| Florinache1995 a întrebat:

Dau funda! Acum câteva zile a murit unicul meu unchi de care eram ff apropiat iar astăzi a venit înapoi de la autopsie urmând să fie înmormântat luni. Faza este că, din câte știu nu se descurca prea bine cu banii. La momentul in care a murit, nici eu nu am avut bani și m-am împrumutat repede.Astazi când am fost sa vad ce mai are de plătit am aflat că a plătit tot în afara de 2 chestii: Contribuția la biserica (care o plătesc în ziua când îngroapă mortul) și din câte am înțeles mai trebuie platit o chestie cu o găleată, ceva obicei care ține o săptămână. Nu prea știu care e faza cu obiceiul, îmi poate da cineva set? Gen cu cine trebuie să vorbesc, cat costa, etc. Contribuția o plătește sora mea. Mulțesc anticipat!

1 răspuns:
| Werrich a răspuns:

Condoleanțe, Dumnezeu să-l odihnească în pace!
Ar putea fi vorba despre pod găleată (găleată, cană, colac, lumânare, chibrit), conform unei firme de înmormântări.