| florsita a întrebat:

De ce se face cruce cu mana dreapta?

40 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

In biblie nu scrie sa faci, e o traditie pagana furata de catre crestini

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

A face cruce este un rittual, care se referă la ordine, disciplină. Astfel el poartă reguli de executare. Aceasta este regula.

| LPCTSTR a răspuns:

Ca sa nu se faca cu piciorul stang... logic.

| LPCTSTR a răspuns:

Destept te-a mai facut mă-ta.

| Meme10Memu a răspuns (pentru LPCTSTR):

Asa e baiete. Asa ca ia aminte la ce spun.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Meme10Memu):

Prefer sa nu fac asta cand discut cu un aurolac.

| Meme10Memu a răspuns (pentru LPCTSTR):

Nu am nevoie de aurolac. Citeste si tu Biblia si ai sa ajungi in al noualea cer.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Meme10Memu):

Hai, ca tot esti destept, cauta frumos prin DEX ca gasesti ce inseamna "aurolac" in contextul dat... anume plozii fara casa si creier care se dorgheaza cu aurolac.

Eu n-am de unde lua cartea asta de povesti si obisnuiesc sa dau foc oricarei carti cu caracter religios pe care o gasesc prin casa, deci fara al "9-lea cer" pentru mine prea curand rolling on the floor

| Meme10Memu a răspuns (pentru LPCTSTR):

Biblia o gasesti pe internet.

| CostinAlamariu a răspuns:

Probabil fiindca asa au facut si apostolii

| danut a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Apostoli Nu si-au facut niciodata cruce deoarece semnul crucii este interzis de Porunca a Doua din Decalog.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru danut):

"Semnul Crucii este interzis de a doua porunca din decalog".
-protestant low IQ de pe TPU, circa 2020

| danut a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Exodul 220, 4. Sã nu-ti faci chip cioplit, nici vreo înfãtisare a lucrurilor care sunt sus în ceruri, sau jos pe pãmânt, sau în apele mai de jos decât pãmântul.
5. Sã nu te închini înaintea lor si sã nu le slujesti; cãci Eu, Domnul, Dumnezeul tãu, sunt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc nelegiuirea pãrintilor în copii pânã la al treilea si la al patrulea neam al celor ce Mã urãsc,
6. si Mã îndur pânã la al miilea neam de cei ce Mã iubesc si pãzesc poruncile Mele.
"-protestant low IQ de pe TPU, circa 2020"
Daca asta este parerea ta despre cel care a facut LEGEA este dreptul tau.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru danut):

Sunteti atat de plini de mandrie in voi ca sunteti ferm convinsi ca interpretati bine ce scrie in Sfanta Scriptura. Nu va puneti nici pentru o secunda problema ca poate ceva va depaseste si nu intelegeti niste lucruri. Doamne, Doamne cat de rau este demonul mandriei. happy

| danut a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Inca nu ai inteles ca noi nu interpretam Biblia ci primim "interpretarea" de la Dumnezeu prin studiul Cuvantului. Nimeni nu-L poate depasi pe AUTOR iar Biblia se intelege prin ea insasi. Uite cum sta treaba, daca trei preoti stau si studiaza, NICIODATA nu vor ajunge la aceiasi intelegere cu a cateva milioane de oameni care studiaza ZILNIC aceleasi texte si a doua zi urmatoarele texte si asa mai departe ani si ani la rand strabatand Cuvantul de la un cap la altul pana la o intelegere Biblica. Nu exista mandrie ci doar STUDIU ZILNIC al Bibliei.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru danut):

Daca studiul Bibliei e suficient sa o intelegi de ce exista zeci de mii de scindari neoprotestante, toate construite pe dogma extrabiblica "sola scriptura" care interpreteaza fiecare diferit Biblia?

| danut a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Nu stiu ce fac altii dar in lume este o singura religie care foloseste doar Biblia, Sola Scriptura. Aceia care respecta ad literam Cuvantul Bibliei, Legea celor zece porunci. Spune-mi tu mai multi. P.S. Sola Scriptura ESTE dogma lasata de Dumnezeu, nu de oameni.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru danut):

"Nu stiu ce fac altii" exact! Nu stii! Fiindca esti ignorant si mandru. Nu ai idee ca in toata lumea exista creștini care cred in dogma extrabiblica sola scriptura si care au alte interpretari decat ale tale. Si atunci cine are dreptate, tu sau ei? Nici acum nu-ti vezi mandria? Chiar crezi ca dintre toti tu esti "norocosul castigator" care a interpretat corect Biblia si tot restul au interpretat-o fals? Asta e mandrie curata si cu mandria nu prea o sa reusesti sa te apropii de Dumnezeu.
De ce nu te smeresti in fata lui Dumnezeu si nu recunosti ca mintea ta limitata nu poate cuprinde intelesul Bibliei? Nu asta vrea Dumnezeu de la noi, sa ne smerim? Sau vrea sa fim mandrii si sa credem ca le stim pe toate? Ca fariseii?
Sa stii ca si fariseii au avut biblia la dispozitie si au crezut ca o cunosc chiar mai bine si decat Dumnezeu. In locul tau mi-ar da de gandit treaba asta...

| danut a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Daca am mintea limitata, sigur Dumnezeu imi va descoperii atat cat este necesar ca sa inteleg ce este nevoie pentru AL "cunoaste" dar tu nu ai inteles ce inseamna Sola Scriptura. Nu este problema TA, mandria mea ci a CELUI care ma va judeca, vezi-ti de barna din ohiul tau si lasa paiul din ochiul meu in seama Creatorului. "Nu stiu ce fac altii" ca sa nu ajung ceea ce Dumnezeu a spus, sa NU ne judecam semenii. Daca NU STII Biblia bine, este greu cu ajunsul la CER.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru danut):

Daca zici ca Dumnezeu te va ajuta sa descoperi care este adevarul din Biblie de ce nu i-a ajutat si pe altii care cred in sola scriptura si acum au interpretari total diferite? Daca as fi un ateu si nu as fi un crestin nu m-as fi convertit niciodata la religia "sola scriptura" care nici macar nu e in stare fie de acord pe o singura interpretare. Fiecare e propriul sau papa. Fiecare interpreteaza dupa bunul plac si rezultatele se vad! Zeci de mii de secte neoprotestante cu zeci de mii de interpretari. Halal religie. In continuare esti mandru si crezi ca tu vei fi singurul pe care il va ajuta sa vada adevarul in timp ce toti ceilalti vor sta in intuneric. Demonul mandriei orbeste.

| danut a răspuns (pentru CostinAlamariu):

"Daca zici ca Dumnezeu te va ajuta sa descoperi care este adevarul din Biblie de ce nu i-a ajutat si pe altii care cred in sola scriptura si acum au interpretari total diferite? "
Simplu, ti-ai raspuns SINGUR la intrebare: FIINDCA nu sunt credinciosi DOAR in Biblie [Sola Scriptura} ci mai adauga si cate ceva din TRADITIE. NICIODATA acesti oameni NU VOR FI ajutati de Dumnezeu sa INTELEAGA Biblia. NIMENI care deviaza de la CREDINTA DOAR in Biblie NU va intelege ce scrie in EA chiar daca ar studia 24 din 24 de ore. Dar ai fi stiut asta DACA studiai DOAR Biblia si nu ascultai ce zic altii {popi}. Mandria mea o va judeca Dumnezeu, nu un pacatos. P.S. Nu sunt singur in aceasta religie, sunt milioane dar sunt si din alte religii care fac ce spun eu, INCLUSIV ORTODOCSI din Romania dar care se feresc de voi, am vazut STARETI si suite de preoti ortodocsi care fac ce spun eu dar NU sunt cu voi. Am vazut delegatii de preoti ORTODOCSI care au venit la noi in Biserica si care ne-au spus ca si ei se INCHINA la fel ca noi dar se feresc de voi. Habar nu ai pe ce lume traiesti

| CostinAlamariu a răspuns (pentru danut):

Esti complet paralel cu tot ce iti spun. Eu vorbesc de neoprotestanti aici. Oameni care nu au absolut nicio traditie. Sunt o gramada de oameni care cred cu toata certitudinea in sola scriptura, care interpreteaza biblia in felul lor dupa cum o citesc si ajung la interpretari complet diferite de ale tale. Si aici nu ma refer la Romania ci la intreaga lume neoprotestanta care s-a rupt complet de orice fel de traditie posibila. Si totusi, interpreteaza biblia diferit de tine. De ce oare? Acum o sa-mi zici in caracteristica smereniei tale nemasurate ca toti aia din america neoprotestanti non-denominationalisti care nu cred in nicio traditie interpreteaza biblia gresit fiindca au ceva pacate sau ceva de genul. Numai tu esti ala pur si sfant care se ridica deasupra oricarei interpretari, asa-i? Ai nevoie de o exorcizare frate ca te-a oribit complet propria mandrie.
Si ce preoti ortodocsi fac ce spui tu? Hm? Poti sa aduci niste dovezi sau dai din gura degeaba? Te rog sa nu-mi spui nimic care nu poate fi dovedit pentru ca nu ma intereseaza. Ce nu poate fi dovedit e automat o minciuna.

| danut a răspuns (pentru CostinAlamariu):

"ma refer la Romania ci la intreaga lume neoprotestanta care s-a rupt complet de orice fel de traditie posibila."
UUITE ce spune Hristos:
"13. Si asa, ati desfiintat Cuvântul lui Dumnezeu, prin datina voastrã. Si faceti multe alte lucruri de felul acesta!"
Traditia nu este de la Dumnezeu ci a oamenilor. In privinta preotilor ortodocsi eu nu mint caci eu cred DOAR in CUVANTUL lui Dumnezeu. Ce spun eu s-a intamplat imediat dupa revolutie, NIMENI nu a pus asa ceva pe net fiindca nici nu era net la vremea aia dar si pentru protectia acelor preoti si enoriasi impotriva fanatismului de care dati dovada dar poti gasi pe Youtube destui preoti ortodocsi care au devenit neoprotestanti. Apopos de exorcizari, cu dracu nu poti scoate dracii daca nu stiai.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru danut):

Sunt oameni neoprotestanti care au alta interpretare a bibliei fata de tine. Ce parere ai de ei? Crezi ca ei gresesc si tu nu?

| danut a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Invataturile mele sunt ca ale celorlalti neoprotestanti in afara de LEGE, marea majoritate au UITAT vechile invataturi din nefericire. Eu ma iau dupa Biblie, daca cineva imi arata ca scrie altceva decat cred eu DIN Biblie, putem discuta dar astept sa fie DOAR din Biblie.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru danut):

Dar interpretarile tale nu sunt chiar atat de universale. Chiar si daca vorbim de neoprotestanti care "nu au uitat de lege". Exact asta incerc sa-ti explic si nu intelegi. Oamenii citesc aceleasi lucruri din Biblie si inteleg lucruri diferite. Asta e o chestiune de interpretare. Asa cum omul este imperfect asa si interpretarea lui fata de textul biblic este imperfecta. Si atunci ramane problema, care eu zic ca e destul de mare (si grava) pentru neoprotestanti. De unde stii ca interpretezi textul biblic bine?

| danut a răspuns (pentru CostinAlamariu):

"Exact asta incerc sa-ti explic si nu intelegi. "
Inteleg foarte bine ce spui tu.
"Oamenii citesc aceleasi lucruri din Biblie si inteleg lucruri diferite."
E, aici e problema, am sa-ti dau un exemplu FUNDAMENTAL:
Scrie in Biblie ca Dumnezseu A BINECUVANTAT Sambata si a dat porunca ca toti sa se inchine in acea zi? SCRIE, atunci ce este asa greu de inteles sau fac altceva? Spun ca inteleg BINE textul Biblic fiindca il INTELEG ad literam.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru danut):

Nu tot textul Biblic este ad literam. Unde mai pui si ca exista neintelegeri lingvistice si de traducere. Si nu, sunt absolut sigur ca nu urmezi textul Biblic nici macar ad literam. Hai sa-ti dau un exemplu. Fecioara Maria este Maica lui Dumnezeu (Theotokos) sau Maica lui Hristos (Christotokos)?
Întreb asta fiindca 99% din neoprotestanti refuza sa recunoasca denumirea de Theotokos( Maica lui Dumnezeu) desi scrie negru pe alb in textul biblic.
Sau la II Tesalonicieni cand Pavel scrie "tineti predaniile pe care le-ati invatat, fie prin cuvant, fie prin epistola noastra" te intreb, respectand textul ad literam prin ce mai exact tii tu predaniile prin cuvant (si nu prin epistola) a lui Pavel? Ia zi-mi care sunt predaniile ORALE a lui Pavel, te ascult.
Sau in faptele apostolilor cand ni se spune ca oamenii au fost botezati CU TOTI AI CASEI LOR. Tu iti botezi toti ai casei tale? Sau doar adultii la "varsta ratiunii". (Curios cum nu s-a precizat absolut niciunde in Biblie care ar fi aceasta "varsta a ratiunii"). Nu uita ca trebuie sa iei si "toti ai casei" ad literam.
A si unde iti este episcopul? Nu vorbesc de pastor sau ce prostii mai aveti pe acolo. Vorbesc de episcop. Unde iti este episcopul? Cine iti este episcopul? Ad literam in Biblie ni se spune clar de episcopi.
Sa nu mai vorbesc de cartea Apocalipsei. Iei tot ce scrie in cartea Apocalipsei ad literam? Absolut tot?

| danut a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Vezi tu, Fecioara Maria a fost mama lui Isus Hristos dar nu scrie nicaieri ca ESTE nascatoare de Dumnezeu fiindca DUMNEZEU a fost si este VESNIC. Domnul Isus Hristos ESTE FIUL lui Dumnezeu prin care s-au creiat TOATE in Univers, deci EXISTA dinaintea existentei omului. Insusi Crezul crestin spune ce spun eu. Nu poti naste ce EXISTA deja. In textul Biblic nu exista scris ce spui tu`ci doar ca Fecioara Maria la nascut pe Isus. In rest pot comenta doar textul Biblic, nu idei scoase din context. Apocalipsa este o carte de profetii, nu se intelege ad literam si nici Daniel dar asta scrie in Biblie.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru danut):

Protestant pe TPU: "nu scrie in Biblie maica lui Dumnezeu"

Biblia (Luca 1, 43): "Și de unde mie aceasta, să vină la mine maica Domnului meu?"

| danut a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Ai dreptate, dar nimic nu a face nascatoare de `Dumnezeu.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru danut):

Pruncul Iisus a fost nascut. Nu a picat din cer. Iti inteleg punctul de vedere, dar e gresit gandit. Da, a doua persoana a Sfintei Treimi este vesnica, fara inceput sau sfarsit, dar asta nu inseamna ca nu poate fi nascut. A te naste nu este deloc echivalent cu a aparea în existenta deci fecioara Maria este nascatoare de Dumnezeu. Stim ca fecioara Maria a nascut pe cineva. Da? Pe cine a nascut daca nu pe Dumnezeu?

| danut a răspuns (pentru CostinAlamariu):

"Pe cine a nascut daca nu pe Dumnezeu?:
Pe Domnul Isus Hristos, omul. DACA Domnul Isus nu ar fi fost om, noi nu am fi putut spera la Mantuire. Prerogativele de Dumnezeu, Hristos le-a reprimit dupa reantoarcerea la Tronul Tatalui. Tu chiar nu citesti Biblia?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru danut):

"Pe Domnul Isus Hristos, omul."
Pai stai asa putin. Tu faci diferenta dintre firea umana si cea divina a lui Hristos. Asta stii cum se numeste, dragul meu frate in Hristos?
se numeste Nestorianism, asa se numeste si are grave implicatii teologice.
Daca in Hristos exista 2 firi separate, cea umana si cea divina inseamna ca Hristos de fapt n-a suferit, nu a fost crucificat si ca sa vezi, nu a murit pentru noi! Doar firea Sa umana a murit si a suferit. Ce nu intelegeti protestantilor? Daca fecioara Maria nu L-a nascut pe Dumnezeu inseamna ca nici pe Cruce nu Dumnezeu a fost!

| danut a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Isaia 53,1. Cine a crezut în ceea ce ni se vestise? Cine a cunoscut bratul Domnului?
2. El a crescut înaintea Lui ca o odraslã slabã, ca un Lãstar care iese dintr-un pãmânt uscat. N-avea nici frumusete, nici strãlucire ca sã ne atragã privirile, si înfãtisarea Lui n-avea nimic care sã ne placã.
3. Dispretuit si pãrãsit de oameni, om al durerii si obisnuit cu suferinta, era asa de dispretuit cã îti întorceai fata de la El, si noi nu L-am bãgat în seamã.
4. Totusi, El suferintele noastre le-a purtat, si durerile noastre le-a luat asupra Lui, si noi am crezut cã este pedepsit, lovit de Dumnezeu, si smerit.
5. Dar El era strãpuns pentru pãcatele noastre, zdrobit pentru fãrãdelegile noastre. Pedeapsa, care ne dã pacea, a cãzut peste El, si prin rãnile Lui suntem tãmãduiti.
6. Noi rãtãceam cu totii ca niste oi, fiecare îsi vedea de drumul lui, dar Domnul a fãcut sã cadã asupra Lui nelegiuirea noastrã a tuturor.
7. Când a fost chinuit si asuprit, n-a deschis gura deloc, ca un miel pe care-l duci la mãcelãrie, si ca o oaie mutã înaintea celor ce o tund: n-a deschis gura.
8. El a fost luat prin apãsare si judecatã; dar cine din cei de pe vremea Lui a crezut cã El fusese sters de pe pãmântul celor vii si lovit de moarte pentru pãcatele poporului meu?
9. Groapa Lui a fost pusã între cei rãi, si mormântul Lui la un loc cu cel bogat, mãcar cã nu sãvârsise nici o nelegiuire si nu se gãsise nici un viclesug în gura Lui.
10. Domnul a gãsit cu cale sã-L zdrobeascã prin suferintã... Dar, dupã ce îsi va da viata ca jertfã pentru pãcat, va vedea o sãmântã de urmasi, va trãi multe zile, si lucrarea Domnului va propãsi în mâinile Lui.
11. Va vedea rodul muncii sufletului Lui si se va înviora. Prin cunostinta Lui, Robul Meu cel neprihãnit va pune pe multi oameni într-o stare dupã voia lui Dumnezeu, si va lua asupra Lui povara nelegiuirilor lor.
12. De aceea, Îi voi da partea Lui la un loc cu cei mari, si va împãrti prada cu cei puternici, pentru cã S-a dat pe Sine însusi la moarte, si a fost pus în numãrul celor fãrãdelege, pentru cã a purtat pãcatele multora si S-a rugat pentru cei vinovati.

| aditimus a răspuns:

Reprezentanţii bisericii susţin că a face acest semn cu mâna dreaptă subliniază încă o dată că creştinismul, deci credinţa în Hristos este religia dreaptă, credinţa propovăduită de apostolii săi şi transmisă prin Sfânta Evanghelie. Mai mult, alegerea mâinii drepte s-ar motiva şi prin numele pe care însăşi Biserica Ortodoxă îl poartă. "Cuvântul „ortodoxie" înseamnă dreaptă mărire. Este un cuvânt grecesc care nu s-a tradus în limba noastră, dar însemnătatea lui pentru noi este „dreaptă mărire", "orthos" însemnând drept, dreaptă în limba greacă, iar "doxia" însemnând slăvire, credinţă, deci dreapta credinţă. Noi ne numim pe noi înşine ortodocşi. În practica ortodoxă este folosită mâna dreaptă, pentru că, după cum s-a menţionat, ortodoxia înseamnă dreapta credinţă", explică preotul Viorel Paşca.

| xerxes1 a răspuns:

Pentru ca majoritatea indoctrinatilor sunt dreptaci, cu dreapta mananca, cu dreapta se sterg la fund cu dreapta se inchina, cu dreapta voteaza etc.

| Werrich a răspuns:

Ca sa fie și Dreapta bună la ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca, cu mana dreapta se face dreptatea, si cea stanga o da in gresit.

| Zosima123 a răspuns:

Pentru că așa se face...
Semnul Crucii pentru cei ce pier este nebunie. Dar pentru cei ce se mântuiesc este Puterea lui Dumnezeu.
La A 2 Venire a Domnului se va arăta pe cer SEMNUL FIULUI OMULUI adică Sfânta Cruce.

Crucea este semnul creștinilor. Prin Cruce, prin Jertfa de pe Cruce a Mântuitorului, a pierit moartea, și El ne-a dăruit viața veșnică.
Etc.
Crucea sa o faci corect, împreunezi cele 3 degete de la mâna dreaptă, și pui la Frunte ( în numele Tatălui), la pântece/buric ( al FIULUI) și umărul drept și stâng ( Al sfântului duh amin.)