| Gutman a întrebat:

Nu vi se pare ca Noul Testament si religia bazata pe aceasta, nu este o religie a iubirii, cum mincinos, singur se intituleaza, ci de fapt este o forma avansata a raului in comparatie cu Vechiul Testament, pentru ca in VT cu moartea se termina totul, pentru ca acolo (in VT) nu exista Iad.
Iadul si chinurile dupa moarte fac parte din arsenalul adus de NT si de religia crestina care se bazeaza pe intimidare si santaj, in care chinurile si suferinta continua si dupa moarte, deci creste implicit si nivelul de bicisnicie al credintei si al noii religii (de acum 2000 de ani)
Credeti ca o religie care pedespseste oamenii si dupa ce acestia mor, si astfel creste raza de influenta a bicisniciei prin cuprinderea unei alte "lumi noi", poate fi considerata o religie a iubirii?

8 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Cu Vechiul şi Noul Testament este exact invers decât spui tu...
Şi asta nu din cauza Revelaţiei divine ci a libertăţii umane şi a şovinismului poporului evreu (naţionalism exagerat specific la urma urmei multor popoare)!

| Gutman explică (pentru milan9):

Hallo!
Tu chiar nu-ti dai seama ca confunzi marfa cu ambalajul?
Noi aici nu vorbeam de progromurile pe care le-au facut sovinii crestini, ci de "Legile" lui Dumnezeu!
Si anume de una in care totul se termina la moarte, si alta intitulata "a iubirii" in care raul si suferinta nu se mai termina niciodata!
Acum intelegi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa nu mai vorbim ca crestinismul faciliteaza sclavia, daca Karl Max ar fi intretinut comunismul de crestinii astazi crestini erau scavi intr-un imperiu comunist de dragul lui Isus.

| BlackSulphur a răspuns:

"Iubeste-ma, sau te trimit in iad."
"Roaga-te sa te scap de tortura eterna care ti-o dau daca nu te rogi la mine."
"Numai eu (dumnezeu) va pot judeca! Asa ca hai, duceti-va si omorati niste pagani pentru ca ei sa ajunga mai repede la judecata mea."
"Aveti liber arbitru, puteti face ce vreti. O sa fiu sigur sa vrei exact ceea ce am planuit eu."
"Am incetat sa ma mai manifest de cand minunile mele au putut fi inregistrate/ observate/ notate undeva, doar ca sa nu va influentez liberul arbitru."

Christianity in a nutshell. Se vede ca-i multa iubire aici!

Răspuns utilizator avertizat
| Gutman explică:

Ce spune Isus in legatura cu oile este frumos si suna adevarat, doar ca exista aici o mare problema, si anume ca Isus a fost un Rabin al religiei mozaice care NU s-a converit la crestinism niciodata!
Asa ca indemnul lui Isus se refera la calea religiei mozaice si nu la crestinism!
Asa ca daca cuvintele lui sunt ADEVARATE si VESNICE, atunci se pune intrebarea: De ce nu il urmezi si tu si chemi oile nu pe Calea lui Isus si anume Mozaismul, si le chemi pe linia moarta a crestinismului?
Oare cand si unde ai gresit macazul?
Cumva acolo unde NU STIAI ca Isus era de religie mozaica si Calea lui era o cale noua, adica a unei SECTE a religiei MOZAICE, sau nici atat nu stiai ca toti apostolii lui Isus, deci nu numai Isus, au fost de religie Mozaica si au murit in religia lor (tot mozaica)?
Vezi ce mult te poti insela daca doar crezi totul si nu te documentezi?

| Gutman explică:

Ce relatie poti avea tu ca si crestini care incalca Legea lui Dumnezeu, cu Dumnezeu?
Crezi ca te va ierta pentru aceast lucru?
Tu uiti ca Adam nu a incalcat Legea ci doar nu l-a ascultat, si ai vazut ce a patit?
Tie nu ti-e frica de El fiind constient ca ii incalci LEGEA?