| AvalohAlyn a întrebat:

De ce se spune ca Romania e Gradina Maicii Domnului si va fi al doilea Ierusalim sau Noul Ierusalim? Care sunt motivele pentru aceste spuse?

Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

Porneste de la o frauda. A fost candva un crestin indian, Sadu Sundar Singh, care mergea pe ideea imbracarii crestinismului in aparente indiene. Omul nu stia nimic despre Romania, avea o idee foarte vaga despre Europa in general. La una din traversarile Himalaiei, a disparut, si unii au scos la iveala aici, in Romania, proorociri ca din partea lui, in limbaj mistic ortodox, cand el era protestant. Odata ce e clar ca a murit, toate astea cad de la sine.

5 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Se spune... Se spun multe povesti cu Romania in acest sens.

| danut a răspuns:

Este o vorba veche romaneasca". vrabia la malai viseaza.". sau Ion Creangă, marele nostru povestitor a scris Povestea unui om leneş, una din întrebările leneşului din poveste, era „da’ muieți-s posmagii?".

Răspuns utilizator avertizat
| AlexSalling a răspuns:

E doar un mit.

| LOVW a răspuns:

Doar se spune, dar toate acestea sunt minciuni.