| OctavianDanielMaria a întrebat:

De ce zeul iudeu nu i-a pedepsit pe sumerienii din trecut, ci doar pe evrei? Ca se stie ca pedepsea la ordinea zilei oameni in trecut, pe timpul evreilor antici.

32 răspunsuri:
| Meme10Meme a răspuns:

Pentru ca era IUDEU

| chuckmanson a răspuns:

Pentru ca era în afara Israelului, deci YHWH, fiind zeu creat de evrei nu știa prea multe despre popoarele din alte locuri.

| Antisistem11 a răspuns:

Pentru ca nu erau poporul ales.

| nicucostea855 a răspuns:

Ba i-a pedepsit cu potopul mondial.

Răspuns utilizator avertizat
| nicucostea855 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Cum adica? I-a inecat si gata cu sumerienii odata pentru totdeauna.

Răspuns utilizator avertizat
| nicucostea855 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Aia care-i vezi ingropati in buncarele arheologice au fost ingropati pana sa vina potopul. Cei inecati au fost mancati de pesti.

Răspuns utilizator avertizat
| nicucostea855 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Gresit. Aia a fost mai inainte.

Răspuns utilizator avertizat
| nicucostea855 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dupa ce a fost alungat Adam si Eva din Eden prin 3900 i.Hr si pana la potop.

| nicucostea855 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu trebuie.

Răspuns utilizator avertizat
| nicucostea855 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Care stiinta?

| nicucostea855 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Alea-s prostii.

Răspuns utilizator avertizat
| nicucostea855 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Bai, dupa ce ca esti sarac material mai esti si sarac cu duhul.

Răspuns utilizator avertizat
| nicucostea855 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Daca nu erai sarac, erai undeva la plaja cu multe gagici si nu aveai timp de pierdut pe TPU.

Răspuns utilizator avertizat
| nicucostea855 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Stiinta ( neprobata ) e ceva care poate induce in eroare si, mai rau, poate cauza moartea vesnica asa cum a patit Adam si Eva. Stiinta are doua ramuri: stiinta probata si stiinta neprobata.

| nicucostea855 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Da, sunt sarac material dar bogat cu duhul. Ma asteapta raiul pe pamant si viata vesnica. Eu traiesc ca in viitor avand mintea atintita spre viitor, asa cum era Isus. Evrei 12:2:"Pentru bucuria care îi era pusă înainte, el a suportat stâlpul de tortură*, disprețuind rușinea".

| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ma, nu mai pot de ras la categoria religie, de asta casun intruna aici si nu ma bag la alta categorie. )))

Răspuns utilizator avertizat
| nicucostea855 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ma folosesc de tehnologie ca sa vorbesc despre Dumnezeu laudand pe Dumnezeu si scopul sau maret. Apropo tehnologia nu face parte din stiinta neprobata ci din stiinta.

Răspuns utilizator avertizat
| serenityxx a răspuns:

Domnul pedepsește pe oricine îl urăște.