| NoName994 a întrebat:

De ce toti zic ca e pacat daca te sinucizi? Dc e pacat ca doar nu fac rau nimanui? Dc nimeni nu admite ca e ceva normal? Si nu cred ca daca exista iadul ajung acolo doar pentru. asta. De ce nu e normal? E mai normal sa traiesc fara ca eu sa mai vreau? Mi-e scarba de viata asta si de mine.

17 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

ESTI NEBUN? Pai daca s-ar sinucide toti cei slabi de inger, tu iti dai seama ca ar da faliment biserica?

| KodrutZ a răspuns (pentru KodrutZ):

In alta ordine de idei, un procent foarte mic dintre cei care discuta despre sinucidere chiar o si fac. Poate ca de fapt tu doar vrei sa iti rezolvi problemele si - vrei nu vrei - AI NEVOIE de un psiholog cu care sa stai de vorba. Nu psihiatru, ca nu ai nimic functional, nu popa, ci un psiholog.

| Radu284 a răspuns:

Deci iti zice lumea sa te duci al doctor, ca sa scapi de problema cu mirosul, si tu nu faci asta, dar te gandesti sa te omori?

| TrăieşteClipa a răspuns:

Ti s-a dat un rol.
Trebuie sa-l interpretezi pana la capat.
Sinuciderea nu rezolva nimic.
Te vei naste din nou in aceleasi conditii (de mii de ori daca este nevoie) pana vei intelege ce ai de facut.
Repetentii vor lua totul de la capat.
Ti se intampla exact ceea ce meriti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e normal fiindca noi muritorii, suntem nascuti in pacat si in robia mortii, de la Adam incoace. Dar avem un rascumparator care ne-a rascumparat din aceasta robie si ne-a scos la viata vesnica, cu un pret platit de el, cu pretul sangelui sau. Deci noi lui ii apartinem, cand noi alegem asa ceva, inseamna ca ne-am parasit rascumparatorul si suntem la cheremul duhurilor rele pe care le slujim prin patimi, pofta si pacate. Daca nu crezi, religios vorbind, macar rational vorbind, ai patimi si virtuti, carora te robesti dupa libera ta alegere. Sinuciderea e un act de vitejie si curaj, nu ca viata lasilor astora care nu vor sa moara.

| Kandia15 a răspuns:

Frate, Dumnezeu ti-a dat viata cu un scop. El are un plan pentru tine, iar daca te sinucizi nu faci altceva decat sa Ii anulezi planul. practic nu ai incredere in el. De aceea e pacat.In viata sunt si lucruri rele. Dar asta e. Daca iti pui increderea in El, o sa vezi ce bine o sa iti mearga. Doar ai incredere in el si totul o sa fie bine.

| Anothergirl22 a răspuns:

E pacat sa te sinucizi deoarece viata este darul lui Dumnezeu pentru noi. Daca renunti la ea e ca si cum ti-ai bate joc de darul lui Dumnezeu pentru tine. Si se zice ca nemultumitului i se ia darul. Un alt dar de la Dumnezeu pentru noi ar fi faptul ca Si-a dat propriul Fiu sa moara pentru noi pe cruce. Neacceptand darul vietii ajungi direct in iad! Cam asta ar fi logica!
De ce te gandesti sa recurgi la asemenea gesturi? Ce e atat de rau la viata ta? Te afli in depresie?
Apeleaza la un psiholog! Cred ca te ajuta sa te descarci de sentimente negative sau vorbeste cu familia un prieten daca ai relatii apropiate!

| Anothergirl22 a răspuns:

Ok... Ignora te rog intrebarea cu "Ce e rau la viata ta?". Tocmai am citit intrebarea anterioara si inteleg ca ti-e greu! Daca te duci ladoctor nu te faci de rusine! De aia e doctor! Sa trateze pproblemele medicale. Si cred ca a vazut cazuri mult mai rele ca al tau. Doar fa-o daca iti doresti sa scapi de aceasta problema! Asa nu esti impacat ca ai incercat sa rezolvi ce te impiedica sa fi fericit! Sanatate! happy

| Andreea_Grigore_1988_5D6e a răspuns:

E pacat de tine si de parintii tai ca au un copil atat de egoist! E pacat pentru ca nu tu ai decis sa vii pe lume sa primesti viata, deci prin urmare nu poti decide TU sa iti iei viata care ai primit o de la Dumnezeu prin MAMA ta! Clar? Si faci rau prin fapta ta dragule. Tuturor celor care te iubesc! Deci pentru asta ai sa ramai in IAD o vesnicie asta iti garantez! Cati ani ai? Daca tot iti place sa gandesti asa 'altfel" decat restul, de ce nu depasesti un pic mintea ta ingusta si vezi dincolo.Fii puternic si treci peste toate problemele infruntandu-le, numai atunci vei capata respectul celorlalti si atunci vor inceta a mai rade de tine! aaa.si Iadul inseamna regret.o eternitate de regret fara sa poti face nimic, sa dai timpul inapoi sa nu te asculte nimeni sa nu te simta nimeni sa nu i pese nimanui de tine. Apoi ce e mai insuportabil? Aici poti face ceva sa treci peste, pe cand acolo NU! Ai habar ce e ala chin pe lumea asta? ai habar ce inseamna sa te doara sufletul, trupul si sa ceri moartea cu disperare? Tu esti plictisit, presupun dar o sa-ti treaca si iti garantez ca ai sa-i multumesti lui Dumnezeu daca nu ai sa faci pasul ala.NU O FACE!

| yosara a răspuns:

Nu stiu, si eu traiesc acum ca sa aflu. Dar cred ca e pur si simplu inutil.
Treaba e ca daca voiai cu adevarat sa faci asta o faceai si fara sa intrebi, dar totusi nu vrei sa mori prost, corect? Vrei sa stii de ce oamenii nu inteleg mecanismul asta.
Alta chestie care te tine in viata acum sunt parintii. Adevarul e ca vor suferii mai mult decat suferi tu acum si nu are nici un sens sa le provoci lor durere ca vrei tu sa scapi de rusine. Odata cu sinuciderea ta vei provoca un lant de alte suferinti si pana la urma nu faci nimic bun, deci mai bine invata din greseli, cazi de 50 de ori, ridica-te de 51, si hop la galop, traiesti viata, ca de murit oricine e in stare. Pe mine m-a oprit si faptul ca nu stiam cum sa o fac. efectiv mi se pare prea dureros procesul asta..cam la ce te-ai gandit tu?

In afara de asta, daca stai si cugeti, te gandesti mult si fierbi la foc mic, la un moment dat vei vrea sa te simti relaxat, si mort nu prea simti nimic. In plus, mai lasi si corpul tau ca un rest menajer si poluezi. Nu e frumos. Am vorbit cu mama, daca vrei sa ma crezi..si i-am zis ca vreau sa fiu incinerata, nu ..ma rog..stii tu..mancata de viermi, si platindu-mi un loc de veci macabru, (timp in care imi putea platii o chirie pe timpul facultatii)... chiar inutil. Ba. A inceput sa planga, si mi-am dat seama ca daca fac pasul asta, o sa le dau toata durerea mea, plus o doza de rusine colosala, ca lumea va spune ca au avut un copil nebun, prinurmare sunt si ei la fel, si uite asa le distrug vietile. Asa ca..prietene, ocupa-ti timpul si mintea cu ceva mai util. Cauta informatii despre asta, intereseaza-te de oameni care au avut acelasi gand, documeteaza-te in ceea ce priveste diferenta dintre marimea ta si cea a universului (o sa vezi ca esti neinsemnat, si traiesti doar pentru tine, dar trebuie sa o faci pentru ca e prea tarziu acum ca sa mai dai inapoi, a fost prea tarziu din clipa in care te-ai nascut si ai inceput sa tipi intr-un spital cand te-a pocnit doctorul si mamei tale i-au dat lacrimile de mandrie.

Pur si simplu afla de ce unii vor sa traiasca si altii sa moara...Si de ce mama ta te-a vrut, tu ai aparut sanatos si voinic, sia cum vrei sa ii iei cadoul..adica pe tine. Stii.e naspa sa iti ia cineva o masina de jucarie si ea la un moment dat sa explodeze ca fraiera.
Vezi ce faci...Si daca te decizi sa traiesti in continuare, macar fa-i praf pe toti. Devin-o tu un om cu influenta, arate-le o gandire mai buna si devino cel mai bun dintr-un domeniu. N-ai ce pierde, si asta are sens.

| NoName994 explică:

Ca sa ma fac de ras...pff... Nu pot. Si sigur nu rezolva nimic. Am citit pe net ca si cei care au aceasta problema nu pot scapa de ea. De 10 ani nu a fost macar o saptamana care sa nu ma fac de ras. Plus ca daca afla ai mei oricum ma sinucid de rusine.(deja stiu cred dar daca imi zic ceva ma omor de rusine...) Iar eu chiar vreau sa ma sinucid. Sunt hotarat.

| NoName994 explică:

Vreau sa ma spanzur. Am mai incercat si nu doare decat un pic. Si ce daca ramane un cadavru in urma pe care il mananca viermii. E ceva NATURAL. Face parte din circuitul vietii. Si moartea face parte din viata. La fel se descompun si plantele si animalele iar viermii au si ei rolul lor. Peste ani devine pamant... Nu polueaza nimic. Nimic care apare in mod natural si se descompune la fel nu polueaza. Nu conteaza ce zic unii. Asta nu e un motiv sa nu ma sinucid... faptul ca altii vad ceva natural ca fiind nenatural. Eu cand ma sinucid am sa o fac fara parere de rau si calm nu pentru ca problema nu stiu care ma determina sa o fac ci pentru ca e decizia mea indiferent din ce motiv o fac nu are rost sa fiu speriat sau nervos/suparat. Nu sunt nici suparat pe D-zeu, deznadajduitor ori egoist sau alte asemenea cum zic "crestinii". E o decizie rationala si imi doresc sa o fac. Si chiar daca Univsrsul e mare si traiesc pentru mine tot pentru mine ma sinucid. Ma simt ok cu asta nu fac nici un rau ca sa ajung in iad.

| NoName994 explică:

M-am plictisit de asta cu "viata e cel mai mare dar de la D-zeu". E o prostie. Cred ca e inventata de popi. Daca o faceam fara sa am un motiv poate era pacat. Si daca o fac nu inseamna ca il neg pe Iisus sau jertfa Lui sau mai grav cum zic "crestinii" ca il vinzi oe Iisus cum a facut Iuda pentru. ca nu crezi in jertfa Lui nu are nicio legatura cu asta. Am avut destula rabdare nu stiu de ce... Nu a meritat. Nu mai suport sa aud cum rad altii de mine si sa stau ca si cum nu s-a intamplat nimic si sa zica altii de mine ca sunt nesimtit... si tot felul de treburi. Si dc sa ma duc la doctor ca sa ma fac mai mult de ras pentru ca nu se rezolva nimic... Dupa oricum trebuie sa ma sinucid.

| NoName994 explică:

Am 21 de ani. Nu e pacat. E inventata de popi asta.

| NoName994 explică:

Asta cu "toti avem un rol" e inventia popilor sau a celor fricosi. Eu ma simt liber si cu constiinta impacata. Nici nu mai cred ca exista iad.

Eu mi-am asumat viata asta. Am incercat sa o traiesc... Dupa cum ziceti voi ma simt ca la puscarie... Nu pot nici sa traiesc, nici sa ma omor nu pot ca ajung in iad... Nu exista cale de scapare... Doar constrangeri... Dc ca nu am facut un pacat mare / rau mare nimanui? Eu doar nu vreau sa fac rau la nimeni. Vreau doar sa nu mai exist. Nu e vina mea ca exist. Nu vreau nici sa mai traiesc nici sa ajung in iad.

| NoName994 explică:

Povesti de adormit copiii. La concluzia asta am ajuns.

| NoName994 explică:

Prostii. Nu inseamna ca il negi pe Iisus daca te sinucizi.