| mentholinks a întrebat:

De ce unii mint si spun ca Isus este Dumnezeu? Chiar Isus a spus ca Tatal este mai mare decat el si pe apostoli i-a numit frati. Deci clar nu este el Dumnezeu. Orbi mai sunt unii.

17 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Pentru că își imaginează zei cu trei capete.

| lpavel a răspuns:

Cand spui Dumnezeu trebuie sa te gandesti la 3 persoane: Tatal, Fiul si Sfantul Duh! Toti trei alcatuiesc un Dumnezeu!
Cat despre fratii pe care i-a numit aici pe pamant... toate nu-ti pot explica aici ca se vede ca ar trebui sa scriu o zi intreaga la cat stii tu despre Dumnezeu si credinta, insa iti citez ce a zis Isus: Cel ce vrea sa fie mare, trebuie sa fie mic! Sigur nu intelegi asta dar nu e problema mea, invata, studiaza si vei afla!

| iurii75 a răspuns (pentru lpavel):

Deci sunt totuși trei persoane? Care dintre ele este mai mare?
Sunt toate fara început sau nu?

| lpavel a răspuns (pentru iurii75):

Niciunul dintre Ei nu este mai mare sau mai mic! Ei nu gandesc ca un om, ca tine de exemplu, nu au nevoi sau alte ganduri omenesti, inteligenta lor nu se poate descrie in cuvinte de aceea ei se privesc ca egali, nu simt nevoia sa fie cineva mai mare, totusi cand Isus era pe pamant se face mic si neinsemnat inaintea oamenilor si inaintea lui Dumnezeu Tatal. Desigur Tatal nu il priveste asa, dar asta este credinta: cine vrea sa fie mare, trebuie sa fie mic si slujitorul celorlalti! Asta invata Isus si face si el la fel, pentru ca pe pamant era doar un om. Inainte de rastignire spunea: imparatia mea nu este de aici... cauta si vei afla!

| iurii75 a răspuns (pentru lpavel):

"Niciunul dintre Ei nu este mai mare sau mai mic!"-
Mar. 13:32, BC: „Cât despre ziua aceea sau ceasul acela, nu ştie nimeni: nici îngerii care sunt în cer, nici Fiul, ci numai Tatăl". (Desigur, nu aşa ar sta lucrurile dacă Tatăl, Fiul şi Spiritul sfânt ar fi egali, formând o singură Divinitate.)
Ioan 14:28, BC: „[Isus a zis:] Dacă M-aţi iubi, v-aţi fi bucurat că Mă duc la Tatăl, fiindcă Tatăl este mai mare decât Mine".
Sa admitem că cat timp era pe pământ că om într-un mod era mai mic, dar numai atunci. Sa vedem dar cum stau lucrurile după ce Isus sa întors la cer.
1 Cor. 11:3, BC: „Dar vreau să ştiţi că Hristos este Capul oricărui bărbat, că bărbatul este capul femeii şi că Dumnezeu este Capul lui Hristos". (Este limpede deci că Cristos nu este Dumnezeu şi că Dumnezeu îi este superior lui Cristos. Să ne amintim că aceste cuvinte au fost scrise în jurul anului 55 e.n., la circa 22 de ani după ce Isus se întorsese în cer. Aşadar, adevărul enunţat aici se referă la relaţiile existente între Dumnezeu şi Cristos în cer.)
1 Cor. 15:27, 28, BC: „El [Dumnezeu] «a supus totul sub picioarele Lui [Isus]». Dar când zice că totul I-a fost supus, se înţelege că afară de Cel care I-a supus totul. Şi când toate Îi vor fi supuse, atunci chiar şi Fiul Se va supune Celui care I-a supus toate, pentru ca Dumnezeu să fie totul în toţi".
1 Cor. 8:5, 6, BC: „Chiar dacă sunt aşa numiţi «dumnezei», fie în cer, fie pe pământ, ca şi cum ar fi mulţi «dumnezei» şi mulţi «domni», totuşi pentru noi este un singur Dumnezeu: Tatăl, de la care vin toate şi pentru care trăim şi noi, şi un singur Domn: Isus Hristos, prin care sunt toate şi prin El şi noi". (Aici, Tatăl este prezentat drept ‘singurul Dumnezeu’ al creştinilor, care este diferit de Isus Cristos.)

1 Pet. 1:3, BC: „Binecuvântat să fie Dumnezeul şi Tatăl Domnului nostru Isus Hristos". (În repetate rânduri, chiar şi după înălţarea lui Isus la cer, Scripturile se referă la Tatăl ca la „Dumnezeul" lui Isus Cristos. În Ioan 20:17, Isus însuşi, după ce a fost înviat, îl numeşte pe Tatăl „Dumnezeul meu". Mai târziu, când se afla în cer, el a folosit din nou această expresie, aşa cum reiese din Revelaţia 3:12. Dar în Biblie nu găsim niciodată vreun pasaj în care Tatăl să-l numească pe Fiul „Dumnezeul meu", nici în care Tatăl sau Fiul să numească spiritul sfânt „Dumnezeul meu".)
Deci afirmația ta că sunt egali e contrazisă de Biblie.

| lpavel a răspuns (pentru iurii75):

Isus se pune cand jos cand sus in biblie, depinde de situatie si toate astea sa-si slaveasca Tatal! Cand ai credinta si o traiesti de cand existi nu ai nevoie de citate pentru ca tu le stii si le intelegi exact ce vor sa spuna! Nu inteleg cei fara credinta si inteleg citatul sau proverbele exact asa cum suna! deci nu-mi scrie mie toata biblia aici ca o stiu, iar daca tu vrei sa crezi ce am zis crezi daca nu e treaba ta!

| iurii75 a răspuns (pentru lpavel):

"Cand ai credinta si o traiesti de cand existi nu ai nevoie de citate "- ce rost ar avea acea credință dacă nu are la bază adevărurile relevate in Biblie?
Unor asemenea persoane Pavel le-a spus : Rom. 10:2, 3: „Le depun mărturie că au zel pentru Dumnezeu, dar nu potrivit cunoştinţei exacte, fiindcă n-au cunoscut dreptatea lui Dumnezeu, ci au căutat să şi-o stabilească pe-a lor şi astfel nu s-au supus dreptăţii lui Dumnezeu".
Am prezentat doar câteva exemple biblice care demonstrează că Isus este Fiul lui Dumnezeu ( nu Dumnezeu Fiul cum le place unora să schimonosească), că este mai mic că Tatăl său și îi este supus.
Tu ai prezentat doar afirmații fara nici o bază.
Concluzia e evidentă...

| lpavel a răspuns (pentru iurii75):

Acel citat care o zice Pavel este exact despre cei ca tine!
Cine a zis ca Isus nu este fiul lui Dumnezeu? ce ai fumat? Intreb ca as vrea si eu din cand in cand laughing Isus este fiul lui Dumnezeu dar asta nu inseamna ca este mai mic! El este egal cu Tatal si cu Duhul Sfant si impreuna conduc (daca pot spune asa) Cerurile si pamantul! De ce? Pentru ca toti 3 au acelasi gand, aceiasi vointa, niciunul din ei nu vrea altfel, prin asta se zice ca sunt egali, nu ca unul ar fi mai batran decat celalalt, ci au acelasi rang sa spun asa pe intelesul tau desi suna naspa. despre varsta lor nu se mentioneaza in biblie dar oricum nu la o astfel de egalitate se vorbeste in biblie... tu cred ca din asta crezi ca nu-s egali... dar cum am zis tu ai o religie creata si inteleasa numai de tine si alti cativa!
Cunosti semnul crucii banuiesc nu? Atunci asta spune tot!

| iurii75 a răspuns (pentru lpavel):

De voi dezamăgi, nu fumez deloc. Dar dacă tu o faci "din când în când" e decizia și problema ta (probabil din această cauză și te trage la râs).
" este egal cu Tatal si cu Duhul Sfant si impreuna conduc (daca pot spune asa) Cerurile si pamantul! De ce? Pentru ca toti 3 au acelasi gand, aceiasi vointa, " dacă vei revedea atent comentariile vei observa un lucru, eu ți-am prezentat ce spune Biblia, tu îmi prezinți părerile babei Mărioara. Și ținând cont de aceasta, de cine vorbea Pavel?
"Cunosti semnul crucii banuiesc nu? Atunci asta spune tot!"- deși o își puțin razna, am să te întreb altceva, cunoști originea crudei, de unde provine, cine o foloseau?

| halogen001 a răspuns:

Cred ca o fac ca sa dea o dovada a existentei personajului inexistent numit Dumnezeu si sa faca povestile mai convingatoare.
Cartile cu povesti sunt fanteziste si adevarul din ele e in cantitate redusa.

| CostinAlamariu a răspuns:

Se vede ca n-ai citit Biblia nici macar din curiozitate.
"Întru'nceputa era Cuvântul și Cuvântul era la Dumnezeu și Cuvântul Dumnezeu era."
(Ioan 1, 1)

Nu poate fi mai clar de-atat. Cine nu accepta cuvintele astea clare Îl hulește pe Dumnezeu.

| StrongHeart a răspuns:

Eu cred ca altcineva te minte, nu cei care zic ca Iisus Hristos e Dumnezeu.

| codrinmaestruldumelor a răspuns:

Foarte corect

| AndreiNrcs a răspuns:

Iisus a spus.
,, Dumnezeu este în fața ta eu, Eu sunt întru tatăl, iar tatăl întru mine" - Adică amândoi unul şi acelaşi. Dacă spuneți asemenea prostii şi nu ştiți măcar lucruri de bază de clasa A VI-A sunteți lipsit de oricare cunoştință religioasă şi vă înşelați, citiți noul testament.

| iurii75 a răspuns (pentru AndreiNrcs):

",, Dumnezeu este în fața ta eu, Eu sunt întru tatăl, iar tatăl întru mine" - Adică amândoi unul şi acelaşi. "- având în vedere erudiția de care ai dat dovadă, poți prezenta și locul exact de unde este citata?

| lpavel a răspuns (pentru iurii75):

Cauta tu citatul nu fi lenes! si nu cauta ce e numai pe placul si intelegerea ta! Cunosc si eu acest citat si o continui: Eu sunt întru tatăl, iar tatăl întru mine- iar cel ce crede in mine nu va muri in veci!

| iurii75 a răspuns (pentru lpavel):

Ești cumva tu Andrei? Am adresat cumva întrebarea ție?
Ai observat cumva in comentariile mele " scrie undeva așa și așa, unde anume caută singur"?