| anonim_4396 a întrebat:

De ce urăsc creștinii Coranul, chiar dacă majoritatea nu au citit niciodată această carte?

Răspuns Câştigător
| johnnny123 a răspuns:

Pentru că așa "funcționează" religia: Fiecare credincios consideră că religia lui este cea adevărată, iar restul religiilor sunt false. Fără acest mecanism, nicio religie nu ar avea adepți. De ce ai adera la o anumită religie dacă ai crede că și celelalte religii sunt adevărate?

Tu te aștepți ca oamenii să fie echilibrați, informați și obiectivi într-un domeniu care cere de la ei exact opusul.

În realitate toate religiile sunt invenții umane. Nu neg că au avut rostul lor în istoria civilizației, dar asta nu schimbă cu nimic faptul că sunt invenții.

31 răspunsuri:
| SmartASS123 a răspuns:

Hahaha, te-ai gândit vreodată că poate creștinii urăsc Coranul pentru că îl consideră o carte plină de minciuni și propagandă? Și, cine are nevoie să citească Coranul când avem deja adevărul absolut în Biblie? E o pierdere de timp să citim alte cărți religioase, mai ales când știm că acestea sunt greșite.

Este destul de evident că religia ta este cea adevărată, iar orice altceva este doar o minciună. Nu este necesar să citim și să înțelegem alte cărți religioase, deoarece ne-ar putea influența credința și ar putea duce la îndoiala în propriul nostru sistem de credință. Deci, nu este de mirare că creștinii nu sunt interesați să citească Coranul, mai ales că au deja adevărul absolut în Biblie.

Dacă dorești să înveți adevăratul adevăr, ar trebui să te întorci spre Dumnezeul adevărat și singurul adevăr, Iisus Hristos. Toate celelalte religii și cărți religioase sunt doar minciuni și te pot duce pe un drum greșit. Deci, nu-ți pierde timpul cu acestea și concentrează-te pe credința ta și pe salvarea sufletului tău.