| JuAl a întrebat:

De ce unii crestini se cred crestini adevarati chiar daca unii cred si in satan?

Răspuns Câştigător
| Mclaren12 a răspuns:

Satan n-are nicio legatura in realitate cu religia crestina. Diavolul crestin este o corupere catastrofala a unui Zeu antic foarte admirat si venerat, cunoscut printre alte nume si drept Satan. Crestinii cred in diavolul crestin pentru ca religia le-a bagat in cap ca este antagonistul lui Yehova pe care tot religia le-a bagat crestinilor in cap ca este perfectiunea si binele intruchipat. In plus, in ignoranta si lipsa lor de gandire rationala, multi crestini pun pe seama "diavolului" relele pe care ei le fac pentru ca programul iudeo-crestin le-a bagat in cap ca diavolul a inventat raul dar ei nu se gandesc ca daca Yehova a inventat tot ce exista deci automat daca este bun si a creat binele atunci evident ca este si rau si a creat raul. Asta doar daca este sa ne luam dupa doctrinele utopice ale crestinismului, in realitate nu exista nici impostorul evreiesc din biblie si nici bau-baul care asteapta suflete in cazanul lui incins sa faca supa din ele sau sa le biciuie cum isi biciuiesc taranii caii.

8 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Fara Satan nu exista crestinism, cei ce zic ca sunt crestini dar neaga existenta lui Satan, NU SUNT CRESTINI. Sunt orice vor ei dar nu sunt crestini. Satan este Tatal RAULUI SI AL PACATULUI in univers.

| JuAl explică (pentru danut):

Si esti crestin adevarat daca crezi si in satana. Si daca un crestin s.ar inchina si satanei?

| danut a răspuns (pentru JuAl):

Cine a spus ceva de inchinare, totul este sa stii ca exista un tata al raului si sa eviti cat poti apropierea de el.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Fiindcă fără Satan, Isus își pierde obiectul muncii, lumea e incompletă, Biblia la fel.

| CinevaAnonimă a răspuns:

Atunci cine l-a ispitit pe Iisus, daca nu Satan? Scrie de multe ori in Biblie despre diavol. Aslcesta e xel mai mare viclesug al sau: sa te faca sa crezi ca el nu exista pentru ca daca crezi ca el nu exista este foarte usor sa crezi ca nici Dumnezeu nu exista si atunci sufletul tau ajunge in iad, unde el isi bate joc de el.

| JuAl explică (pentru CinevaAnonimă):

Ok. Merci frumos...

| Mclaren12 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Biblia conține o istorie fictivă a evreilor pe care și-au creat-o pentru a putea spăla oameni pe creier în timp ce ei se ocupă de obținerea puterii. În timp ce tu te rogi la Yehova care nu-ți va îndeplini niciodată rugăciunile pentru că nu există, evreii fac miliarde pe spatele părinților tăi și a tuturor plătitorilor de taxe și impozite. E tristă viața, știu.

| Teffan a răspuns:

Pentru ca Satan face parte din mitologia crestina.

Furat, bineinteles. happy