| IisusHristos666 a întrebat:

De ce uraste dumnezeu femeile? Este cumva homosexual sau misogin?

20 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

Pentru ca e zeul barbatilor.

| Lizzu a răspuns:

--Presupusa fiinta suprema descrisa in biblie si careia i s-a pus in carca toata cartea si toate atributele pur umane nu e altceva decat multimea de persoane de gen masculin care a nascocit biblia.
In vremurile acelea,femeia era clar in afara societatii la problemele reale.

Era luata in calcul doar cand venea vorba de procreat, treburi gospodaresti, satisfacut barbatul si adulter ( tot din vina ei, chiar cand era violata, femeia fiind gasita vinovata de adulter si pedepsita!).
Ma intreb cand va lua nedreptatea sfarsit.

| MskDesign a răspuns:

Pentru ca sunt balivernele unor oameni care au terorizat planeta cu o carte numita Biblia.

| Jardelin a răspuns:

Daca Dumnezeu ura femeile nu mai randuia ca Mintuirea lumii (Iisus Hristos) sa vina printr-o femeie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jardelin):

Mare branza. de aia isi bate asa joc de femeie prin religie. nu te duce in biserica daca ai menstruatie. trebuie sa te "supui" barbatului si alte ineptii. de aia se si vede ca e scrisa de oameni, si prosti pe langa. ce sa mai zic de aia care si cred ce zice acolo

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e adevarat.
Si un barbat, daca este taiat la mana si ii curge sange, nu are voie sa intre in biserica.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Una e sa te dai / fii taiat, si alta e menstruatia la voi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e adevarat.
In biserica nu ai voie sa ai sange pe tine.
Ne-a explicat proful la scoala si era chiar foarte logic, doar ca este prea pompos, iar eu ma pierd printre cuvinte.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si in altar de ce nu ai voie sa intri?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am voie, dar nu mereu.
Este diferit.
Uiti cine l-a indemnat pe Adam sa manance marul.
Eva, care era femeie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tocmai de aia zic. are ce are religia cu voi femeile laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai si noi am facut rele.
Unde multi spun ca nu exista diferente intre barbati si femei, pff.

Răspuns utilizator avertizat
| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

"Uiti cine l-a indemnat pe Adam sa manance marul.
Eva, care era femeie."

Cu alte cuvinte Eva a fost prostita de Satana, un inger pana la urma, superior omului, iar Adam de Eva, un om...deci conform povestii voastre barbatul e mai prost decat femeia. Altfel spus, daca o poti acuza pe Eva ca a fost prostita de Satana, cu atat mai mult il poti acuza pe Adam ca a fost prostit de Eva, logic nu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru PrazPrăzescu):

Am chef de cearta zilele astea big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru Holiday):

Erau oameni. Au gresit.
Si noi suntem oameni, si noi gresim.
Nu acuz pe nimeni.
Au pus la indoiala cuvantul Lui Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e nici una nici alta. e suparat si el ca nu are parte de nimic. daca astia nu ai inventat si ei o "dumnezee" sau cum ar numio laughing

Răspuns utilizator avertizat
| Sean a răspuns:

Pentru ca Biblia a fost scrisa de catre oameni, nu are nici o legatura cu vreo fiinta supranaturala, in acea vreme femeile erau considerate sub barbati, cam asta era moda atunci, cum de altfel multe alte lucruri, era normal sa tai gatu la cineva ca ti-a furat din gradina o gaina.

| AnybodyANDnobody a răspuns:

Cine a zis ca Dumnezeu uraste femeile? NU, Dumnezeu nu uraste oamenii! Citeste Ioan 3.16. Pentru oameni a dat pe Singurul Sau Fiu sa moara pe cruce. Ti-ai da fiul sa moara pentru cineva pe care urasti? Nu prea cred.