| Florincrap a întrebat:

De ce religia e bazata, in mare parte, pe moarte?
Multumesc anticipat.

P.S:

Răspuns Câştigător
| IceVirus a răspuns:

Oamenii cred in viata de dupa apoi. Acesta viata exista in toate religiile. De la mulsumani la crestini, religia spune sa nu faci rau. Cum sa te pedepsasca? Simplu, in viata de dupa apoi. La cresti exista rai si iad. Viata pe pamant e limitata, dar cea spirituala e infinita. Destul de complicat... daca ai intrebari spune.

| Florincrap explică (pentru IceVirus):

Pai da, dar de ce divinitatea nu ar trebui sa se bazeze pe viata?

| IceVirus a răspuns (pentru Florincrap):

Cum nu ar trebui? Stii de ce BIBLIA SECRETA{Evanghelia dupa Iuda} e secreta? Daca afla lumea... (stii la ce ma refer)... si afla ca nu ar exista rai sau iad, stii ce holocaust ar fi?!? Toata lume sa-r omora. (eu cred ca exista rai si iad)

Răspuns utilizator avertizat
| Florincrap explică (pentru IceVirus):

Aha! O indoctrinare ramane asa cum e impusa, de sus.Pai atunci, de ce Biserica cenzureaza ceea ce e al ei?
P.S:Iar Catedrala Mantuirii Neamului, o risipa de bani! 1.000.000.000 euro (un miliard euro) pe o constructie grandioasa, megalomana! Cu acesti bani s-ar fi construit lejer vreo 150 km de autostrada!
Pareri?

| IceVirus a răspuns (pentru Florincrap):

De curiozitate, dai funda? si biserica ortodoxa din Romania cere 50 miliarde euro pentru o catedrala, iar cea din cipru doneaza statului banii stransi pentru a iesii din criza. Funda?

27 răspunsuri:
| chelstone a răspuns:

Pai cum poate fi dresat mai bine omul decat cu pistolul la cap?!

| EmaS a răspuns (pentru chelstone):

Se pare ca nu la toti functioneaza.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

Mda, si sunt doua situatii:
1. cea a credulilor, acolo unde nu-i nevoie de pistol
2. cea a celor ce nu se lasa pacaliti pentru ca ratiunea este cea dominanta si nu spiritul de turma ca in cazul a 99% dintre crestini.

| EmaS a răspuns (pentru chelstone):

Eh! Voi riscati!

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

laughing Tocmai, Ema, nu riscam nimic, odata ce iti dai seama ca dumnezeu nu exista, ca biblia minte, ca voi sunteti manipulati este o detasare ce vine de la sine, devine ceva normal sa alegi alta cale.

| EmaS a răspuns (pentru chelstone):

Eu L-am gasit pe Dumnezeu si nimeni nu ma mai poate desparti de El.

| Thunderstruck a răspuns:

Religia iti promite viata dupa moarte tocmai pentru a nu putea fi "busted" (scuze, am un lapsus, si nu-mi amintesc termenul din romana). Daca ti-ar promite ca la 30 de ani te imbogatesti, si nu o faci, automat nu mai crezi...Asa e sigura religia, nu ai cum s-o... bustezi? Ma lasa memoria la 3 dimineata.

| RAY a răspuns:

Pshiologic frica de moarte indeamna omul sa creada in viata de dupa, de ce toate religile au ca baza viata de dupa, pai omul isi doreste sa traiasca vesnic de asta crede in orice care i ofera o speranta

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Orice inceput are si un sfarsit

| dragos9234 a răspuns:

Moartea este cel mai inspaimantator dusman al oamenilor.

| NGheorghe a răspuns:

Religia este bazata pe dragoste, adevar cat si pe interpretarea lor.

Moarte? de unde ai scos-o?

| HueyFreeman a răspuns (pentru NGheorghe):

Interpretarea nu are ce cauta in adevar. Adevarul este neinterpretabil.

| NGheorghe a răspuns (pentru HueyFreeman):

Cata vreme exista o lume fenomenala, si cata vreme uni oameni dispun de capacitati paranormale trebuie sa existe pareri diferite. Eu ma refeream la realitate, ca daca ar fi sa ma refer la traducerile biblice as zice ca am si mai multe sanse sa o iau razna

| HueyFreeman a răspuns (pentru NGheorghe):

Ma refeream la faptul ca toti suna din trambita ca ei detin adevarul in credinta lor. Neah, merge prost capul la ora asta.

| Chαяtreux a răspuns:

Pentru ca dincolo traiesi cu adevarat. Ce vezi acum e doar un test

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce? intrebare este foarte buna. noi oamenii credem ca aici este adevarata viata, traire. gresit. nimic adevarat. dincolo de viata aceasta-moartea-acolo este adevaratul nostru loc langa dumnezeu. in pace si armonie, in iubire si echilibru. nu ai auzit de scoala vietii? ce semeni aduni, cauza si efect, fapta si rasplata?-toate astea nu se refera doar la existenta ta aici-ci la cum te vei prezenta tu in fata lui dmnezeu-cu fapte bune sau rele? curat sau murdar? asta tine de fiecare in parte:gandul, fapta si atitudinea fata de tot ce te inconjoara-asta este adevarata ta comoara in fata lui dumnezeu.

| C0nstantin a răspuns:

Nu neaparat pe moarte ci e bazata pe frica de necunoscut. Din cele mai vechi timpuri oamenii au dat vina pe divinitati pentru fenomene necunoscute, in timp ajungand sa descopere acele fenomene ajungeau sa anuleze existenta acelor zei (vezi zei greci, egipteni, romani etc.)

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Niecari nu gasim ceea ce ai enuntat tu mai sus.

Dimpotriva, invatatura crestina se refera la aceasta viata, si ce este dincolo de aceasta viata!

| angus35 a răspuns:

Care e diferenta dintre religie si credinta?

| Calininio a răspuns:

Pentru ca astfel biserica nu are de demonstrat nimic. Biserica spune fiecarui credincios ce sa faca, in schimbul primirii lor intr-un rai ce va aparea dupa moartea lor, astfel incat nimeni sa nu-si dea seama ca a fost pacalit.

| RexCuParuCret a răspuns:

Pentru ca religie in special cea crestina as spune ca e conceputa pentru societatea perfecta nu injuri nu urasti doar iubesti si daruiesti etc.Dar s-a intamplat exact pe dos si as au aparut inchizitiile si cruciadele.

| Noah4823 a răspuns:

Pentru ca pana la urma lumea asta pe care o traim noi este doar un test...Rasplata pentru greul de aici este in Rai.Incearca sa citesti cele 9 fericiri si probabil o sa intelegi.