| Inferno a întrebat:

Penicilina a fost descoperita accidental, Fleming a plecat in vacanta, iar cand s-a intors o parte din cutiile sale petri mucegaisera, cutii in care bacteriile pe care le lasase nu mai erau.

Acum, un utilizator de aici (danay72) spune ca Dumnezeu i-a insuflat lui Fleming aceasta intelepciune (si chiar asa o numeste utilizatorul in cauza: "Intelepciune) pentru a descoperi penicilina.

Este intelepciunea pentru Dumnezeu tot una cu neatentia, tot una cu rezultatele obtinute din intamplare?

Pamantul acesta,oamenii, toate provin (potrivit crestinismului) ca urmare a intelepciunii divine, intelepciune ce se pare ca nu e decat o aruncare de zaruri norocoase. Poate Dumnezeu nici nu a vrut sa ne creeze, s-a intors cu spatele o clipa,a rasturnat ceva cu cotul si "puf", am aparut noi, cam tot asa cum Feming a descoperit penicilina.

8 răspunsuri:
| Inferno explică:

*o aruncare norocoasa de zaruri.

| Holiday a răspuns:

Da, sigur, a creat intai bacteriile si apoi si instrumentul de lupta impotriva lor, adica el face ceva si apoi creaza altceva care distruge ce a facut...

Mie imi pare chiar in spiritul povestii crestine, asa ca, ce te mira?

| sublime89 a răspuns:

In continuare, crestinii se comporta si vorbesc de parca bacteriile nu sunt creatia lui d-zeu. Cand vorbesti despre bacterii sau virusi, devin brusc aparatori ai abiogenezei si ai evolutiei, teorii pe care cu alte ocazii le ataca virulent. Dar in acest caz iti vor spune cum d-zeu nu a creat bacteriile sau virusii daunatori (doar pe cei buni), si ca aceste microorganisme au aparut singure, ca rezultat al mediului natural. Uite cum, dintr-o data, pot sa apara lucruri de la sine, fara un creator. Iar cu alta ocazie vin si spun: "Universul nu avea cum sa apara de la sine, din nimic, deci d-zeu exista", ignorand ceea ce au spus despre bacterii, si ignorand si faptul ca un astfel de zeu ar fi trebuit sa creeze universul tot din nimic. Sa nu mai spunem ca si un zeu fara origini vine tot din nimic.

Ma intreb de ce nu ne-a spus Isus nimic despre penicilina sau bacterii? Fiul Domnului, cel trimis sa ne salveze, a ales sa taca si sa lase astfel milioane de oameni nevinovati sa moara pana cand Fleming a facut aceasta descoperire? "Incurcate sunt caile domnului", ne vor spune crestinii din nou.

| BogdantheDreamer a răspuns:

Lucrurile au urmat cursul firesc. Deci nu a fost o inventie ci o descoperire.

| R3dEyE a răspuns:

Imi imaginez ce "aruncare ghinionista de zaruri" a fost in timpul holocaustului. Sau, poate, dupa cum spunea si Simon Wiesenthal:
" Dumnezeu cred ca a fost in concediu in timpul Holocaustului "

| danut a răspuns (pentru R3dEyE):

Haida de, ce tie si cu holocaustul, "Sangele Lui sa cada asupra noastra si asupra urmasilor nostri". Uite holocaustul, Dumnezeu nu e in concediu dar nu se poate opune unei dorinte exprese ale natiei evreesti. Asta au vrut asta au avut si o vor avea pana la final. Si asa mai "descoperim" o dovada a existentei lui Dumnezeu.

| Dandanache a răspuns (pentru danut):

Si tiganilor de unde li s-a tras?

| danut a răspuns (pentru Dandanache):

Pentru a intelege ce si cum cu tiganii trebuie sa incepi cu iesirea poporului evreu din Egipt, acolo Dumnezeu i-a pedepsit pe egipteni cu diverse molime, apoi ar trebui sa te duci dealungul timpului unde Dumnezeu le spune evreilor sa distruga un popor pagan iar ei nu fac asa ci il iau prizonier si ii folosesc ca robi (palestinieni de astazi).
Pentru noi europenii, tiganii sunt o pedeapsa a lui Dumnezeu dar si un semn ca istoria umana este un fals privind popoarele europene si migratia indo-europeana. Dumnezeu ne arata ceea ce noi privim si nu intelegem, ca poporul indian NU POATE fi civilizat, deci noi nu suntem urmasii indienilor deoarece de mai bine de 2500 de ani de cand acestia au luat locul sumerienilor TOT ASA DE BRBARI sunt. Tiganii ca si toti ceilalti oameni luati ca individ trebuie sa faca ce fac restul oamenilor din lume, sa asculte de Dumnezeu iar tiganii care fac acest lucru pot fi un bun exemplu pentru restul natiei romanesti. Sunt sate tiganesti care au devenit neoprotestante unde poti lasa un portofel plin pe strada si sigur il vei gasi acolo, neatins.