| mentholinks a întrebat:

De ce se mai roaga lumea la "sfinti"? Dumnezeu a interzis oamenilor sa ia contact cu mortii si oricine incearca sa fie omorat.

4 răspunsuri:
| StrongHeart a răspuns:

Pentru ca s-au facut minuni cu ajutorul lor, pe care tu nu le crezi. Daca tu asta ai inteles din scripturi, ca trebuie sa omori oameni in functie de ce credinte au si cui se roaga, ai inteles gresit tot mesajul biblic.

| NotNamed a răspuns:

Pentru ca oamenii se roaga când nu gasesc rezolvari la propiile probleme. Mintea lor este inapoiata neavând destula creativitate si inteligenta pentru a dezvolta o varianta de solutionare.

| blairelovesmusic a răspuns:

Omenirea are nevoie sa se roage la cineva, chiar daca sansele de a se indeplini ceva cu ajutorul lor sunt foarte foarte mici. Eu una cred ca toata treaba asta cu ''Dumnezeu'' e doar o mare poveste inventata de oamenii din timpuri antice pentru speranta si alte chestii ''sfintesti''.

| fllu07 a răspuns (pentru blairelovesmusic):

Simplu: 2Corinteni 4:4.
Sunt orbiți. În primă fază de preoți și învățăturile lor false. Sunt speriați ca ajung in iad etc.
Iar toți sunt orbiți de Diavol, pentru care nu are importanță ce religie are un om, atât timp cât nu cunoaște si nu practică adevărul e bine. El stie ca mai are putin timp până va fi legat, si redus la o stare de inactivitate. iar ulterior va fi distrus. El stie asta. Dar în cruzimea lui, se bucură sa ia "captivi" cât mai mulți oameni. Si apelează la toate metodele pe care le are ca sa ii îndepărteze pe oameni de Dumnezeu.