| Maaaaark a întrebat:

De ce scrie in biblie ca lumea a aparut acum cateva mii de ani si cercetatorii spun ca dinozaurii au aparut acum cateva milioane de ani? (datarea cu carbon) Daca ziceti ca e o minciuna ce scrie in biblie, inseamna ca toata biblia e o minciuna.

P.S : Sunt ateu.

28 răspunsuri:
| Angel0 a răspuns:

Daca esti atat de informat da-ne si noua
textul din Biblie unde se mentioneaza varsta pamantului.Chiar sunt curios.

| Kitler a răspuns (pentru Angel0):

Nu scrie nicaieri, aparent curatirea leprei era mai importanta decat varsta pamantului laughing

| Angel0 a răspuns (pentru Kitler):

"Nu scrie nicaieri"
Macar ai invatat ceva azi.

| Kitler a răspuns (pentru Angel0):

Nu am invatat nimic nou, stiam de mult ca zeul crestin e un incompetent happy

| Angel0 a răspuns (pentru Kitler):

"De ce scrie in biblie ca lumea a aparut acum cateva mii de ani"
""Nu scrie nicaieri"
Te contrazici singur.
Deci incompetentul esti tu daca nu ti-ai dat seama.

| Inferno a răspuns:

Aberatii, nu este mentionata nicaieri in Biblie varsta Terrei. Ea a fost calculata de un teolog irlandez, Sams Ussher, bazandu-se pe conologii biblice si a rezultat ca Pamantul ar fi fost creat in octombrie 4004 IHR.
Lucru ce este evident fals.
"aca ziceti ca e o minciuna ce scrie in biblie, inseamna ca toata biblia e o minciuna."
Daca Biblia ar fi venit direct din "fabrica", din ceruri, atunci asertiunea ar fi adevarata, dar cum ea a fost scrisa de oameni, sub influenta divina(?), si rescrisa de copisti, care au mai taiat anumite expresii prescurtandu-le cu altele si cum evanghelile erau in realitate mul mai multe (33-34 la numar) fiind selectate la nu stiu ce sinod conform ratiunii unor preoti,care au zis: "Asta nu e buna,asta nu e buna,asta nu e buna, asta e buna, asta nu ebuna, asta nu e buna, etc.", tinand cont de toate acestea, afirmatia este FALSA.

NOname
| NOname a răspuns:

Biblia este plină de minciuni şi aberaţii, deşi este suficientă o singură minciună, ca în dreapta Bibliei să nu mai putem trece "adevărată" (iar oricine are acest tupeu este certat rău cu logica, cinstea şi bunul simţ).

Răspuns utilizator avertizat
| Dandanache a răspuns:

Nu apare in Biblie varsta Pamantului. Ea a fost calculata prin cronologie comparata, pe baza unor pasaje unde apar genealogii si varste umane. In aceasta cronologie au fost inserate insa si zilele Facerii ca fiind tot zile calendaristice, si astfel a rezultat varsta tanara a Pamantului.

Daca e o minciuna in Biblie, asta inseamna ca toata biblia e o minciuna - aici ai facut o eroare logica: Falsum in uno, falsum in omnibus. Oricum, te poti consola cu ideea ca si crestinii se feresc de acest argument, considerand Biblia ca fiind in totalitate adevarata. Un singur pasaj indoielnic ar putea pune sub semnul intrebarii caracterul revelat al intregii scrieri.

| Mădă0611 a răspuns:

Intrebi cam degeaba laughing, unii inteligenti, cum e AngelZero, o sa spuna ca e vorba de zilele lui Brahma, ca sa iasa la calcul varsta Pamantului dupa descoperirile stiintei, altfel erau zile normale, de 24 de ore, altii inteligenti, nu dau nume, cineva arogant, cel mai cel, o sa spuna ca datarea cu carbon e falsa, adica inselaciune diavoleasca.

Toate pesterile si muntii aia din calcar s-au format in milioane de ani. Nici nu iti trebuie cine stie ce studii ca sa iti dai seama in cat timp ar sculpta ploaia sau apele curgatoare asa ceva.

| fuzzer a răspuns:

In Biblie nu se mentioneaza varsta Pamantului, si in niciun caz, cateva mii de ani, probabil cateva milioane.

| Zenit313 a răspuns:

Biblia este o plagiatura si amestecatura de mituri sumeriene, akadiene, evreiesti, grecesti si egiptene...
A fost modificata dealungul timpului, in special in Consiliul de la Niceea din 325 d.Hr.
Este o carte plina de metafore,nimic,absolut nimic nu este real,totul trebuie interpretat!
Daca Biblia este iterpretata "mot-ta-mot",ajungi sa crezi ca exista fiinte supranaturale!
Fiintele supranaturale din Biblie,sunt doar antropomorfizari ale unor idealuri,sentimente,fapte,fenomene...
In concluzie,Dumnezeu,Mos Craciun,Bau-Bau,Satana,Zemei,Spiridusi, Zane, Capcauni, Setila, Fomila, NU exista!

| Maxim96 a răspuns:

NU>

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu sant ateu.ai dreptate.nu trebuie sa crezi minciunile bibliei.da esti liber sa le crezi pe celelalte.io le cred pe alea biblice.PS.NU SANT ATEU.sa se stie pa sistem.

| Scarbo a răspuns:

S-a demonstrat prin stiinta ca tot ce e in biblie e o minciuna, nu-ti mai bate capul cu asta.

| Inferno a răspuns (pentru Scarbo):

Prostii,biblia este studiata de biblisti nu de oameni de stiinta.

| Scarbo a răspuns (pentru Inferno):

Si bibliistii ce spun? Stii mai multe despre acest domeniu decat mine. Dami si mie cateva informatii despre ce spun ei.

Răspuns utilizator avertizat
| NakedTruth a răspuns:

Ca sa-ti raspund la intrebare o sa dau citire unui fragment dintr-o enciclopedie biblica:
Ceea ce stim despre Pamant e ca a suferit cateva schimbari de-a lungul miilor si milioanelor de ani. De exemplu, stim ca dinozaurii au trait cu mult timp inainte de om si ca (cel mai probabil) au fost distrusi de un meteorit imens ce a provocat mari schimbari climatice pe Terra. Interesant e ca Biblia explica in mod detaliat doar faptele ce au decurs dupa crearea omului. Probabil pentru ca D-zeu (pentru crestini) a considerat ca este inutil sa explice evreilor si oamenilor din acele timpuri despre dinozauri, spatiul cosmic infinit. In cocluzie, data de 6000-7000 de ani este varsta aproximativa a omului ca specie, nu a planetei noastre. Cat despre datarea cu carbon... oamenii de stiinta recunosc ca exista o probabilitate ca sa greseasca atunci cand calculeaza deoarece ei nu cunosc cat a evoluat nivelul de carbon (+alte gaze) din atmosfera. Se cunoaste faptul ca inainte de coliziunea cu meteoritul ce a distrus era dinozaurilor exista o cantitate mult mai mica si o desitate diferita a gazelor pe Pamant. O lucrare de referinta spunea ca "intru-cat astazi atat climatul Terrei, cat si nivelul de carbon si alte gaze (de ex. ozonul) se modifica datorita poluarii si altor factori naturali, e foarte posibil ca datarea cu carbon sa fie eronata, calculele fiind facute dupa nivelul si datele actuale ale carbonului si a altor elemente chimice."
In orice caz, chiar daca datarea cu carbon ar fi aproximativ corecta si dinozaurii ar fi trait cu milioane de ani in urma aceasta nu s-ar contrazice cu Biblia deoarece aceasta ofera indicii doar cu privire la aparitia omului.
Sper ca ti-am fost de ajutor!

| NakedTruth a răspuns (pentru NakedTruth):

Scuze... vad ca citatul pe care voiam sa-l pun initial nu a mai aparut...
"A fost creat universul fizic în doar şase zile, în urmă cu 6.000–10.000 de ani?
Faptele dezmint o astfel de ipoteză: 1) În nopţile senine, în emisfera nordică se poate vedea lumina ce provine de la nebuloasa Andromeda. Acestei lumini îi trebuie aproximativ 2.000.000 de ani pentru a ajunge pe Pământ, ceea ce înseamnă că universul trebuie să aibă cel puţin câteva milioane de ani. 2) Depunerile de reziduuri provenite din dezintegrarea radioactivă, care se găsesc în anumite roci terestre, demonstrează că unele formaţiuni stâncoase n-au fost deranjate de miliarde de ani.
Geneza 1:3–31 nu se referă la crearea iniţială a materiei sau a corpurilor cereşti, ci descrie pregătirea pământului, care exista deja, astfel încât să devină o locuinţă pentru om. Aceasta a inclus crearea principalelor specii vegetale, acvatice, zburătoare şi terestre, precum şi a primei perechi umane. Ni se spune că toate acestea au fost făcute într-o perioadă de şase „zile". Însă cuvântul ebraic tradus prin „zi" poate avea mai multe sensuri, printre care ‘o lungă perioadă de timp; timpul în care are loc un eveniment important’ (Old Testament Word Studies, de W. Wilson; Grand Rapids, Michigan, 1978, p. 109). Acest termen ne permite să ne gândim că fiecare „zi" a putut să fie de mii de ani."

Răspuns utilizator avertizat
| Kitler a răspuns:

@Angel0 Nu stiu despre ce vorbesti. Nici nu cred ca imi pasa. Si daca dai ignore de ce mai raspunzi? Cre(S)tin mic laughing