| RAY a întrebat:

De ce satana lupta impotriva lui Dumnezeu daca stie ca va pierde? destinul lui satana este predestinat deci el nu are liber arbitru, deci cine a creat povestea inainte ca ia sa se fi realizat daca nu Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| SilentRain a răspuns:

Concluzia 'Satan este analfabet, nu stie sa citeasca
Eu cred ca tipi astea doi au pus un pariu, mno si stii cum e D-zeu mai glumet de fire ...doar face misto de satanel

| RAY explică (pentru SilentRain):

Asa e, felicitari, sa il intrebam sa vedem daca asa e https://www.tpu.ro/utilizator/ysmd

25 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Pai exact asa cum mai spera uni ca nu exista Dumnezeu asa spera si satana ca o sa infunte soarta...

| RAY explică (pentru Freya1):

De ar spera uni asta?

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

Pentru ca asa e lumea...Nu incap unu de altul

| RAY explică (pentru Freya1):

Eeeeee naty crezi ca cei rai vor fi judecati, cred ca toti speram asta, dar cred ca uni isi primesc rasplata in viata asta

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

Da isi primesc normal ca dupa fapta si rasplata nu am zis eu ca nu.

| doctorandus a răspuns (pentru Freya1):

Serios? Parca ingerii n-aveau liber arbitru...

| mentholinks a răspuns:

Din Vechiul Testament nu reiese de nicaieri ca Satana ar lupta impotriva lui Dumnezeu. Astea sunt aberatiile lui Pavel, pana si conform lui Isus, Satana e doar stapanul acestei lumi dar nu insinueaza nicaieri ca ar fi ceva rau sau ca va fi infruntat in lupta.

| RAY explică (pentru mentholinks):

Asa e, dar nu uita ca pavel recunoaste ca iisus nu este mesia asteptat de evrei, plus nu exista nici un mantuitor decat eu

| Romanul86 a răspuns:

Satana vrea să-l facă pe Dumnezeu rău cum e el să devină el dumnezeul Dumnezeului adevărat.

| RAY explică (pentru Romanul86):

Dar omule soarta lui satana este predestinata nu are liber arbitru

| Romanul86 a răspuns:

Starea morală e definitivă nu predestinată adică el e rău dar poate înainta în răutate iar la Judecata de Apoi va fi pus la fundul Iadului pentru răutatea lui.

| RAY explică (pentru Romanul86):

Cum nu e predestinata daca soarta lui se stia de 2018 ani

| Romanul86 a răspuns (pentru RAY):

Și oamenii au soartă cum zice Sf Vasile cel Mare se nasc și mor dar nu sunt predestinați să facă ceva contra voinței lor. Starea moral nu e predestinată.

| RAY explică (pentru Romanul86):

Dar de ce faci blasfemie? daca asa scrie in biblie, lasa asa

| Saiko10 a răspuns:

Dumnnezeu l-a creat pe Lucifer cu liber arbitru el putea sa aleaga calea pe care a ales-o sau cu totul alta cale, el a ales calea asta tocmai pentru ca a avut liber arbitru, iar aceasta cale pe care el a ales-o l-a dus aici, daca el alegea alta cale rezultatul ar fi fost cu totul altul.

| doctorandus a răspuns (pentru Saiko10):

Serios? Vezi ce i-am raspuns Nataliei.

| Saiko10 a răspuns (pentru doctorandus):

Ingerii aveau liber arbitru de aia niste ingeri au mers cu lucifer si altii au ramas cu Dumnezeu. Doar ca de atunci Dumnezeu le-au luat liberul aribtru ingerilor care au ramas cu el.

| ajutortpu1 a răspuns:

Satana a ales să nu asculte de Dumnezeu, deci din libertate a căzut, nu a fost predestinat. Lupta împotriva lui Dumnezeu pentru că Îl urăște. La fel și pe oameni. El vrea ca toți să ajungă acolo unde este chinul veșnic. Iadul nu este pentru oameni, este pentru demoni, dar oamenii care îl aleg pe satana prin faptele lor, sfârșesc în chinul etern, pentru că nu aleg Izvorul vieții și al fericirii, ci pe stăpânitorul întunericului.

| pufy1996 a răspuns:

Satan se răzbună pe Dumnezeu pentru izgonirea din răi şi de şi şti e că nu are scăpare vrea să îl facă pe Dumnezeu să sufere astfel distruge oameni care îi sunt atât de dragi lui Dumnezeu

| RAY explică (pentru pufy1996):

Dar uiti de cartea lui iov, stii nu?

| pufy1996 a răspuns:

Satan se răzbună pe Dumnezeu pentru izgonirea din el ştie că nu mai are scăpare dar vrea să îl facă pe Dumnezeu să sufere astfel distruge oameni care îi sunt atât de dragi lui Dumnezeu

| SilentRain a răspuns (pentru pufy1996):

Ar putea sa faca ravagie daca vrea, ca cica tipu asta Satanel are puterii speciale (si noi nu sad )si chici de la cine le? are?

| RAY explică (pentru SilentRain):

In fapt potrivit bibliei satana nu face absolut nimic fara aprobarea directa a lui Dumnezeu

| SilentRain a răspuns (pentru pufy1996):

Doua lucruri te rog si eu
1 :Spune-i lui ala ca nu vorbesc cu el, nici daca vine Sf duh si ma roaga frumos
2:Stiam si eu ca satanel are patron si e angajat necalificat *asta este, ce sa ii faci daca nu-i placut scoala*