| Th3AbSinTh3 a întrebat:

De ce sunt unii asa porniti impotriva religiei, credintei? Exemplu:http://www.tpu.ro/......e-timp-de/
E alegerea ta sa crezi sau nu in Dumnezeu. Chiar daca nu ar exista un Creator, religia nu ne invata de rau.

29 răspunsuri:
| OOOLEOOO a răspuns:

Fiecare lupta impotriva umbrei sale.

NOname
| NOname a răspuns:

Nu ne învaţă de rău? Ce glumă bună! : ))

| Th3AbSinTh3 explică (pentru NOname):

Da-mi cel putin doua exemple happy

| Moisie a răspuns (pentru Th3AbSinTh3):

Iata cele 2 mari si grave:
1 Te invata sa incalci prima Lege a lui Dumnezeu, si anume aceea cu sa n-ai alti Dumnezei decat Yahwe, si te incurajeaza sa fi bandit spunandu-ti ca un dulgher si-a sacrificat viata ca tu sa poti pacatui linistit!
2 Si te invata in Filipeni 3 :6-8 ca Legea lui Dumnezeu este un GUNOI fata de invataturile Christosului care singur se recunoaste in Apoc 22:16 ca este Lucifer!
Si a 3-a este legata de a 3-a, si anume te indeprteaza de Calea lui Dumnezeu si iti cer sa urmezi Calea mincinoasa a lui Lucifer!
Mai vrei si altele?
Ca am un sac de ele!

| NOname a răspuns (pentru Th3AbSinTh3):

Am dat nu doar două, ci zeci de exemple la întrebarea mea. Eşti chior?
http://www.tpu.ro/......ina-2.html

| Th3AbSinTh3 explică (pentru NOname):

Fetito, n-am stat sa citesc ce ti-au raspuns ceilalti.

| NOname a răspuns (pentru Th3AbSinTh3):

Bine că te-ai grăbit să critici...

| Th3AbSinTh3 explică (pentru NOname):

Stai putin, nu ai dreptate laughing)
alea sunt niste exemple care nu se mai regasesc in viata noastra
mi-a ramas in cap "femeile nu au voie sa vorbeasca in biserica", pai in orice biserica te duci babele sunt mai ceva ca mosii la bar.
si mai conteaza daca mireasa e virgina?

| NOname a răspuns (pentru Th3AbSinTh3):

Vorbeşti ca să nu taci.

| Th3AbSinTh3 explică (pentru NOname):

Asta faci tu prin ultimul raspuns si eu prin acesta, dar adevarul e mereu la mijloc.

| Mădă0611 a răspuns:

Pentru ca religiosii se simt amenintati de cei care nu le impartasesc credinta. Biblia n-ai citit-o, n-ai merita raspunsuri, dar e "saptamana mare", hai sa fac o fapta buna.

http://www.ebible.ro/biblia/romana-diacritice/cornilescu/deuteronom/13/ in caz ca ai alergie la citit, vezi doar ce "zic" versetele 6, 7, 8, 9 si 10. Coranul nu l-am citit si prefer sa citesc ce face Bianca Dragusanu decat ce scrie acolo, dar poti observa cam care sunt ideile musulmanilor din ce e pe la tv, sau in caz ca nu te-ai prins, nu m-as mira, Allah, adica dumnezeul crestinilor si al evreilor, rasplateste credinciosii care omoara necredinciosi, iar Iisus a zis "cine nu e cu mine e impotriva mea", astea fiind cele mai raspandite religii, si cele care au facut cel mai mult rau, inca fac. Daca nimeni nu ar fi pus la indoiala "invataturile" bibliei, nici becuri nu aveam.

| sublime89 a răspuns:

Se vede ca n-ai aruncat un ochi in biblie niciodata. De aceea ai impresia ca religia nu ne invata "de rau". Ar trebui sa citesti pe acolo cum genocidul era ceva bun, sau cum era perfect ok sa omori un om pentru ca a adunat lemne in zi de sarbatoare. Astea sunt "de bine"? Ar trebui sa luam exemplu si sa facem si noi asa acum?

| Moisie a răspuns:

Din cauza ca religia a facut cel mai mare rau omenirii, adica pe langa ca a ucis multe milioane de oameni, a mai si intarziat progresul stiintei si implicit al societatii cu cca 1000 de ani prin atitudinea ei extrem de dusmanoasa fata de tot ceea ce inseamna STIINTA!

| DeathIncarnate a răspuns (pentru Moisie):

Ba tu vezi la ce sa ajuns cu ATATA stiinta?! terminati dracu cu aberatiile astea cu stiinta voastra, voi astia cu IQ peste limitalaughing))

| Moisie a răspuns (pentru DeathIncarnate):

Asa-i ca este mult mai usor sa crezi totul a proasta si sa stai la birt cu tovarasii decat sa-ti bati capul cu teme stiintifice?

| Deaad a răspuns:

Nu ma intereseaza in ce crezi.Sunt pornit impotriva bisericii si popilor.Sunt niste mizeririi!

| Th3AbSinTh3 explică (pentru Deaad):

Da, preotii sunt si ei oamenii.
oamenii sunt singurele fiinte de pe acest pamant care fac rau din placere.

| Moisie a răspuns (pentru Th3AbSinTh3):

Daca sunt oameni, atunci de ce urmezi ce spun niste oameni si de ce neglijezi ceea ce spune Isus care este Dumnezeul tau?
Preotii tai au fost acuzati de Isus ca fiind slugile Mamonei, si ca duc oamenii in ratacire, tu de ce ii urmezi?
Si Isus zice sa nu te lasi prostit de ei si sa nu te duci la biserica!
Iti place Calea catre Momona? (vezi in Matei)

| Deaad a răspuns (pentru Th3AbSinTh3):

Preotii,episcopii,diaconii,etc. sunt cele mai mari javre din cate exista! Si un caine e mai caine decat el ca om!
De ce? Pentru ca tot ce fac popii este sa ia bani de la prosti.Ce crezi ca se intampla atunci cand te spovedesti, nimic! Dar atunci cand te impartasesti? Nimic! Dar atunci cand dai pomelnic? Din nou, nimic!
Un crestin adevarat ar asculta numai si numai de biblie si s-ar inchina la dumnezeu in felul lui.Singur,fara popi! Isi cere iertare singur, si cere sa aiba grija de morti singur! Nu e nevoie sa te duci la popi.Azi 5 lei, maine 10 lei,la inmormantare, popii zambesc ca au primit milioanele, si uite asa se imbogatesc! Cea mai nenorocita meserie.
Bineinteles, cand te rogi si te inchini si crezi ca te ajuta dumnezeu intervine autosugestia dupa mine pentru ca sunt ateu. Daca tu te inchini si crezi ca dumnezeu de ajuta, nu ai decat, nu ma intereseaza.

| Th3AbSinTh3 explică (pentru Deaad):

"Cea mai nenorocita meserie" nu stiu sigur, dar oricum e o meserie si trebuie sa scoata bani. Nici mie nu mi se pare normal sa ceara bani pentru inmormantare si toate cele.

| Deaad a răspuns (pentru Th3AbSinTh3):

Scoate bani, da, dar nu cinstit cum ar trebui!

| Th3AbSinTh3 explică (pentru Deaad):

Plus ca isi mai scoate si o gramada de vin si de mancare laughing
astia-s popii

| Th3AbSinTh3 explică (pentru Moisie):

Nu urmez ce spun preotii, de unde ai scos asta?
le-am luat apararea doar pentru ca asta le e meseria, din asta traiesc, cei mai multi sunt cam lacomi, dar asta e
si "Isus", nu Iisus?

| Moisie a răspuns (pentru Th3AbSinTh3):

Nu Iisus ci Yehsua, sau Yehoushua... asta daca pui accent pe exactitate

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Poate lipsa toleranţei e de vină...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Raspunsul este simplu. Sunt porniti impotriva religiei pentru ca sunt atei. Ei vin mereu cu raspunsuri gen "sunt impotriva religiei fiindca religia a facut cele mai mari crime in randul oamenilor". Crime s-au facut si in numele stiintei si inca cate, dar nimeni nu este atat de inversunat cand e vorba de stiinta cum sunt de inversunati ateii vizavi de religie.
In realitate cei care sunt porniti impotriva religiei sunt oameni care nu inteleg decat ceea ce le e dat ochilor sa vada si de obicei cand omul nu intelege ceva, atunci il reneaga si acest lucru se intampla mai ales cand este vorba despre ceva superior lui. Acesti oameni au un mecanism al gandirii limitat de aceea nici nu pot visa. Barierele din capul lor nu le permit decat cel mult sa filosofeze despre cele trei pagini pe care le-au citit in Cancan cu o seara inainte. Mai pe scurt, sunt niste adormiti constient, le place sa doarma si nu vor sa se trezeasca pentru ca cei care se trezesc, vad lucruri noi. Cei care dorm, nu vad decat ce-au vazut si inainte sa se culce. Ei sunt impotriva religiei pentru ca explicarea existentei lui Dumnezeu le da dureri de cap iar migrenele sunt ca un cui batut cu insistenta in scafarlie.

| angus35 a răspuns:

Daca exista Dumnezeu inseamna ca exista si oameni care sa conteste acest lucru.

| Kabuto79 a răspuns:

Pai are dreptate. biserica e inutila. daca vrei sa l gasesti pe Dumnezeu cauta l in sufletul tau. nu la biserica

| RockOrNothin a răspuns:

Religia nu. Biserica ne învață la prostii, cum că trebuie să fii sărac și înfometat ca să ajungi în Rai (cel puțin ne-preotul de la noi zice asta), că Dumnezeu nu te iubește dacă nu mergi la Biserică și că te blesteamă ( de când blestemă Dumnezeu?) sau faptul că Biserica (nu Dumnezeu, ci "slujitorii" săi) au omorât de-a lungul timpului atâția oameni, vinovați sau nu.

Cât despre alegerea de a crede sau nu...Se numește libertate de exprimare și fiecare are voie să vorbească în public despre religia/ credința sa. Cine este de acord, bine, cine nu să-l ignore.

Și am văzut mulți oameni care se ceartă că e mai bine să fii protestant sau ateu sau creștin sau baptist sau altceva, dar niciunul nu se gândește că fiecare va crede în ceva și nimeni nu îi va influența părerea.
Și mulți sunt împotriva Bisericii (cam ca mine. Bine, nu am ce face, trebuie să mă duc, pentru că mă obligă ai mei) nu Religiei. Prin Religie mă refer la ORICE religie, nu doar crestinism