| timoteidoi a întrebat:

Nu vi se pare ca "minunea" pe care a facut-o Isus Hristos transformand apa in vin, este ca un scuipat intr-un pahar cu apa rece, fata de adevarata minune pe care a facut-o bacteriologul scotian pe nume Fleming, cel care a descoperit penicilina care a salvat vietile a sute de milioane de oameni si fara de care pina astazi ar fi murit 5 miliarde de oameni din populatia actuala a pamantului?
Cine e mai fiu de Dumnezeu pentru oameni?
a) bacteriologul Fleming care a descoperit penicilina?
sau
b) analfabetul Isus Hristos care a salvat 100 de betivi la nunta din Canaa Galileii?

50 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Fleming a descoperit penicilina in mod accidental. Exista in istorie si descoperiri intamplatoare a caror adevarat autor este hazardul. Descoperirea penicilinei este una dintre ele. Spun asta pentru ca in locul lui Alexandre Fleming ar fi putut fi orice alt biolog care sa aiba inspiratia, ca sa spun asa, de a pleca in vacanta si a lasa mostrele la cheremul fatalitatii. Iar fatalitatea sa vina si sa-i las prea-cunoscutul mucegai Penicillium notatum.
Nu ti-ai ales prea bine descoperirea.

Răspuns utilizator avertizat
| Inferno a răspuns (pentru timoteidoi):

Ca lucra in domeniu este un lucru evident, nu contest asta. Insa descoperirea a fost facuta intamplator, potrivit Wikipedia.org, N.N.D.B.com, Nobelprize.org, BBC si revistei Time.(http://www.nobelprize.org/nobel_prizes/medicine/laureates/1945/fleming.html
http://www.time.com/time/magazine/article/0,9171,990612,00.html

http://www.nndb.com/people/696/000091423/

http://en.wikipedia.org/wiki/Alexander_Fleming)

Penicillium notatum a aparut intamplator pe mostrele lui Fleming. Daca Fleming nu ar fi plecat in vacanta si nu ar fi lasat mostrele nu s-ar fi intamplat nimic.

Răspuns utilizator avertizat
| Inferno a răspuns (pentru timoteidoi):

Am inteles.

| relian a răspuns (pentru timoteidoi):

Man inferno are dreptate.Scuze ca ma bag si eu dar ala intimplator a descoperit asta. Daca el nu era lenes si spala acele ustensile si arunca acele probe sint sigur ca mai studia inca 10 ani si tot nu descoperea penicilina.Ca asta s-a intamplat si el era de meserie sia vazut pentru ca stia ce lasese in acele probe asta a fost sa fie.Dar el na descoperit nimic desi lucre cum zici. Unia lucreaza o viata la ceva si nu rezolva nimic.Atunci cind stii uite caut raspuns la cutare lucru si tot lucrind il gasesti atunci da aia e descoperirea ta.Chiar el a spus asta ca intimplarea a facut sa fie asa.Bine asta nu adduce in discutie pe Dzeu sau alte timpenii.Si Einsten a lucrat ultimii ani din viata la teoria unificarii si ce a aflat ceva? A muncit degeaba sa-i zic asa. Poate daca mai trai inca 100 de ani tot n-ar fi descoperit ceva.

Răspuns utilizator avertizat
| relian a răspuns (pentru timoteidoi):

Omule tu se pare nu intelegi o chestier.Acolo n-a fost vorba de neglijat ci de lene ma intelegi? Tipul respective i-a fost lene sa spele acele eprubete, creuzete, lea lasat asa si s-a dus in vacanta.Ca si cum tu ai minca ceva si lasi asa vasele, zici dale la jalea le spal eu altadata.Deci nu fa confuzie intre a lasa ceva pentru ceva anume si a iti fi lene sa speli vesela.Nu vad cel tii in brate pe asta cind chiar el a recunoscut chestia asta.El nu lucre disperat si acele eprubete ce spui erau sa le spunem asa in lucru.Tu asta nu ai inteles.Acele eprubete erau deja terminate ca lucru, trebuiau sa fie curatate, spalate, parfumate si pregatite pentru noi incercari.Ce tot spui tu acolo concentrate, lucre intruna bla bla.Asteas povesti.Omu deja era prea plictisit si de aia sa si dus in vacanta.Vai cei mai pasa lui de cercetare, era innebunit dar pleca in vacanta cind marea descoperire firbea in capul lui.Eu stiu sa fac foarte bine deosebirea intre orice dar tu stii, poti? Asta trebuie sa te intrebi pe tine nu pe mine.Si exemplu cu poertofelul cu bani exact se aplica astuia de minune.El mergea in drumul lui cu ustensilele lui cind deodata gaseste ceva pe acel drum, pur si simplu intimplator se agata scai de ustensilele lui si el sta se uita si spune wow interesant. Apoi ia ceva monstgre le pune sub microscop si vede ce sa intimplat.Cam asa sta povestea.Dar tu crezi ce doresti.Vad ca mai toti au spus ce am spus si eu numai tu tot o tii pea ta.Scuze ca ma bagai si eu, mai bine imi vedeam de treaba.

Răspuns utilizator avertizat
| ania a răspuns:

Fleming, folosindu-se de neuronii creați de Dumnzeu Tatăl împreună cu Iisus( nimic din ceea ce a fost creat n-a fost creat fără El(Iisus)-Ioan 1-3- a descoperit deci nu creat substanțele din penicilină. Iisus pe lângă faptul că ne-a dăruit viața din aceasă lume ne oferă și posibilitatea de a ne petrece eternitatea împreună cu El și cu Dumnezeu -Tatăl.

Răspuns utilizator avertizat
| milan9 a răspuns:

Oare în următoarele "COINCIDENŢE" nu se află tot "mâna lui Dumnezeu"? Iată, spre exemplu:

Numele lui era Fleming si era un sarman fermier scotian. Intr-o zi, pe cand muncea, a auzit un strigat de ajutor venind dintr-o mlastina invecinata. Si-a lasat uneltele si a alergat la mlastina. Acolo, plin de namol, se afla un baietel ingrozit care se lupta sa scape. Fermierul Fleming l-a salvat din ceea ce urma sa fie o moarte inceata si ingrozitoare.

A doua zi, o trasura luxoasa s-a oprit la usa fermierului. Un nobil elegant a coborat din ea si s-a prezentat ca tatal baiatului pe care fermierul il salvase.

"Vreau sa te platesc", a spus nobilul. "Ai salvat viata fiului meu".
"Nu, nu pot sa accept bani pentru ceea ce am facut," i-a raspuns fermierul refuzand oferta. In acelasi moment, fiul fermierului a aparut in usa casei.
"Acesta este fiul tau?" l-a intrebat nobilul.
"Da", a raspuns mandru fermierul.
"Hai sa facem o afacere. Lasa-ma sa-i ofer aceeasi educatie pe care o va primi si fiul meu. Daca si el este ca tatal lui, cu siguranta va deveni un om cu care sa te mandresti." Si asta a facut.

Fiul fermierului Fleming a urmat cele mai bune scoli ale vremii, a absolvit Scoala de Medicina St. Mary's Hospital Medical School din Londra si a ajuns cunoscut in lume ca Sir Alexander Fleming, inventatorul penicilinei.

Ani mai tarziu, fiul nobilului care fusese salvat din mlastina s-a imbolnavit de pneumonie.

Ce i-a salvat viata de data aceasta? Penicilina.

Numele nobilului? Lord Randolph Churchill. Numele fiului sau? Sir Winston Churchill.

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru milan9):

Lasa-ma sa ghicesc. dumnezeu asta a facut asta? laughing)))

Răspuns utilizator avertizat
| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Sa reamintesc de mary curie care a murit din cauza radiatiilor pentru a salva sute de mii de vieti?
Si totusi omaneii ii multumesc lui isus care ce a facut? a murit ca un penibil pe cruce pentru ca instiga la violenta... inpresionant!

| Mădă0611 a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Pai daca un om e salvat, ii multumeste lui dumnezeu, daca moare, rudele dau vina pe doctor. smug devil

| sabin89 a răspuns (pentru Mădă0611):

Daca moare, se anunta solemn: "Cu adanca durere anuntam trecerea la Domnul..."

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Sau nascut multi oameni cu mult inainte ca religia asta sa apara, deci... las-o balta

| Maxim96 a răspuns:

Te rog nu mai smiti lumea cu minciunile tale.Nu huli credinta cea adevarata si pe Iisus Hristos, caci va veni ziua cand va trebui sa dai raspuns pentru astea.I-ti recomand mai bine un consult la psiholog/psihiatrubig grin

| Lizzu a răspuns (pentru Maxim96):

Vesnicele amenintari...

| Maxim96 a răspuns (pentru Lizzu):

Fiecare alege ceea ce vrea.

| Lizzu a răspuns (pentru Maxim96):

Nimeni dintre pamanteni nu stie daca la sfarsit se va da vreun raspuns pentru credintele din timpul vietii, nu suntem atotstiutori.

Asa ca nu cred ca este potrivit sa afirmam ca unii sau altii vor raspunde pentru ce fac ei sau ce cred, cui vor raspunde? nimeni nu te trage la raspundere pentru felul in care alegi sa-ti traiesti existenta pe Pamant. De asta esti aici sa experimentezi binele, raul.

De unde atata frica in voi? cu judecata si altele? doar pentru ca asa au afirmat niste oameni acum mii de ani? irelevant.

Răspuns utilizator avertizat
| Maxim96 a răspuns (pentru timoteidoi):

Eu am spus ceea ce cred despre tine si minciunele tale.Asta nu inseamna ca sunt incult.Ca asa minciuni sincer nu am auzit si voi marturisi pe Iisus Hristos si minunile Lui indiferent de ce zic altii.

| Maxim96 a răspuns:

Cum sa nu ma enervez cand ai spus ca Iisus era analfabet.Si tu nu mai stii ca sa-mi spui ca-s tontalau.Eu sunt om foarte pacatos, dar i-L am pe Hristos, Salvatorul tuturor care cred in El, Dumnezeu Cel adevarat.Nu sunt fariseu, sunt crestin ortodox practicant si nu are de unde sa-mi creasca coarne.Tu mai degraba mai jignit cu cuvinte necuviincioase, mai ales la adresa Fiului lui Dumnezeu.Eu i-L iubesc pe El si nu ma voi uita ce vei spune tu sau altii cu mintea la fel de ingusta ca a ta. Dumnezeu si Maica Domnului sa te lumineze.

Răspuns utilizator avertizat
| Maxim96 a răspuns (pentru timoteidoi):

A.da tu vrei sa spui ca nu esti pacatos ci esti drept? Noi toti suntem pacatosi, dar Sangele Domnului curata de orice pacat.Ce nebunii spui? De unde le-ai luat? In Biblia voastra srie asa ceva de fecioara Maria?

Răspuns utilizator avertizat
| Maxim96 a răspuns (pentru timoteidoi):

Noi toti suntem pacatosi, sau tu crezi cumva ca esti drept?
El nu ascris nimic, numai a predicat. Iisus Hristos e Fiul lui Dumnezeu. Fecioara Maria l-a nascut pe Iisus fara de barbat.

Răspuns utilizator avertizat
| Maxim96 a răspuns (pentru timoteidoi):

Nu mai vreau sa vorbesc ca nu mai scoti in capat.Tu esti mandru daca spui ca nu esti pacatos. Unul dumnezeu e fara de pacat.

Răspuns utilizator avertizat
| Maxim96 a răspuns (pentru timoteidoi):

Bine daca spui ca nu ai pacate, ma bucur ca esti un om sfant si fara nici un pacat.Ma bucur pentru tine.

Răspuns utilizator avertizat
| ania a răspuns (pentru timoteidoi):

Oare chiar ești tu Dumnezeul care decide cine are conștiință și cine nu?

Răspuns utilizator avertizat
| ania a răspuns (pentru timoteidoi):

Domnule Dumnezeu poți să hotărăști că nu mai vrei să respiri vreo 2 ore sau să garantezi că și mâine vei fi în viață?

Răspuns utilizator avertizat
| ania a răspuns (pentru timoteidoi):

Apreciez că nu te-ai hazardat să spui că poți garanta tu (sau vreun yoghin) că și mâine vei fi în viață.

Răspuns utilizator avertizat
| BlackSulphur a răspuns:

Daca o iei asa, Fleming are o tona de frati, ca sa zic asa.

Răspuns utilizator avertizat
| Buresbista123 a răspuns:

BEI si tu cine crezi ca l a facut pe Fleming?

| Nucreeed a răspuns (pentru Buresbista123):

HAI NU'MI SPUNE....Tot mana lu' dumnezeu a fost in cazu' lu' Fleming?rolling on the floor Tot zeu' tau a lucrat prin mainile lu' asta si a inventat penicilina?laughing

| Buresbista123 a răspuns (pentru Nucreeed):

Pei da totul e Dz, numai atunci cand e rau El nu are legatura, cel putin asa sustin religiosii-))...

Răspuns utilizator avertizat
| codrut a răspuns:

laughing)))))))))