| Tarinus989 a întrebat:

Nu am sa pun intrebari despre Dumnezeu pentru ca stiu ca raspunsul ar fi ca El este o divinitate si nu trebuie mai mult(nu sunt ironic sau fac misto de asta) dar am cateva intrebari la care nu am gasit un raspuns(nu sunt ateu):

1)Conform Bibliei oamenii au aparut acum 6000 de ani, de ce s-au gasit dovezi ca oamenii au aprut acum milioane de ani?

2)Aceasta intrebare este legata de prima, daca omul a aparut acum 6000 de ani de ce s-au gasit dovezi ca mesopotamienii sau poporul lor a aparut in mileniul 6 ih?

3)Am de fapt mai multe intrebari despre Noe:
-ce s-a intamplat cu restul barcilor in timpul potopului?
-cum au ajuns animalele acelea la arca(gen cum au venit 2 pinguini sau 2 lenesi)?
-ce s-a intamplat cu plantele?
-(nu sunt rasist)cum au aparut rasele de oameni(gen negri si asiaticii)?
-de ce Dumnezeu a ucis toti bebelusii si copiii care nu aveau nici o vina?
-am citit pe wikipedia ca, comentatorii bibliei au ajuns la concluzia ca Potopul a avut loc circa 3300ih si daca omul a aparut in 4000 ih si Adam a trait 900 de ani atunci Adam a trait in timpul potopului?
-(aici imi incalc promisiunea de la inceput dar...)daca Dumnezeu e a tot puternic, a vazut in viitor cum vor decurge lucrurile, atunci de ce nu a schimbat asta de la inceput?

4)Moise a plecat din Egipt catre Israel si a ajuns acolo in 40 de ani, acum am cautat traseul si chiar daca ai fi campat nu cred ca ar fi luat chiar 40 de ani, poate cineva sa explice?

5)De ce exista 2 tipuri de crestinism? Nu s-au putut intelege preotii sau care e faza?

6)Asta e o intrebare mai delicata,cum credeti ca arata raiul si iadul, adica in rai vom avea lucrurile care ne fac fericiti pe pamant(gen nu tigari sau droguri gen calculatoare, petreceri)

As dori raspunsul unui crestin ortodox care a citit biblia sau care stie raspunsul la aceste intrebari.

Răspuns Câştigător
| Irinel15123532 a răspuns:

Draga prietene, sa le luam pe rand, imi cer scuze inca de pe acum daca voi scrie mult dar intrebarile tale trebuiesc dezvoltate.

1. Oamenii de stiinta nu sunt de o singura parere absolut toti, este o erezie acest lucru (om de stiinta = ateu) este o mare minciuna, promovata de multi, sunt oameni de stiinta care spun ca Biblia este adevarata. Ei sustin ca pot masura ''batranetea'' unui obiect printr-un mijloc numit datare radiometrica. Daca vei cerceta care sunt procedurile si care sunt sansele de aproximare a timpului, vei vedea ca acest mijloc de ghicire a varstei unui obiect are foarte multe semne de intrebare, lucru confirmat chiar si de catre unii oameni de stiinta care se ocupa in acest domeniu.
Biblia spune sa cercetam, tot Dumnezeu ne-a dar creierul si liberul arbitru, ne spune sa cerceam, sa alegem.
Credinta si Stiinta au argumente, si in credinta sunt intrebari si si in stiinta sunt mari intrebari, teoriile stiintifice de acum 20 de ani, desi la vreme aceea au fost considrate revolutionare si imbatabile, astazi sunt batjocorite si sunt numite prostii, iti pot da exemple daca doresti.

Noi crestinii avem dovezi dovedite chiar si de stiinta in biblie, dar stiinta care neaga biblia de multe ori se dovedeste a fi falsa, din nou iti pot da exemple daca doresti.
Stiu ca voi fi blamat, dar iti dau un exemplu minor.

Simetria dintre materie și antimaterie este perfectă, condiții în care, după Big Bang, particulele de materie și cele de antimaterie ar fi trebuit să se anuleze reciproc, iar Universul nu ar fi trebuit să existe, conform concluziilor la care au ajuns fizicieni de la Organizația Europeană pentru Cercetări Nucleare (CERN),
Universul nu ar fi trebuit sa existe confirm teoriei Big Bang, nici un om nu stie totul, pana la urma, fie ca iti place fie ca nu, si in stiinta se rezuma la credinta, alegi ceea ce vrei sa crezi, fie pe Dumnezeu, fie un om cu anumite ipoteze, repet, ipoteze, nu raspunsuri sigure. Ipoteze care de-a lungul timpului au fist schimbate de nenumarate ori, cauta singur daca nu ma crezi.
Eu am cercetat vreme de 10 ani ambele variante, si am ajuns la concluzia bazandu-ma pe toate argumentele, ca biblia este relala si are temelia reala, biblia este o busola care arata spre Dumnezeu, si este reala si demna de incredere, nu citi de pe internet tot ce scrie, cauta singur, citeste carti, nu doar brosuri scrie de nu stiu cine.
Un savant a spus sincer unei televiziuni ''Daca adunam tot ce stim despre univers, si punem la un loc toate informatiile, realizam ca nu stim nimic''
Nu se pot explica raional gaurile negre care absorb pana si lumina si curbeaza spatiul si timpul, rational nu ar trebui sa existe.
Cerceteaza singur, si nu singura sursa sa fie de pe net, cauta carti, citeste si afla.

Romani 1:18 ''Fiindcă ce se poate cunoaște despre Dumnezeu le este descoperit în ei, căci le-a fost arătat de Dumnezeu. 20În adevăr, însușirile nevăzute ale Lui, puterea Lui veșnică și dumnezeirea Lui se văd lămurit de la facerea lumii, când te uiţi cu băgare de seamă la ele în lucrurile făcute de El. ''

Dumnezeu se descopera pe Sine in mai multe feluri,
Draga prietene, asemenea unui sculptor, sau a unui pictor care se face cunoscut si remarcat prin arta si creatia lui, tot asa Dumnezeu se descopera pe El in creatie.
Te rog sa ma asculti cu atentie. El este o persoana, are sentimente, si este omnistient si omnipotent.
totul este prea complex ca sa le putem intelege, pana si faptul ca respiram involuntar, fara sa muncim la asta, daca vei privi in spatiu, vei vedea planetele cum se misca pe o axa imaginara, ne miscandu-se mai la stanga sau mai la dreapta pentru a intra in coliziune, exista legi ale fizicii, fara ele ar fi haos in univers, exista anotimpuri care ajuta vegetatia, si pe noi, iarna totul amorteste, totul este acoperit de o plapuma frumoasa alba, primavara totul invie, totul este verde si proaspat, daca astea nu sunt lucrarea unui intelect superior, ce sunt? O coincidenta?
Ai dovada Domnului in natura, Dumnezeu spune in biblie ca avem descoperirea Lui si in natura, fiecare floare are o alta aroma, alta culoare, albina polenizeaza, ciocanitoarea este doctorul copacilor, copacii dau oxigenul fara de care am muri cu totii, stam pe singura planeta cu strat de ozon care ne impiedica sa murim, suntem singura planeta pe care este viata, care poate sustine viata, iar coincidenta?
Stiai ca specialistii au dovedit ca singura culoare cel mai usor de acceptat pentru ochiul nostru este albastrul usor deschis si calm? Uita-te in sus, ce vezi? Informatiile acestea pot fi verificate, chiar te rog sa verifici ceea ce iti spun, in biblie nu scrie ''crede si nu cerceta'' asta e o vorba din popor.
Biblia spune in 1 Tesaloniceni 5:21-28 ''Ci cercetaţi toate lucrurile și păstraţi ce este bun si adevarat''
De ce nu a facut Dumnezeu cerul rosu, portocaliu, mov? Pentru ca totul a fost facut pentru noi.
Biblia spune ca Dumnezeu a creat mai intai lumina si apoi luminatorii, cum vine asta?
Albert Einstein susţine în teoria relativităţii că viteza luminii în vid este o constantă care nu depinde de sistemul de referinţă. Consecinţele acestui fapt sunt relativitatea timpului, a spaţiului, a masei şi a altor mărimi fizice. El a ajuns la acest rezultat prin calcul, dar nu a reuşit să explice din ce cauza viteza luminii în vid este constantă. Explicaţia o găsim în altă parte.Pe prima pagină a Bibliei ni se spune că atunci când a făcut lumea, Dumnezeu mai întâi a făcut lumina şi abia după aceea a creat şi celelalte lucruri care puteau fi luate ca sisteme de referinţă.
Referitor la datele radiometrice, ele nu sunt exacte, iar biblia confirma faptul ca pamantul a fost acoperit de ape in intregime la potop, ceea ce se aseamana cu asa numita de catre oameni ''era glaciara''.
Dumnezeu a creat pamantul cu varsta aparenta, a creat omul, nu l-a creat bebelus, ci l-a creat pe Adam barbat, si daca ai fi taiat pomii din gradina pe care a facut-o Dumnezeu, pomul avea inelele din interiorul care indica o varsta de 100 de ani, dar pomul avea doar 5 minute de cand fusese creat de Dumnezeu. Totul este foarte complex, iar toate raspunsurile savantilor se termina sau incep cu ''probabil'' nimic nu este sigur in stiinta, si stiinta isi rezerva dreptul de a gresi. Cata incredere poti avea in ceva ce acum 50 de ani era radical schimbat? Dar biblia de 2000 de ani este aceeasi.

3. cum au ajuns animalele acelea la arca(gen cum au venit 2 pinguini sau 2 lenesi)
Nu trebuie sa uitam faptul ca Dumnezeu s-a ocupat de a aduce acele animale in arca, si totodata teritoriile nu erau atat de bine separate ca astazi in acea vreme.

Referitor la negri, imagineaza-ti ca mergi pe plaja, la mare, seara esti putin negru de la lumina solara, desigur ca acea culoare trece si iti revii la normal cand ajungi acasa si intri din nou in mediul tau, imagineaza-ti ca itmp de 2000 de ani ai sta pe plaja aceea, culoarea ta s-ar schimba treptat in negru din cauza mediului climatic, apoi pigmentul pielii ar fi transmis catre copilul tau.

''Moise a plecat din Egipt catre Israel si a ajuns acolo in 40 de ani, acum am cautat traseul si chiar daca ai fi campat nu cred ca ar fi luat chiar 40 de ani, poate cineva sa explice?''

Draga prietene, nu cunosti biblia, de aceea ai aceste intrebari.
Povestiea este lunga, ideea principala este ca Dumnezeu nu a mai dat evreilor tara promisa decat dupa ce generatia lor se va innoi, din cauza unor actiuni ale lor din trecut prezentate in Biblie, Dumnezeu le-a purtat de grija in desert si nu au dus lipsa de mancare sau apa, citeste biblia.

5)De ce exista 2 tipuri de crestinism? Nu s-au putut intelege preotii sau care e faza?

A atribui o alegere a omenilor, Lui Dumnezeu, nu este decat o infractiune facuta de X, iar pedeapsa va fi executata de o alta persoana, de Y.
Iisus ne-a chemat la mantuire, la Dumnezeu, nu la ortodoxi, catolici, penticostali etc. Fara Hristos pe plan principal, religia ta nu e buna de nimic.

| Tarinus989 explică (pentru Irinel15123532):

Multumesc prietene! Ai dreptate ar trebui sa citesc biblia, iti sunt recunoscator ca m-ai lamurit si inca o data iti multumesc!

| Irinel15123532 a răspuns (pentru Tarinus989):

Cu mare bucurie! Ma bucur ca ti-am putut fi de folos. Daca doresti, iti pot recomanda o carte pe care si eu am citit-o, este dupa parerea mea, cea mai frumoasa carte despre Iisus, dupa Biblie, descrie totul si atinge toate punctele vietii Domului Iisus. Cartea se numeste ''Viata Lui Iisus'' si este scrisa de Ellen White. O poti comanda cand ai posibilitatea de la editura viata si sanatate, costa 28 de lei, iti las link-ul mai jos.

https://www.viatasisanatate.ro/viata-lui-iisus

De asemenea, te sfatuiesc sa citesti noul testament, incepe cu noul testament pentru a-ti crea o baza solida crestina. Poti citi evanghelia dupa Matei, apoi Romani, Coloseni, Efeseni, Filipeni, Corinteni, toate sunt scurte in Biblie si te vor ajuta sa iti formezi o baza crestina, sa descoperi caracterul plin de dragoste al Lui Dumnezeu, dragostea Lui neconditionata. Domnul sa te binecuvanteze si sa te ajute in cautarile tale. O seara frumoasa in continuare si un an nou cat mai fericit si plin de impliniri pe toate planurile.

| Tarinus989 explică (pentru Irinel15123532):

Am sa incep cu noul testament pentru ca pe acela il am.

18 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cică un animal s-a transformat în altul, asta înțelege unu care e praf, numai vb sa știe de adn de unde cei prosti din UE

| CostinAlamariu a răspuns:

1) de fapt acum 7000 si ceva de ani. Si ce s-au gasit nu sunt chiar dovezi. Sunt doar presupuneri. Practic prima presupunere ar fi evolutia. Ei s-au gandit ca evolutia nu ar putea avea loc decat pe o perioada de milioane de ani, dar asta e valabil numai si numai daca evolutia e adevarata. Daca e falsa, (si avem multe motive sa credem ca e falsa) atunci toata presupunerea cade. Ar mai fi datarile cu carbon sau alte metode de datare dar si acestea sunt imperfecte. De exemplu acum cativa ani s-a analizat o roca formata in urma unei eruptii vulcanice. Roca in sine avea vreo 60-70 de ani maxim. In urma datarii a reiesit o varsta de milioane de ani, deci iti dai seama cat de corecte sunt aceste masuratori...

2) din nou, acele "dovezi" sunt afirmate pe baza unor datari, iar daca acele datari sunt ca cea cu roca vulcanica mai sus mentionata iti dai seama cat de incredere sunt.

3)  -in timpul potopului au fost probabil distruse restul barcilor avand in vedere ca o furtuna violenta poate foarte usor distruge barci mici de lemn
-au venit pur si simplu?
-nu s-a intamplat nimic cu planetele. Semintele plantelor pot transportate prin apa si pot supravietui
-rasele au aparut incet-incet din copiii lui Noe
-Dumnezeu nu ucide oameni din cauza ca au o vina sau alta ca sa se razbune. Cand adultii mor, ei mor din acelasi motiv din care si bebelusii mor. Din cauza faptului ca exista pacatul care a adus moartea tuturor oamenilor, iar Dumnezeu ne ia la El cand considera ca e mai bine pentru noi. Gandeste-te de cata suferinta au scapat acei bebelusi plus ca s-au dus direct la Dumnezeu in bucurie vesnica.
-n-o sa comentez nimic aici pentru ca exista fel de fel de comentatori biblici care isi dau cu parerea si multi dintre ei debiteaza prostii.
-Dumnezeu sa schimbe ce? De unde stii ca nu a schimbat deja lucrurile, iar realitatea noastra este cea mai buna varianta dintre toate realitatiile care ar fi putut exista.

4) intr-adevar traseul e prea scurt ca sa dureze 40 de ani. Ai citit de ce a durat atat? Iti recomand sa citesti. Traseul a durat 40 de ani deoarece Dumnezeu i-a pedepsit pe evrei fiindca s-au inchinat la vițelul de aur pe drum.

5)exista mai multe feluri. Nu stiu despre care vorbesti, probabil Ortodoxia si Catolicismul?
Ele s-au despartit deoarece episcopul Romei din 1054 a afirmat ca el are cea mai mare putere, iar aceasta afirmatie a fost o erezie si pentru asta el cu tot vestul Europei au fost anatemizati.

6) raiul si iadul sunt cum ar veni dimensiuni diferite, inimaginabile pentru noi. Nici macar nu putem intelege cum o sa arate. E ca si cum as incerca sa-ti descriu o culoare noua pe care n-a vazut-o nimeni. Acolo n-o sa existe lucruri pamantesti ci altfel de experiente pe care nu le putem concepe.

Eu sunt un crestin ortodox care am citit Biblia si sunt pasionat de teologie happy
Daca ai si alte intrebari sau aceleasi intrebari dar mai bine lamurite iti stau la dispozitie.

| Tarinus989 explică (pentru CostinAlamariu):

Iti multumesc, tu si cel de mai sus m-ati ajutat sa vad totul cu alti ochi, am sa citesc biblia si in legatura cu teoria ca am evoluat din maimute, am eu o explicatie, daca am fi evoluat din maimute nu ar trebui sa nu mai existe maimute? Adica uitate de exemplu la mamuti sau lenesii giganti, iti multumesc inca o data!

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Tarinus989):

Cu placere! Faza cu evolutia e ca nu se zice ca noi am evoluat din maimute ci se zice ca noi cu maimutele am avea un stramos comun. Dar in orice caz nimeni nu a vazut vreodata cum o specie de animal se transforma in alta specie cu totul diferita si dupa rezulta un om. Asta e doar o teorie, o ipoteza, care la randul ei are multe defecte si improbabilitati.

| StrongHeart a răspuns:

6)Lucrurile materiale si tot ce stim acum,de aici,din lumea asta, sunt inexplicabil de nesemnificative in comparatie cu ce este acolo, fie ca vorbim de muncile fara de sfarsit ale iadului sau de bucuria raiului, unde o sa te reintalnesti cu toti cei dragi, chiar si cu cei care s-au dus.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Au ajuns mult mai repede, dar datorita cârtirilor care au avut loc la întoarcerea celor 12 iscoade, care au străbătut tara promisa timp de 40 de zile, Dumnezeu i-a pedepsit intorcandu-i înapoi in pustie unde urma sa își petreacă viață 40 de ani, timp in care urma sa moara toți cei care aveau peste 20 de ani. Doar 2 persoane din cei cu vârstă peste 20 ani au intrat si acestea dintre iscoade.

| h379m3973423 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Bună,
12? Nu 13?

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru h379m3973423):

12. Cate una pentru fiecare seminție a lui Israel. Si au intrat in tara promisa doar Iosua si Caleb. Vezi numeri capitolul 13.

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ăștia la cate secte au și mii de interpretari diferite iti dai seama cât de clara e biblia, dumnezeul evreilor nu are nimic în comun cu Iisus și primi creștini spuneau asta, Biblia este diferită in funcție de religie, secta, din nou Dumnezeu este ceea ce încă nu știm, din nou se promovează ignoranta și odihna minți,, Dumnezeu ne vrea prosti și crezului

| Nilsson a răspuns:

În Biblie nu scrie răspunsurile la întrebările pe care le-ai pus, ar putea fi cel mult deduse, dar părerile pot varia.
Să îmi zici care întrebare te-ar interesa mai mult, că i-ar lua destul de mult timp cuiva să îți răspundă la toate.

| fllu07 a răspuns:

Vreau doar să-ți răspund la o parte a întrebării 3, cea legată de nou-născuți si copiii mici. În Psalmii 58:3 se spune cei răi apuca pe căi greșite încă de la naștere. Iar expresia ebraică tradusă literalmente înseamnă din pântece. Înțelegem așadar ca Iehova Dumnezeu poate vedea viitorul unui embrion, al unui copil nenăscut, ori al unui copilaș. Prin urmare, văzându-le viitorul copiiilor născuți sau ne-născuți în perioada potopului a luat cea mai bună decizie. Dumnezeu nu face niciodată ceva gresit. Si poate te ajută, gândește-te că la bunici, la țară, intr-o magazie dai peste un cuib de șoareci. Părinții, șoarecii mari, au produs multe stricăciuni, si au răspândit boli. Dar in cuib vezi ca au pui mici, neajutorați. Tu ce vei face? Extermini șoarecii maturi si-i păstrezi puii lor? Că-s mititei? laughing

| h379m3973423 a răspuns:

Salut,
Cum ai verificat informațiile cum că acele schelete erau ale oamenilor, că sunt reale și că sunt de milioane de ani?
Era o știre cum că un os al unei persoane de mii de ani s-a dovedit a fi un os al unui porc din zonă, mort de câteva săptămâni. laughing (Poate fake news, poate nu)
Fii atent: Nea Lică nu știe o iotă de matematică, abia de știe să adune și să scadă. Vine într-o zi un profesor universitar de matematică în sat și-i spune "Licăă, știai că 2 ori 2 fac 6?" Ce crezi că va spune nea Lică anturajului dacă profesorul universitar i-a spus că 2 ori 2 fac 6?
Ce vreau să spun este că noi credem persoanele pe care le-am acceptat ca autoritate. Tu nu știi nimic în domeniul respectiv și dacă un paleontolog îți spune ceva îl crezi pentru că doar nu l-ai contrazice... tu nu ești paleontolog.

Nu citi Biblia pentru descoperiri științifice, ci pentru sfințirea ta. Ea oricum nu a fost făcută pentru știință(și crede-mă că doar citind ce spunea și făcea Domnul Isus demonstrează cât de multă știință din zilele noastre știa) ci pentru a arăta răul și rezolvarea problemei cu acesta.

| Tarinus989 explică (pentru h379m3973423):

Ok prietene, am inteles dar am multe intrebari care nu se bazeaza neaparat pe stiinta, mai ales as vrea raspunsurii la Noe