| Mayhem666 a întrebat:

Dupa crestinism, daca te sinucizi ajungi in iad.

Dar animalele care se sinucid unde ajung? Au si ele un iad al lor?

Daca un om moare se reincarneaza in animal si apoi se sinucide, unde ajunge, in iadul oamenilor sau in cel al animalelor?
Sau poate exista un iad comun?

Ce este mai exact iadul? Unii spun ca iadul e un loc de suferinta eterna unde demonii te arunca intr-un ceaun cu lava, sau foc si te tortureaza pentru eternitate, altii spun ca iadul e mustrarea de constiinta, nu un loc care poate fi vazut, dar poate fi simtit, altii spun ca iadul e un loc unde nu doar oamnenii sufera, dar si satan si toti ceilalti demoni sufera o data cu restul oamenilor, etc.

Asta e doar o intrebare teoretica, pentru ca eu personal nu cred in iad.

14 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Nu exista reincarnare.

Răspuns utilizator avertizat
| Mayhem666 explică:

Si de ce esti asa de sigur ca raiul si iadul exista, dar reincarnarea nu?

| Mayhem666 explică:

Si cine spune ca ce scrie in biblie e corect?

Si apropo, ar trebui sa te informezi in legatura cu ce inseamna pagan, pentru ca gresesti grav daca ma numesti asa, mai ales pentru ca eu nu apartin unei religii, nu ma inchi unui sau mai multor zei, si nu cred in nimic ce are legatura cu religia, in afara de reincarnare, dar nu o vad ca pe un lucru religios, ci mai mult ca pe ceva stiintific, deci asta nu se pune oricum.

Daca evolutia ar avea propria constiinta ar fi dezamagita sa vada ca dupa atata timp si suferinta prin care atrecut ca sa ne aduca pe noi oamenii la nivelul la care suntem, doar ca sa mai existe printre noi si rebuturi asa ca tine. Chiar ar fi dezamagita.

Eu zic sa treci peste prostia si ignoranta care te acopera si sa analizezi si opiniile altor oameni, nu sa le refuzi direct fara sa te gandesti ca poate ceea ce spun ei e adevarat, iar ce spui tu nu. Exista o infinitate de posibile scenarii, iar probabilitatea ca scenariul tau sa fie cel corect e pur si simplu absolut si fara indoiala inexistent.

Si inca ceva, cand vrei sa faci o afirmatie, asigura-te ca te informezi inainte, si nu spune doar din auzite. Gandeste logic si rational, ca de aia ai creier, sa il folosesti.

| Mayhem666 explică:

"Cum demonstrez că Dumnezeul creștin este adevărat?"

Nu te-am intrebat niciodata asta, ce am intrebat eu a fost: "Si cine spune ca ce scrie in biblie e corect?"

Viziuni? Ai auzit vreodata ce cuvantul halucinatie? Halucinatiile se pot produce din diferite motive cum ar fi droguri, oboseala si stres, boli mentale (schizofrenia, dementa, tulburare bipolara, epilepsie), migrene, tulburari de somn, anxietate si deprersie, sevraj cauzat de alcool, depresie post-partum, deficiente de auz sau de vedere, sindromul de stres post-traumatic, accident vascular, glaucom, tulburare de identitate disociativa, leziuni ale creierului, lipsa de oxigen transportata in creier (in cazul persoanelor care au experimentat moartea clinica, dar au revenit), excesul de anumite substante produse de creier, care te fac sa halucinezi (de obicei aparute de asemenea inaintea mortii ca sa usureze moartea persoanei in cauza), etc.
Sunt multe metode prin care halucinatiile se pot produce, dar mai pot exista si persoane care mint, sau care au avut un vis, si l-au confundat cu o asa zisa viziune.

E clar ca Dumnezeu exista? Nu e clar, chiar deloc, si eu ti-am demonstrat ca ce ai spus se poate explica logic si rational cu putine cunostinte si cu putina cercetare, nu sa crezi ce spun altii exact ce ai facut tu, fix dupa ce ti-am sugerat sa nu o faci. Vezi ce se intampla daca vorbesti fara sa te gandesti?

Si nu, nu sunt pagan. Una e sa sustii si alta e sa te inchini. Eu sustin stiinta, dar nu ma inchin ei. Eu ma ghidez in viata dupa logica si ratiune. Si stiinta nu e o religie, ca sa te inchini ei oricum.
Tu nu dai raspunsuri valide, doar spui ceea ce crezi si spui ca sunt raspunsuri valide si adevarate, cand in realitate, sunt doar parerile tale proprii si personale.

Din nefericire pentru umanitate, mai exista si persoane cu un IQ de doua cifre asa ca tine si ca multi altii. Bine ca IQ-ul nu poate fi si cu numar negativ, ca asa umanitatea ar fi avut mari probleme.

| Mayhem666 explică:

Simplu. Garavitatia. De obicei obiectele mai putin masive graviteaza in jurul celor masive, nu invers. Nu stiu daca ai auzit, dar gravitatia e un lucru real, si demonstrat.
Sa spui ca e invers, nu te face cu nimic mai diferit decat acei redusi mintali care spun ca pamantul e plat, si ca gravitatia nu exista.

| Mayhem666 explică:

Nu pot sa cred cat de inapoiat esti. Se vede ca cu cat iti explic mai mult cu atat pui intrebari din ce in ce mai stupide. Nu are rost sa mai incerc sa iti explic nimic, ca o sa vi cu intrebari care o sa ma faca sa regret ca m-am nascut intr-o specie atat de proasta.
Voi incheia aceasta discutie aici si o sa te las sa te scufunzi in prostia si ignoranta ta, ca vad ca acolo traiesti cel mai bine, te simti ca acasa.

| Antisistem11 a răspuns (pentru Mayhem666):

De unde stiai ca animalele inteleg conceptul de sinucidere?

| Mayhem666 explică (pentru Antisistem11):

Nu am spus niciodata ca animalele inteleg conceptul de sinucidere, dar asta nu inseamna ca nu il practica.
Un exemplu perfect sunt lebedele. Daca partenertul unei lebede moare (pot fi cauze diferite, boala, accident, etc), acea lebada cade in depresie, si zboara la o altitudine cat mai inainta si apoi se lasa sa cada. Daca altitudinea e destul de mare, moarte e asigurata.
Si nu doar din cauza mortii unu partener, lebedele se pot sinucide si din alte cauze, de obicei moartea a ceva ce ii e drag. Sunt multe astfel de exemple peste tot pe internet. Scrie Swan Suicide pe YT si o sa vezi.
Si lebedele nu sunt singurele animale care se sinucid.

| CostinAlamariu a răspuns:

Animalele nu ajung in iad si nici in rai deoarece nu au un suflet omenesc si nu sunt facute dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu. Animalele nu pot sa faca fapte rele si nici fapte bune deoarece nu sunt fiinte rationale asa cum vorbim despre oameni sau îngeri ca sunt fiinte rationale, iar reincarnarea nu exista, e o idee tampita.

Iadul nu e un loc in care diavolii te tortureaza. Nu spune ca "unii spun asta" ca absolut nimeni nu spune asta. In iad oamenii si diavolii sufera in mod egal.

| Mayhem666 explică (pentru CostinAlamariu):

Cum eu iti respect religia si credintele tale, asa ma astept si eu sa respecti faptul ca eu cred in reincarnare. Sa spui ca e o idee tampita e putin cam prea de tot, nu crezi? Asa pot si eu sa spun ca religia cresita e o idee tampita fara sa imi pese daca iti ranesc sentimentele sau nu.
Pot de asemenea sa spun ca ce ai spus aici:
"Animalele nu ajung in iad si nici in rai deoarece nu au un suflet omenesc si nu sunt facute dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu. Animalele nu pot sa faca fapte rele si nici fapte bune deoarece nu sunt fiinte rationale asa cum vorbim despre oameni sau îngeri ca sunt fiinte rationale, iar reincarnarea nu exista, e o idee tampita." e o mare protie si un sir de idei tampite.

Doar pentru ca tu nu crezi in ceva, nu inseamna ca nu e si adevarat.

"Nu spune ca "unii spun asta" ca absolut nimeni nu spune asta. "
Hahaha, hai ca m-ai facut sa rad. Nimeni nu spune asta? Aproape toata lumea spune asta.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Mayhem666):

Nu prea are niciun sens fiindca intrebarea ta ține de sistemul creștin, de religia creștina, iar reincarnarea pur si simplu nu exista in religia crestina. Daca tu crezi in reincarnare e treaba ta, dar in momentul in care vii si intrebi: "cum vede crestinismul problema asta?" trebuie sa te astepti la un raspuns care vine din perspectiva crestina.

Iar ce ti-am explicat eu e viziunea crestina. Daca tie ti se pare tampita e treaba ta. Ai tot dreptul sa ai opinii. Dar asta e perspectiva crestina.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar animalele care se sinucid unde ajung?
Inapoi de unde au venit. Sau ca sa facem pe plac crestinilor, ajung din lac în puț.
Au si ele un iad al lor?
Intreaba-ma ca sa te intreb.
Sau poate existã un iad comun?
Da, unul plin de elefanti, broaste raioase, insecte pana la microorganisme.
Acolo nu o sa mai fie nimeni rasist.
Ce este mai exact iadul?
Iadul nu este un loc sau ceva, este un tablou alegoric desprins din realitate pe care crestinii l-au interpretat mot-a-mot.
Elementele ce compun iadul sunt focul si viermii.
Focul reprezinta suferinta, iar viermii ce nu a rezistat suferintei, si in cazul tau sinuciderea.
Dumnezeu trece prin foc(omul) si ce
e slab moare mancat de viermi.
Există chiar o aluzie la Gheena in Biblie ("și va da pradă trupul lor focului și viermilor, ca să urle de durere în veci de veci(mereu)")
Mândru-i jocul, bată-l focul:
https://www.google.com/amp/s/www.bible.com/ro/bible/191/LUK.12.49-53.VDC

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E pagan ca se inchina stiintei?
Stii ca opusul stiintei e prostia?
Daca e pagan ca se inchina stiintei, dupa logica ta inseamna ca tu te inchini prostiei.
Sau cum poti sa zici ca stiinta e prostie cand tu scrii cu ea?