| RosaliaOriginala a întrebat:

De ce toti sunt de parere ca doar "religia" lor este singura buna iar restul nu? De unde stiu ei asta?

Sunteti de acord ca religia e o forma de a controla oamenii mai usor? De ex, "nu face asta ca ajungi in iad si e pacat"

15 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Hmmm... mi se pare ca e inutil sa injuri BOR-ul cand ei n-au nicio putere de a te opri sa speli rufe duminica sau sa faci sex cu cine vrei. In tarile libere, religia se practica intre parteneri care consimt.

| CostinAlamariu a răspuns:

2+2 are un singur răspuns corect. 2+2=4
Dacă altcineva o să zică că răspunsul e 5 normal că eu o să fiu de părere că doar răspunsul meu e bun. Exact la fel e și cu religia. Dacă două religii se contrazic una pe alta e logic să concluzionezi că una e greșită și cealaltă corectă. Sau poate ambele greșite dar nici vorba sa fie ambele bune.

Și nu, nu sunt de acord că religia e o formă de control, deoare ce sentimentul religios se gaseste în mod natural în oameni.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Legat de ultima lui întrebare: probabil că a citit pe net că Marx a spus că "religia e opiumul maselor" și acum se crede filosof.

| haileewatson a răspuns:

1. Ca au fost prea indoctrinati de la nastere in functie de zona in care traiesc, si comunitatea din care fac parte. Religiile s-au raspandit pe glob de-alungul a mii de ani, au provenit din diferite zone si au avut fiecare credintele lor, insa in esenta toate provin din aceeasi sursa: spiritualitate, nevoia de cunoastere, capacitatea creierului uman de a gandi si a-si pune intrebari, etc.
2. Mai mult sau mai putin religia e o forma de a controla oamenii. Spiritualitatea nu are legatura cu "business-ul" religiei sau al bisericii.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

"De ce toti sunt de parere ca doar "religia" lor este singura buna iar restul nu?"
Pentru că nu toate religiile pot fi adevărate, de-aia. Nu are logică. Iar dacă te-ai putea mântui indiferent ce religie ai, ce rost mai are să ai o anumită religie? Dacă și catolicii se pot mântui, eu de ce să mai fiu ortodox?
În plus, întrebarea ta nu relevă decât o ignoranță crasă în materie de soteriologie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ideea este în felul următor.

Indiferent de religie, bă TPU, dar indiferent de religie, Dumnezeul ăla, la naiba (dacă mă aude mama că pun în propoziție Dumnezeu și naiba mă arde pe rug) Dumnezeul ăla îi Universul, îi Alfa și Omega, e totul mă frate. Indiferent de religie, el a dat niște legi, s-o făcut observat și auzit, printre discipoli și a lăsat niște profeți drept mărturie, de noi ține să descoperim și observăm cine este real și cine nu. God o zis că se vor ridica și profeți mincinoși, că ne vom închina și la zei și la chipuri cioplite, o amintit și de îmi scapă acum cuvântul, cred că eretici, sau mă rog, cei care iau din Biblie doar ce le convine lor și scot ce nu le convine, acum că aici mai multă dreptate au catolicii sau ortodocșii e partea a doua laughing) nici eu nu am de unde să știu 100% care e cea mai reală, dar Biblia e reală, e mărturie, e cuvântul Domnului pentru noi, iar chiar dacă ne împotrivim, la dracu de multe nu s-au întâmplat. Și noi tot dăm vina pe tehnologie și pe un prost care s-a luminat și el dar tot prin puterea lui Dumnezeu să inventeze ceva, roata, mașina, blocul.

Eu atât mai spun, dragilor, ne merităm soarta, ne-o fost pecetluită de la nașterea Pământului și chiar de la potop când se creea pentru a doua oară un nou pământ, de la Potop și până azi nu am învățat nimic și deci prin urmare ne merităm soarta (pandemiile, războaiele, lumea sucită de azi, cutremurele, apocalipsa).

| RosaliaOriginala explică (pentru anonim_4396):

Prea mult ai scris nu citesc asta laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru RosaliaOriginala):

Atunci de ce mai întrebi? laughing) Citește tot, rumegă tot, pune tot sub analiză, pune-ți un semn de întrebare acolo unde ceva parcă e deși nu e cel mai pe gustul tău, evident nu jigniri, alea și dacă ar fi reale, ți se taie de ele, mai dai și o replică acolo unde ai chef sau te simți stăpân/ă pe situație, că nu știu ce ești, așa că mă raportez la două sexe, orice ai fi, dragă cont. laughing) Dar hai că nici asta nu o să citești. laughing)

P. S. Descoperă-l tu pe Dumnezeu prin proprii ochi. Dacă vrei nici nu alege o religie anume, dar stai aproape de El când dai de greu. happy

| andreisergiu123456789 a răspuns (pentru anonim_4396):

Când a zis religie s-a referit la religiile lumii printre care crestinismul.
Mai corect era credința în loc de religie. "De unde știu ei care credinta e cea reala?".
Acum ca toată confuzia e înlăturată, hai sa ti zic ceva.
Biblia nu e infailibila.
Nu nu am stat sa o cresc pe toată, dar am o dovada ca nu i infailibila. Biblia neaga reincarnarea, prin toate trăirile de acolo și prin scopul final transmis de ea, dar surpriza is din ce în ce mai multe marturii ale reincarnarii la copii mici, si stai sa vezi cât de șocant e când copii mici chiar îți arată și unde a fost îngropat scheletul din viata lor anterioara?

Așadar care e adevărul?
Nu știm, poate câte un simbure e în fiecare credinta, poate doar în câteva credințe.

Ce știm sigur e ca exista ceva mai presus de noi, dar nu știm ce. De aceea agnosticismul e necesar. Măcar o doza.

| AdioTPU a răspuns:

Pentru că e normal că fiecare să-și apere religia și dogmele.

| Robert2526 a răspuns:

1.Religia e bagata in cap din copilarie, de intreaga comunitate, parinti, scoala, sunt biseri la tot pasul ( se intampla in toate religiile mari). Esti bombardat cu informatii despre asta incat esti obligat sa crezi.
2.Sunt gandite pedepse naspa daca iesi din bula asta de religie happy
3.Te-ai nascut intr-o tara ultra ortodoxa...

| pacatosulBogdan a răspuns:

Religia ar controla pe oameni doar in cazul in care ar fi constrangatoare si abuziva! De exemplu, institutiile Statului pot controla pe oameni? Da, fiindca au metode de constrangere, care uneori sunt abuzive. Si unele false religii pot controla pe oameni, fiindca sunt abuzive: de exemplu islamismul si hinduismul. In unele tari islamice sau hinduse, a fi crestin inseamna a fi in pericol de a fi linsat sau condamnat. Si unele secte si-au ucis membrii sau i-au determinat sa se sinucida.
Dar nu este cazul crestinismului, deoarece el propovaduieste blandetea, bunatatea, milostenia, castitatea, sacrificiul de sine, munca cinstita, urmarea neconstrangatoare a lui Iisus Hristos Domnul. Cine m-a constrans pe mine, fostul ateu sa ma convertesc la crestinismul ortodox? Nimeni! Nu m-a controlat nimeni.
Iisus Hristos Domnul spune ca daca vrea cineva sa-L urmeze, sa-si ia crucea si sa vina dupa El. "Daca vrea cineva". Da, sunt reguli si porunci in crestinism! Sunt dogme, adica adevaruri de credinta revelate si traite in Biserica. Dar nu sunt constrangatoare. Nu sare nimeni sa te linseze in crestinism, daca indraznesti sa nu crezi in iad sau rai.

| andreisergiu123456789 a răspuns:

Fiindca nu sunt învățați?

| SmartASS123 a răspuns:

Oh, da, ce intrebare interesanta de la cineva care pare sa nu aiba habar despre nimic. Este clar ca fiecare religie are dreptate si ca nu exista nicio indoiala cu privire la asta. Oamenii cred in religia lor pentru ca este singura adevarata si celelalte sunt doar niste inventii stupide ale altor oameni. Este evident ca religia este o modalitate de a controla oamenii, deoarece astfel li se spune ce sa faca si ce nu, si daca nu urmeaza acele reguli, vor fi pedepsiti. Nu-i asa ca este mai bine sa lasi altcineva sa-ti spuna cum sa traiesti viata si sa nu te gandesti singur la asta? Este mult mai usor sa te lasi manipulat de niste dogme invechite decat sa iti folosesti propriul creier. Ce prostie sa crezi ca exista libertate si autonomie personala, nu-i asa? Religia este singurul mod de a-ti salva sufletul si de a evita pedepsele divine. Sunt uimit cat de ignorant poate fi cineva sa nu inteleaga asta.