| FaraNumePls a întrebat:

De ce unele persoane spun că muzica rock este pentru sataniști? Chiar aud uneori la TV următoarele cuvinte, " Ei asculta muzică rock! Sunt oamenii lui Satana!" laughing
Pe bune... Până la urmă poți asculta orice fel de muzică. Nu cred că are vreo importanță religia. Voi ce ziceți? (Sper că n-am greșit categoria).

Răspuns Câştigător
| Nilsson a răspuns:

``De ce unele persoane spun că muzica rock este pentru sataniști?``
Din nenumarate motive:
- muzica rock promoveaza viata sexuala dezdrabalata si consumul de droguri de cand a aparut acest gen si pana azi
http://www.mediafax.ro/......l-10956129

- unii rockeri urla ca niste oameni posedati si arata semne sataniste si folosesc simboluri oculte

- muzica este agresiva, creste irascibilitatea ascultatorului, ii da stari depresive si dauneaza creierului. S-au facut chiar si studii pe soareci care demonstreaza ca performanta creierului este afectata cand se asculta muzica rock, in comparatie cu muzica clasica de exemplu

- multe vedete rock ori erau asociate cu miscari oculte de tip New Age, ori erau impotriva religiei, cum era John Lennon.

- multe versuri contin mesaje subliminale, piesa Join me al trupei HIM (His Infernal Majesty) instiga la sinucidere.
Multe piese transmit mesaje pe fata, fara nicio retinere, au auzit asta chiar aici pe TPU

Concluzia poti sa o tragi singur.

13 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Nu o spun unele persoane ci insusi muzica rock spune acest lucru.

| danay72 a răspuns:

E vorba de rockul care elogiază moartea, pe Satan.Dar un creștin trebuie să fie selectiv cu privire la muzica, ma refer la versuri, pentru ca unele versuri pot fi nepotrivite, chiar dacă genul e diferit.

| RAY a răspuns:

Intr o societate superficiala,barfitoare, lipsita de educatie, bun simt, civilizatie, dogmatica oricine e satanist care e diferit

| SG1995 a răspuns:

"De ce unele persoane spun că muzica rock este pentru sataniști?"

Din prostie, stiai ca exista si rock religios?

| Nemessys a răspuns:

Aparent, rock-ul, manelele, muzica populara sunt cele mai neplacute categorii de muzica. (rock e pe locul 3 din categoria asta) ) Si prin,, neplacute" nu vreau sa zic ca nu sunt ascultate. Faza este ca genurile astea de muzica primesc foarte mult hate din partea lumii si ii judeca pe cei care asculta genul ala de muzica. Daca asculta manele e prost si tembel, unii mai faceau misto si de manelisti, daca asculti rock esti satanis. Deci fel de fel de prostii. Asa am ajuns noi, oamenii, sa judecam omul dupa orice, sa ne luam si sa radem de el despre orice. Insa ei nu inteleg ca fiecare om este diferit si ca nu poate sa fie ca toata lumea. De ce crezi ca exista simtomul asta de turma? Adica daca toata lumea face ceva, hai sa fac si eu. Unii am ajuns sa mintim intr-un hal. din teama sa nu fim luati in ras. Am ajuns sa ne ascundem fata reala numai ca sa avem o legatura cu cei din jur cat de cat ok. De exemplu. X asculta manele, dar ii este intr-un fel rusine sa o zica prietenilor lui deoarece, ar rade de el pe seama asta.,, Ba. ia uita-l pe ala asculta manele rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor ) Asa minte imatura si proasta mai au unii. Inloc sa zica un simplu,, ok straight face " si asa nepasator. Dar nu. stau si isi bat joc de el pe tema asta. Dupa cum am zis societatea cauta la o persoana lucruri de care poate sa-si bata joc / rada. Nu sa o aprecieze. Lumea uita ce fel de persoana esti sau cat bine ai facut in momentul in care faci o greseala. happy

Si nu numai la muzica e vorba despre asta. Si la jocuri de exemplu. Presupun ca ai auzit de minecraft, nu? happy E un joc foarte simplu, pentru copii, intr-adevar, cu o grafica putin mai prostuta, dar totusi, daca s-ar juca unu de 16 ani minecraft, iti zic eu ca unu tot se trezeste sa rada si sa faca glume pe seama a ce se joaca el. happy Adica frate. fiecare se joaca ce vrea, fiecare asculta ce muzica vrea. Cu ce dracu il deranjeaza pe X ca Y asculta rock? Cu ce? Bine. exceptand faptul ca ar pune muzica la maxim fara casti in prezenta lui. Dar asta e alta treaba. Oricum. eu sunt scarbi de ceea ce vad si aud. Dar sunt sigur ca nu am descoperit toata misterele vietii. happy Sunt si eu curios cum o sa supravietuiesc in lumea asta plina de prosti. Si da. ai citit bine. SUPRAVIETUIESC!
Sa ai o zi frumoasa!

| Teffan a răspuns:

Eu cred ca subiectul cu "rockul satanist", este fumat de ani de zile si atat de stupid.Nici macar nu ar mai trebui pomenit acest subiect.Nu mai crede nimeni ca rockul e satanist, pe bune acum, da-o dracu de treaba.

| Xaya a răspuns:

Muzica rock e frumoasa, acum depinde, unele melodii sunt deplasate rau de tot, dar de exemplu Bring me to life e o melodie rock care, pe oricate fete ai intoarce-o nu va arata niciodata vreo urma de satanism
Acum am dat un exemplu, si chiar daca unele melodii chiar au fost create de retardati pentru a-l venera pe satana nu inseamna ca tot rock-ul e o treaba a lui Dracu sa fim seriosi
Uite aici un site (ce-i drept cam prea religios) cu stilul de muzica a lui satan) http://www.sfaturiortodoxe.ro/_muzicarock.htm

| SG1995 a răspuns (pentru Xaya):

Site-ul ala spune ca toata muzica rock este satanista, deoarece cica rock-ul isi are originea in sunetul facut de bataile tobelor din ritualuriile ceremoniale africane. Si da exista trupe de rock care se inchina Diavolului, dar mai exista rock religios de rit crestin, iar cel mai predominant e cel laic, si in unele cazuri ce cu tangente de paganism.

| Razvan0812 a răspuns:

Fu.ck the way, i am rocker

| MisuN99 a răspuns:

Nu e adevarat pana si parintele Nicula asculta muzica rock. Acum mai exista si unele melodii mai excentrice dar nu toate

| Domnultehnologie17 a răspuns:

Ma nu toate trupele rock sunt satanisti
si chiar si asa ce vedeti voi pe chena cu masti si deferite machiaje aia care canta pe scena isi joaca un rol ei in realitate poate sunt altfel de oameni
asta cu miturile ca rocker sunt niste satanisti ca fac ritual satanice ca omoara animale si alte cacaturi
sunt spuse de niste oameni foarte limitati in gandire
vorba aia muzica rock nu te face un satanist asa cum nici mersu la biserica nu te face un om mai bun