Nu ştiţi că puţină plămădeală dospeşte toată frământătura? 9 V-am scris în scrisoarea mea să nu mai aveţi legături cu fornicatorii, 10 neînţelegând prin aceasta în general cu fornicatorii acestei lumi sau cu oamenii lacomi, cu extorcatorii sau cu idolatrii. Altminteri ar trebui să ieşiţi din lume. 11 De aceea, vă scriu acum să nu mai aveţi legături cu cineva numit frate care este un fornicator sau un om lacom sau un idolatru sau unul care insultă sau un beţiv sau un extorcator! Cu un astfel de om nici măcar să nu mâncaţi! 12 Fiindcă ce treabă am eu să-i judec pe cei de afară? Nu-i judecaţi voi pe cei dinăuntru, 13 în timp ce Dumnezeu îi judecă pe cei de afară? „Înlăturaţi-l din mijlocul vostru pe răul acela!"
În adunarea creştinilor din corint era o problemă, un creştin a păcătuit grav comiţînd fornicaţie. De aceia respectivul era exclus sau excomunicat. Cu alte cuvinte el nu mai era socotit un creştin, un continuator al lui Isus, de asemenea ceilalţi nu urmau să se mai asocieze cu el. Este oare crudă şi înjositoare această lege biblică? Gândiţi-vă însă la următorul aspect: Dacă un criminal înrăit este trimis la închisoare pentru că a încălcat legea, este oare aceasta o acţiune crudă sau neîndurătoare? Nu, deoarece publicul are dreptul de a asigura pacea şi securitatea comunităţii. De fapt, în perioada detenţiei lui, criminalul este exclus dintr-o societate care respectă legea.
În mod asemănător, congregaţia creştină este îndreptăţită să-i înlăture din mijlocul ei pe răufăcătorii care nu se căiesc. De ce? Deoarece congregaţia nu trebuie să fie un loc de refugiu pentru răufăcătorii imorali şi pentru alţii care practică păcatul cu voia.
Fiind conştient de faptul că „un singur păcătos nimiceşte mult bine", apostolul Pavel le-a poruncit colaboratorilor lui de credinţă următoarele: „Înlăturaţi din mijlocul vostru pe răul acela!" (Eclesiastul 9:18; 1 Corinteni 5:13). Această acţiune îl împiedică pe păcătos să răspândească corupţia în congregaţie şi ocroteşte bunul renume al congregaţiei (să nu poată afirma cineva: - iată ce fac creştinii). — Compară cu 1 Timotei 3:15.
Dacă mai apoi persoana respectivă se căieşte sincer şi arată prin fapte că şi-a schimbat conduita el poate fi reintegrat. După cît se pare astfel au stat lucrurile în cazul acelei persoane, motiv pentru care după un anumit timp Pavel îi îndeamnă pe corinteni să-l primească înapoi pe acel bărbat, întrucât conduita sa dovedea căinţă.
P.S. Excomunicarea este o acţiune disciplinară în urma căreia un membru al unei religii este exclus din aceasta.

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru iurii75):

Nu știu ce să zic, având în vedere că uneori astfel de persoane(care greșesc) sunt părinții mei, alteori prieteni mei, cam toți oamenii cu care interacționez eu în societate, uneori sunt chiar eu un astfel de om (în contextul din Biblie cei credincioși erau mai mulți, în zilele noastre e invers).S-a ajuns deja în punctul în care toți creștinii sunt judecați /caracterizați după faptele câtorva. Îți dai seama în zilele noastre cate persoane ar trebui expropriate? Totuși credincioșii cu iubire de aproape și blândețe ar trebui să-i ajute să se schimbe pe astfel de oameni, dacă nu vor vrea treaba lor dar vor da răspuns în fața Lui Dumnezeu.

| iurii75 a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Nu merge vorba de păcate minore, fiind imperfecţi toţi greşim. Este vorba de persoane care comit păcate grave în mod repetat şi nu este nici urmă de căinţă. Şi sunt multe persoane de genul acesta. Întrebarea e - vom aplica ceea ce spune Biblia sau vom încerca s-o ocolim căutînd scuze.
Dacă ai o ladă cu mere frumoase şi observi printre ele unul stricat, cum procedezi? Îl laşi acolo zicând că tot măr este? Sau îl vei înlătura pentru că altfel toate se vor strica de la el?
"Totuși credincioșii cu iubire de aproape și blândețe ar trebui să-i ajute să se schimbe pe astfel de oameni, " - da, dar respectînd porunca divină şi nemaiavînd legături cu persoanele care dispreţuiesc bunătatea şi iubirea Tatălui.

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru iurii75):

Ai dreptate, în unele cazuri așa trebuie procedat.

| iurii75 a răspuns (pentru Florin9Florin9):

îmi pare bine că eşti o persoană sinceră.
Sper să continuăm discuţia şi la alte subiecte.

| VelaJohnny a răspuns:

Mai intreaba-i odata acelasi lucru, si cere-le sa argumenteze fiecare afirmatie cu un verset din Biblie, altfel nu se pune. Cu siguranta vor fi de acord amandoi in conditiile acestea, pentru ca nu vor avea ce sa zica in acest sens. Biblia nu spune nimic de genul. Dumnezeu actioneaza mereu cu dreptate. Crezi ca il poti mitui cu rugaciunile tale sa isi schimbe legile? Crezi ca in iad se afla pacatosii fara nici o speranta, si in rai cei aprobati de Dumnezeu? Poftim, daca vrei sa citesti despre ce invata Biblia despre suflet.

http://wol.jw.org/ro/wol/d/r34/lp-m/1101989270

Răspuns utilizator avertizat
| SuNaM a răspuns:

Nu se poate trece din Rai in Iad pe cont propriu, doar biserica ii scoate de acolo prin rugaciuni.Nu au avut pareri diferite, unul ti-a raspuns strict la intrebare, unul a mai si adaugat ceva.Practic,si intrebare e pusa destul de prost!

Legat de animale, animalele neavand chipul lui Dumnezeu din noi(ratiune, vointa.)nu merg in iad.Nu se intampla nimic cu ele.Plus animalele de acum sunt,,corupte'' din cauza pacatului stramostesc,de aceea ataca omul, in rai sunt animale, dar sunt animalele curate, pe care Adam le-a numit si care treaiau in vietuire perfecta cu omul, de la pasare pana la leu!

| anonim_4396 a răspuns (pentru SuNaM):

Daca in rai omul nu mai e carne si oase, ci spirit, sa inteleg ca si animalele vor fi tot spirite? (ca sa traiasca in vietuire perfecta cu omul, dupa cum zici)

| SuNaM a răspuns (pentru anonim_4396):

Omnul in rai nu va fi spirit, va fi trup, dar un trup ca cel al Mantuitorului dupa inviere.Si uite cum interpretezi tu prost ce am scris...vietuire perfecta cu omul=animalele nu mai vaneaza/ranesc/ucid oamenii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru SuNaM):

Ce am interpretat eu prost? Exact la aia m-am referit si eu (animalele nu mai vaneaza/ranesc/ucid oameni)

| VelaJohnny a răspuns (pentru SuNaM):

„Plus animalele de acum sunt,, corupte'' din cauza pacatului stramostesc" - Pacatul lui Adam si al Evei s-a transmis doar urmasilor sa-i. Daca animalele s-ar trage si ele din Adam si Eva, atunci ar fi si ele imperfecte, si ar fi mostenit pacatul, iar conform traditiei ortodoxe, ar avea nevoie de botez cand se nasc, pentru a le fi iertat pacatul stramosesc, nu? Biblia nu mentioneaza ca animalele sunt carnivore si omnivore nici macar ca si consecinta a neascultarii lui Adam si a Evei, dar ca si mostenire a actiunii primului cuplu uman.

| anonim_4396 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Animalele care vor fi in paradis cu omul (lupul si mielul, de exemplu) vor trai si ele vesnic?

| VelaJohnny a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici cele dinainte de Adam si Eva nu traiau vesnic, ci mureau. Ele nu au nici un pacat, deci nu li se aplica ca si noua Romani 6:23 „Plata pacatului este moartea", insa totusi mor. Ele nu au primit viata vesnica, si nici posibilitatea de a o avea, altfel si dinozaurii ar mai fi existat in prezent, si alte specii de animale.

| Holiday a răspuns (pentru SuNaM):

"Practic,si intrebare e pusa destul de prost!"

Da, totdeauna intrebarea e proasta, nu popa...laughing)

| anonim_4396 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Iti ridic mingea la fileu/tema de meditat:
1. Cum ramane cu "...Si moartea nu va mai fi"?
2. Nu ti se va rupe inima sa vezi animalul tau de companie, pe care il indragesti asa de mult, murind?
3. Va trebui sa ne ocupam in continuare cu sapatul de gropi pentru a le ingropa, sa existe probabil niste cimitire; deci inca ne mai confruntam cu spectrul mortii. happy

| VelaJohnny a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu-mi spune mie asta, ca si cum m-ai lua la rost laughing daca vrei sa ma crezi si sa iei in considerare argumentele, bine, daca nu, la fel happy.

| SuNaM a răspuns (pentru VelaJohnny):

Nu,pacatul nu s-a dus doar la oameni...s-a dus la toata creatia pentru ca omul era incoronarea creatiei!
Atunci tu zici asa, fa tu botez la animale!

| SuNaM a răspuns (pentru Holiday):

Exact...tu spui!

| Stell99 a răspuns:

Nu exista asa ceva!
Nu mai crede foate basmele primitive scrise acum mii de ani de aia care nu stiau unde se duce soarele noaptea :))
Nu ca astia din ziua de azi ar fi mai presus cu multe.
https://www.google.ro/......https?/url

| KenNine a răspuns:

Sa stii ca da.Noi oamenii nu avem dreptul sa le numim animele deoarece unii sunt mai animale ca animalele.Si eu am auzit povesti diferite de la preoti ortodoxi.Bine spus spalate pe creier.

| Sabou_Gabriel_1995 a răspuns:

Biserica Ortodoxa învața că se poate trece din iad in Rai, cu ajutorul celor 40 de Liturghii. Orice om care nu crede în aceasta a căzut în erezie. Despre animale a spus Papa că se duc în Rai, dar nici un arhiereu ortodox nu a spus nimic.

| AdrianTzar a răspuns:

Cel mai întelept este să ne rugăm pentru toți, inclusiv pentru cei ce au murit neortodocși, este chiar o rugăciune specială pentru aceștia. Depinde și de starea în care s-a adâncit omul, dar rugăciunile oricum îi ușurează starea unde este, fie chiar sinucis sau...