| anonim_4396 a întrebat:

De ce vedetele care și-au vândut sufletul diavolului (fapt confirmat de multe dovezi!) nu par fericite, în ciuda faptului că au bani, influență, putere și faimă mondială? De ex Beyonce: privirea ei este goală, inexpresivã, parcă ar fi neînsuflețită. Gen ar fi prezentă doar cu trupul dar absentă cu sufletul. La începutul carierei radia de bucurie și entuziasm și asta se vedea clar în privirea ei. La fel se poate observa și la Rihanna și Kanye West; numai a oameni fericiți nu arată. Li se aplică cumva versetul "Ce folos are un om să câștige lumea toată dacă-și pierde sufletul?"?

Răspuns Câştigător
| danut a răspuns:

Pentru cei ce nu cred ca unii actori sau cantareti si-au vandut sufletul necuratului, exista pe net nenumarate interviuri cu indivizi foarte recunoscuti care declara in mod direct ca au facut acest lucru. Exista chiar un film mai lung de 2 ore cu aceste evenimente si declaratii. Cine cauta, gaseste.
https://www.youtube.com/watch?v=srJvxUtuUXo

17 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Tu vrei un raspuns la care noi care nu ne-am vandut sufletul diavolului nu avem acces neffind in acea situatie.
1)Daca urmareai interviul cu Bob Dilan aflai ca acesta a cautat SUCCESUL si nu fericirea iar de succes nu putem spune ca nu a avut parte ci din contra.
2) Toti cei care si-au inchinat viata dracului au urmarit FAIMA nu fericirea dar ei erau DEJA in elita (topul) muzicala (sau alte arte) si erau dornice de MAI MULT, asta se numeste MANDRIE si au parte de ea din plin. De aceia la inceputuri toti erau veseli iar dupa angajament si-au schimbat atitudinea.
3)Exista o vorba romanesca care spune:"Banii nu aduc fericirea", BUNA VORBA.
4) Fericirea NUMAI CU Dumnezeu o gasesti iar aici este vorba de partea ADVERSA.
5) Sufletul si l-au pierdut cand au perseverat in aceste activitati. Sunt nenumarate prsoane care canta in Biserici cu voci de neimaginat, cu mult peste ce canta Byonce sau Rihana sau maio stiu eu ce cantareti dar au ramas doar ai canta lui Dumnezeu deoarece acestea CAUTA fericirea si nu faima.
6)Depinde ce cauta fiecare, este evident ca faima NU ESTE EGALA cu fericirea ci sunt ANTAGONICE.
7)Nici un om MANDRU NU ajunge in cer.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dta nu observi că până acum ți-au răspuns numai habotnici.
Asta este o dovadă în plus că religia care ar trebui să unească oamenii, îi desparte în două, deci este o religie falsă și neadevărată. Iar Dumnezeu fără Diavolul își pierde obiectul muncii, așa că joacă la blat. Meci egal la pauză iar apoi cine e arbitrul? Popii că dacă nu, rămân fără salar.

| Celcestietot a răspuns:

Dacă iubesc mai mult banul decât pe Dumnezeu, asta este consecința...

| Holiday a răspuns:

Eh, strugurii sunt acri daca nu poti ajunge la ei.
Asa si cu voi, incapabili de a face ceea ce pot altii si ofticati profund de (sub)mediocritatea in care va aflati, aruncati cu tot felul de cretinatati despre ei.
Apropo de tampenia asta cu "sufletul". Ce naiba e ala de fapt? Sau o fi doar o inventie fara nici o baza sau legatura cu realitatea?! Ia mai gandeste-te.

| Donsavas a răspuns:

"Sufletul" este doar modul în care răspunzi realității.
Nu are cum sa se vândă.
E pur si simplu apatica.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

"Ce folos are un om să câștige lumea toată dacă-și pierde sufletul?" buna vorba si adevarata acesti oameni sunt pierduti sunt ai Diavolului.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Degeaba ai de toate daca nu ai sufeltul implinit, daca ochii tai nu radiaza a fericire si bucurie esti un om mort.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Timur Lenk ii spune lui Baiazid Fulgerul: "Spune-mi Baiazid ca marirea si slava sunt fum" DA stapane asa este ai dreptate "marirea si slava sunt fum" iar eu sunt umilul tau sclav sunt prizonierul tau https://www.youtube.com/watch?v=egGC_EC-LIY
Timur Lenk le spune copiilor lui Baiazid: "scuipatil" din trei fii primul a ingenuncheat in fata tatalui sau, al doilea la scuipat si al treilea ia pupat mana si ia jurat credinta, iubire si loialitate pana la capat.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Viață de vedeta nu e ușoară, ca sa fii in top trebuie sa muncesti, si la ce mai slujesc bogățiile daca doar le vezi cu ochii? Pe deasupra vin si mustrarile de conștiința care îmbolnăvesc si sufletul si trupul. Exista si pentru ele soluția :Isus.Si atunci se va putea vedea pe chipul lor fericirea.

| FataCuChitaraMunților a răspuns:

Pentru că banii sau faimă nu aduc niciodată fericire, dacă nu ai sufletul împlinit.

| Mircea08 a răspuns:

Nu exista dovezi precum ca vedetele si-au vandut sufletul diavolului, ci numai pareri.
A-ti vinde sufletul diavolului inseamna a sluji pentru el, adica a trai asa cum lui ii place sa traiesti. Unii slujesc diavolului, altii lui Dumnezeu (adica traies asa cum Lui ii place sa traiesti ) iar altii, care dupa parerea lor slujesc si lui Dumnezeu dar si diavolului (adica face si bune si rele), sunt de fapt tot slujitori ai diavolului, deoarece Dumnezeu a spus ca sa nu slujeasca la doi stapani.
Cei care slujesc diavolului primesc rasplata de la diavol, numai ca la diavol nu gasesti nimic bun, deci rasplata va fi ceva rau, sau ceva ce te dice la rau. De la Dumnezeu (prin Duhul Sfant pa care crestinii il primesc la botez )nimeni nu primeste intristare ci BUCURIE :
Galateni 5:22 "Roada Duhului, dimpotrivă, este: dragostea, BUCURIA, pacea, îndelunga răbdare, bunătatea, facerea de bine, credincioşia,"

| Irinel15123532 a răspuns:

Nu stiu daca si-au vandut sufletul sau nu, nu le urmaresc, nu ma pot pronunta cu nimic, dar stiu atat, doar Hristos aduce fericirea in viata unui om. Prin El ne sunt implinite toate, fara El, parca ceva lipseste.

Răspuns utilizator avertizat
| slayer09 a răspuns:

Eu cred ca ti-ai raspuns singura la intrebarea asta. Din moment ce si-au vandut sufetul diavolului (adica a acestei lumi, a banilor, a fricilor, a faimei, a tot ceea ce inseamna placere in lumea asta), e clar ca in sufletul lor nu exista Dumnezeu, nu exista lumina bucuriei, a trairii fara griji si cu iubire si multumire. Ei nu au cunoscut pe Dumnezeu. Poti sa ai si toata lumea la picioare, ce folos daca sufletul si mintea iti e intunecata? Si nu te poti bucura. De ce vezi saracii mai bucurosi si mai fericiti si plini de iubire decat cei cu bani? Ei (saracii) se multumesc cu ce au, si se bucura pentru tot ce li se da. Bucuria vine din interior, din inima ta, daca acolo sunt poruncile Domnului si le pazesti, si pe Dumnezeu il iubesti.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru slayer09):

Nici in al meu nu exista si sunt un om foarte bucuros.
Deci ceea ce zici e fals.

| slayer09 a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Atunci ma bucur pentru tine, dar nu cred ca esti plin pe dinauntru de bucurie, ci e doar bucurie cu portia, cand mai fumezi, mai bei, mai iesi cu prietenii (daca ai aceste vicii). Dar nu stiu daca vezi frumosul in tot ceea ce faci. Ca daca ai vedea frumosul in tot pe acest pamant si te-ai bucura asa cum Dumnezeu iti da bucurie, l-ai fi descoperit pe Dumnezeu. Acum fiecare vede bucuria asa cum o crede. Dar bucuria in Hristos e mult mai extraordinara decat bucuria lumii asteia. Pacat ca nu ai ajuns la acea bucurie ca sa iti faci o idee.

| Daniel323 a răspuns:

Nu poti sa vinzi ce nu-ti apartine.Crezi prea usor in povesti pentru copii.