| AvalohAlyn a întrebat:

De ce se spune în popor, că România este Gradina Maicii Domnului?

5 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Nu se spune asa in popor. Sunt fanteziile bigote ale unui medium spiritist.

| tudorvolcano a răspuns (pentru doctorandus):

Aici ar trebui să vă dau dreptate, dat fiind că cel care a spus aceasta este Arsenie Boca.

Arsenie Boca, deși unii îl cred sfânt, a fost mai degrabă un demon din punct de vedere al credinței ortodoxe.
Practica ghicitul în palmă, vrăjitoria, yoga, era sincretist și picta „sfinții" catolicilor, se credea deja mântuit, refuza să aibă duhovnic, ceva total contrar Tradiției Bisericii Ortodoxe, deci „mediu spiritist" e o apelație care i s-ar potrivi.

| doctorandus a răspuns (pentru tudorvolcano):

Boca n-a fost spiritist, a fost antroposof, iar antroposofii sunt la cuțite cu spiritiștii.

| tudorvolcano a răspuns (pentru doctorandus):

Credeam că foloseai cuvântul „spiritist" în mod persiflant, nu că te refereai la spiritism ca și curent filozofic.
Nu știu dacă chiar a fost antroposof, pentru că din scrierile lui nu cred că descrie lumea spirituală ca fiind obiectivă și în întregime inteligibilă intelectual de către oameni.

Și el a fost primul pe care îl știu să fi spus că România este Gradina Maicii Domnului. Dacă te refereai la cauza răspândirii acestei zicale în popor, că doar aceasta era întrebarea originală a omului, nu te puteai referi decât la Boca, pentru că el a răspândit această zicală la noi în popor.

| tudorvolcano a răspuns:

În primul rând Arsenie Boca, îndrăcitul.

Conform Sfintei Tradiții, Grădina Maicii Domnului este Muntele Athos, Sfântul Munte.