| EmaS a întrebat:

De ce sunt mai sanatosi oamenii care se roaga? Credinta face diferenta?
http://www.semneletimpului.ro/......-5135.html

Răspuns Câştigător
| Maxim96 a răspuns:

Cand te rogi esti intr-o stare deosebit de placuta, uiti de toate si te linisteste.Dar Dumnezeu care este doctorul sufletelor si a trupurilor ne vine in ajutor atunci cand chemam Numele Lui.

21 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Placebo.

| EmaS explică (pentru Hombre):

Adica?

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Fenomenul Placebo;
In dictionarul medical, acest fenomen este atributul oricărui medicament prescris unui bolnav in scopul de a-i face placere mai degraba decat de a-i fi util. Acest medicament poate fi o substanță de forma farmaceutica, dar neutra din punct de vedere farmaco-dinamic, folosita in scop terapeutic experimental pentru a studia reactiile psihice ale pacientului.
Rugaciunea are probabil aceiasi reactie psihica, pacientul fiind convins ca il ajuta, deci autosugestie.

| Dreamer a răspuns:

Simplu EmaS....este vorba de efectul Placebo, omul crede cu tarie ca se va viindeca daca face ceva anume (rugaciune in cazul de fata) si sistemul imunitar actioneaza in consecinta.
Nu este nimic miraculos....sistemul asta imunitar nu face nimic de unul singur, este actionat de activitatea cerebrala, la fel precum si restul corpului si a activitatiilor din acesta.

Cu alte cuvinte,, mens sana in corpore sano''!

PS: Loveste-te de ceva, apoi concentreaza-te asupra locului spunandu-ti in minte,, nu simt nimic'' si vei vedea ca nu vorbesc tampenii...

| Dreamer a răspuns:

Cu alte cuvinte daca stai si te vaiti ca esti bolnav nu te vei face mai bine...este o metoda buna rugaciunea (indiferent de religie) de a declansa efectul Placebo, dar nu este singura.

PS: Psihologii si doctorii fac asta zilnic cu pacientii lor.

| RAY a răspuns:

Daca afirmatia ta ar fi corecta potrivit ultimului recesamant al romaniei 99 la suta din populatie este crestina
40 la suta din populatie sufera de hipertensiune,boli de inima,diabet
din ce in ce mai multe persoane mor din cauza cancerului si in Romania
Romania este una dintre cele mai bonave saraci potrivit ue
acuma daca privim tarile astea atee se observa clar ca nu este ca la noi

de vina pentru aceste boli este
lipsa efortului fizic
alimentatia proasta
lipsa somului
gandirea negativa
acuma in privinta rugaciuni se stie ca orice forma de metidatie fie ea prin rugaciuni,meditatie chineza,japoneza, europeana, indiana sau ce o mai fi calmeaza creierul cea ce are un rezultat bun pentru fizic, sa nu uitam ca postul face bine mai ales la tensiune nu ca ajuta dumnezeu si ca lipsa carni este fb pentru organism, la cat efort facem noi 2 feli de paine ar fi de ajuns pe zi

| RAY a răspuns:

Inca ceva sa nu uitam faptul ca mari filozofi ai lumii prin meditatie au descoperit acea nirvana

| Mădă0611 a răspuns:

Autosugestie.
De ce se imbolnavesc oamenii care cred in vraji? E exact aceeasi chestie. Placebo vs nocebo.
http://www.descopera.ro/......-ne-omoara

| zurick a răspuns:

Nu...Credinta nu face diferenta.(cel putin nu este o regula)Deci s-a temut călugărul şi a început să facă cruce. Şi înadată a văzut că intră pe uşa lui un tânăr foarte frumos la chip, foarte luminat, cu un toiag de aur în mână, cu o cunună de aur pe cap şi o cruce de aur pe frunte şi i-a zis:
- Nu te teme, părinte, nu-s diavol. eu sunt îngerul păzitor al vieţii tale şi m-a trimis Dumnezeu să-ţi spun un lucru. Eu totdeauna sunt cu tine; toate suspinele tale, toate lacrimile, toate oftările, toate durerile, toate necazurile tale eu le ştiu. Că tu dormi, eu nu dorm niciodată; tu mănânci, eu nu mănânc; tu bei, eu nu beau.

Adu-ţi aminte ce spune psalmistul: Tăbărî-va îngerul Domnului împrejurul celor ce se tem de dânsul şi-l va izbăvi pe el; şi ...nici să dormiteze cel ce te păzeşte.

Deci, părinte, eu ştiu necazurile tale. Dar iată, tu ai început să te rogi lui Dumnezeu aşa de la o vreme: "Doamne, sau să mor, sau să mă fac sănătos, că nu mai pot răbda!" Şi Dumnezeu m-a trimis să-ţi spun ţie două lucruri:
- Care?
- Iată ce spune Dumnezeu prin mine: "Vrei să mai rabzi boala un an pe pământ sau să stai trei ceasuri în iad?"

Dar el când a auzit, a zis:
- Doamne, îngerul Domnului, tu care ştii necazurile mele, să mai zac eu un an pe pământ? Nu ştii că o noapte îmi pare un an şi că toate bolile mai cu seamă noaptea sunt grele? Deci cum am să mai rabd eu un an această groaznică boală? Şi pentru ce rabd eu? Că eu ştiu ca om, că m-am silit, de când am venit aici în Sfântul Munte, să fac voia lui Dumnezeu.

Şi a zis îngerul Domnului:
- Tu nu suferi pentru tine. Tu suferi pentru neamurile tale, care sunt în iad şi Dumnezeu te-a găsit pe tine şi voieşte prin osteneala şi suferinţa ta să scoată din neamul tău, până la al nouălea neam din iad". Că aşa se întâmplă dacă un călugăr bun îşi face datoria, mulţi din neamul lui se mântuiesc prin el.

Nu ai auzit ce zice proorocul Ieremia? Dumnezeu răsplăteşte păcatele părinţilor asupra copiilor până la al patrulea neam.

Deci, tu suferi pentru strămoşii tăi. Dar dacă vrei să ieşi şi tu din iad şi ei, să mai zaci un an pe pământ sau trei ceasuri în iad. dar ia seama ce spui, i-a spus îngerul, că în clipa aceasta ţi-am şi luat sufletul!

A stat el şi s-a gândit.
- Gândeşte-te bine! i-a spus îngerul.
- Trei ceasuri în iad!

Cînd a zis aceste cuvinte, i-a şi luat sufletul. Şi unde l-a dus? L-a dus în gheena, de care v-am amintit înainte, cel mai greu loc din iad, de care se tem şi dracii.

Şi când l-a dus acolo şi l-a băgat în focul cel negru şi de miliarde de ori mai fierbinte ca acesta, a fost cuprins de întunericul ce domnea pretutindeni şi a început a răcni şi a geme de durere, căci balaurii de foc au început să-l muşte şi să-l chinuiască; el, când s-a văzut acolo şi a văzut atâta deznădejde şi atâta strigăt şi atâta durere şi atâta spaimă şi atâta foc, a început să strige cât putea: "Doamne, miluieşte-mă! Doamne, iartă-mă!"

După trei minute, o lumină a despicat întunericul şi a apărut îngerul Domnului. Când l-a văzut, a început a bate din palme şi a striga aşa:
- Vai mie! Vai mie! Vai mie! Toate le-am crezut, dar una ca asta n-am crezut!
- Ce n-ai crezut, părinte Andrei?
- N-am crezut că un înger al Domnului poate să mintă!
- Cum se poate una ca asta, ca să spun eu minciuni? Eu nu sunt om păcătos, eu nu sunt duh rău, diavol. Eu nu pot face păcat, eu nu pot minţi. Cum pot eu să mint, dacă sunt rază de dumnezeire, sunt lumina a doua din lumina cea dintâi? Cum aş putea eu să spun minciuni?
- Dar cum ne-a fost vorba în chilie la mine?
- Cum? - N-a fost vorba că mă vei scoate de aici după trei ceasuri? Iată, au trecut mai mult de trei sutr de ani de când mă chinuiesc aici!

Îngerul i-a spus:
Adevărul este Hristos. De-abia a trecut o oră şi mai ai două ore de stat.
- Două ore? a strigat monahul cu groază. Este oare cu putinţă să fi trecut numai o oră până acum?
- Eu am venit să văd dacă poţi răbda.

Atunci a zis călugărul Andrei:
- Doamne, dacă acesta este adevărul, că de-abia a trecut un ceas de când mă chinuiesc aici în iad, du-mă înapoi în trupul meu cel rănit şi bolnav şi să sufăr acolo, nu un an, ci sute de ani, ba chiar până la ziua venirii lui Hristos, numai să nu mai stau o clipă aici în focul cel nestins!

Şi îndată, cu iuţeala gândului, l-a luat îngerul şi l-a dus înapoi în trup.

Cine a ştiut că a fost mort un ceas? Când a înviat a început a striga:
- Miluiţi-mă! Miluiţi-mă!

Şi a venit călugărul care îl îngrijea şi a întrebat:
- Ce este, părinte? De ce strigi?
- Să se adune tot soborul mânăstirii.

Erau trei sute de călugări acolo. Şi l-au pus într-un cerdac înalt şi le-a spus la toţi minunea care s-a petrecut cu el; că el a stat un ceas în iad şi i s-au părut mai mult de trei sute de ani. Atâta de greu a trecut timpul.

Să ne ferească mila şi îndurarea lui Dumnezeu şi a Maicii Domnului pe toţi din câţi sunt aici să nu îngăduie Dumnezeu vreunul să încerce durerile şi chinurile iadului în vreun fel. Şi toţi, cu darul Mântuitorului şi cu mijlocirea Maicii Domnului, a Sfântului Ioan Botezătorul şi a tuturor sfinţilor să ne mântuim, să ne uşurăm înainte de a ne duce din lumea aceasta şi să ne întâlnim cu toţii în veacul viitor la bucuria cea veşnică.

Munca a opta din iad este deznădejdea. Acolo toată lumea este deznădăjduită de mila lui Dumnezeu, aducându-şi aminte de cuvântul Evangheliei, că s-a închis uşa şi că pocăinţă în iad nu mai este.

Munca a noua din iad este veşnicia, care stăpâneşte atâtea miliarde şi miliarde de suflete. Nu mai există acolo o limită, că adică o să rabde omul o mie de ani sau o sută de mii de ani, ci în vecii vecilor.

Dar ca să le descrie cineva câte una singură, nimeni nu poate spune, numai una cât îi de grea, că este imposibil a descrie limba de ţărână.

Cine poate spune măcar una din munci câtă suferinţă aduce firii omeneşti. Că drepţii după sfârşit primesc cele patru însuşiri ale trupului şi păcătoşii primesc şi ei una: însuşirea nemuririi.

Primesc trupuri nemuritoare, ca să ardă în vecii vecilor şi să nu se mistuie; să se chinuiască în vecii vecilor şi să nu scape; să înseteze în vecii vecilor şi să nu aibă apă; să le fie foame în vecii vecilor şi să nu aibă mâncare.

Nemurirea o au de la judecată înainte, cum spune Hristos, spre a se chinui în vecii vecilor. Amin.

| Liviu a răspuns:

Or fi sanatosi la trup,dar la cap? schizofrenie,paranoia,sunt doar unele din cele mai nasoale boli,e vorba de creieri. Fara o mana poti trai,fara un picior poti trai. Dar cu creierul bolnav? nu poti,daca ai creieru bolnav,nimeni nu te ia pe seama,nimeni nu se bizuie pe tine.
Prefer sa fiu intreg la cap,decat sanatos tun happysi prost. ( nu zic ca crestini sunt prosti sau etc) vreau sa zic ca, te imbolnavesti la cap laughing e doar autosugestie. Ateii sunt cei mai sanatosi, nu isi frang degetele cand fac un 'pacat' si nu zic 'doamne ajuta' cand au probleme, cautam explicati pentru tot ce ne inconjoara, si cand se intampla cate o 'minune' cautam explicatii. Nu aruncam cu 'dumnezeu' in stanga/dreapta ca va uite laughing dumnezeu a facut, a dres.
Acum o sa fac dus cu becul stins ca ma vede dumnezeuhappy

| EmaS explică (pentru Liviu):

Sigur ca ai dreptate. Esti exact asa cum iti doresti.

| ErrorFound a răspuns:

Se numeste efectul placebo. Iti induce o stare de bine crezand ca ceva te asculta si te protejeaza. De fapt, tu iti induci acea stare de bine si fericire.

| HueyFreeman a răspuns:

Ema te joci TF2?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt mai sănătoși? Nu cred.Am văzut mulți oameni care se roagă, iar ăia sunt bolnavi.

| NameoftheCentury a răspuns:

Stiu o gramada de crestini pocaiti sau ortodocsi care sunt bolnavi, si se duc la spital sa se trateze, dupa ce ii trateaza medicii merg si ii multumesc lui Dumnezeu. Cunosc chiar un ateu care nu a suferit niciodata de vreo boala, nici macar raceala, deci nu e o regula. Auzi, daca te rogi nu te mai imbolnavesti, pai daca e cum scrie acolo atunci spitalele ar fi goale, toti s-ar duce in biserici. rolling on the floor

| EmaS explică (pentru NameoftheCentury):

Intrebarea mea se refera la diferenta dintre bolnavii credinciosi si cei necredinciosi.

| NameoftheCentury a răspuns (pentru EmaS):

Diferenta e in mintea dvs., daca e dupa cum zici tu un om credincios nu ar fi niciodata bolnav.

| MauriceCorelli a răspuns:

De ce nu prezinti niste informatii veridice si verificabile?
De ce nu apelezi la un site care sa nu fie partinitor?
De ce nu accepti ca exista autosugestie, efectul Placebo si ca nu credinta, ci metabolismul intareste corpul, sau il slabeste, dupa caz?

| Achtor a răspuns:

Nu toti oamenii care se roaga sunt sanatosi, de ex. sunt oameni care au cancer si se roaga iar cancerul nu dispare

| Yuruva a răspuns:

Fiindca nu gandesc prea mult. Ei nu se streseaza de problemele lumii. Cand se intampla vreun dezastru natural ei se roaga nene "pentru cei ce sufera" dar nu fac nimic altceva.