| Shane a întrebat:

De curand m am uitat la filmul Codul lui Davinci si am ramas oarecum pe ganduri.
Voi ce parerea aveti despre faza care e prezentat si in film atunci cand se zice ca Maria Magdalena ar fi avut un copil cu Iisus Hristos.
S a zis lucrul asta pentru ca in tabloul Cina cea de taina apare o chestie. In dreapta lui Hristos e Maria Magdalena si impreuna formeaza un,, V,, care este simbolul,, pantecului,, sau ceva de genu.
Astept pareri
Funda
http://alba24.ro/wp-content/uploads/2013/05/cina-cea-de- taina.jpg

Răspuns Câştigător
| milan9 a răspuns:

100% minciună în prvinţa acelui aspect!

De fapt, puţine adevăruri apar prin acel film: adevărul că Da Vinci era într-adevăr un om talentat, dar şi un ocultist pederast, homosexual, adevărul că muzeul Luvru este în Paris, adevărul că un scandal, fie el chiar numai fictiv, atrage câştiguri de milioane de euro (profit), etc… happy

A fost nociv să citeşti cartea sau să vezi filmul, tot la fel cum nociv este să asculţi o "simfonie" de injurii murdare la adresa credinţei.

11 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Domnul Isus a fost singurul Om care a trait pe acest pamant, insa fara de pacat.

| danay72 a răspuns:

Nu exista nici o dovada istorica legat de Maria Magdalena si Isus cum ca ar avea un copil.Toate acestea sunt niste aberatii care au aparut pe parcursul ultimelor decenii, dar fara un temei clar.Biblia e sursa cea mai de incredere si ea arata clar ca Isus nu a avut nici o relatie cu Maria si dovezile istorice si arheologice ne arata ca intr-adevar asa a fost.

| ania a răspuns:

Autorul are imaginație bogată.

| relian a răspuns:

Nu man V ala nu e pintecul nimanui. Daca ai invatat ceva genetica stii cum sint reperezentate sexele sau la biologie ma rog sexele sint reprezentate cu cite un symbol.Ei astea din ziua de azi nu asa au fost dintotdeauna.Inainte sexul masculine era reprezentata cu un V dar intors iar femeia cu V normal.Astazi stii crec cum sint simbolizate.In rest cu Maria Mgdalena etc sint povesti, filme odata ce Isus nici na existat.Acum na daca exista un basm stii cum este unia deja il si cred, iar altii pe baza asta fac bani, fac filme, altii merg cu imaginatia si mai departe si uite asa se ajunge la fantezii deja.Normal ca daca Isus ar fi existat si chiar de ar fi fost Dzeu luind un corp de pamintean tot ar fi avut nevoie de o femeie pentru ca corpul cere nu? Are dorinte etc.Si daca Isus ala din poveste ar fi fost Dzeu De ce trebuie sa se nasca? Pai Dzeu asta atortputernic pocnea din degete ca Samanta si imediat ce lua o forma de umanoid, de crstinoid si nu era nevoie sa o mai fredoneze vreo 24 de ani asa aiurea. Aparea asa de nicaeri ca oricum pe atunci nu aveai carte de identinate sa stie de unde vii, cine esti si ce cauti.Sau daca se nastea copil fiind trebuie sa faca ceva minuni si asa.Dar Isus asta apare asa brusc pe la 24 de ani ca spunea povesti la lume. Iara picturiole sint opera unor pictori asa cum isi imaginau ei anume ceva. Daca ai vazut apare un film SF da? Pai are si o poza cum ar arata orasele din viitor bla bla.sinm film la fel peisajele sint din viitor, asa cum il vede scenaristu.Cam asa stau treburile.V era simbolul sexului feminin.

| milan9 a răspuns:

Tot la fel cum acelea te pot atrage în complicitate din curiozitate dar nu prin vreo utilitate anume, la fel, predarea subconştientului în "mâinile" puterii de seducţie a textului ficţional, de intrare în alambicările unei întregi lumi ficţionale, da, este un păcat!

Raţiunea ta poate rămâne uşor inertă, lipsită de reacţie în faţa vitezei de desfăşurare a falsei expuneri a lumii fictive prezentate!

Nu poţi întrerupe lectura din trei în trei rânduri pentru a departaja adevărul de falsele acuzaţii elaborate, ci pur şi simplu decantezi fără oprire în subconştient false silogisme, false prezentări de date, acuzaţii tendenţioase nesustenabile şi eronate, etc…

| milan9 a răspuns:

Întotdeauna vizionarea unui astfel de material infernal comportă riscul de a-ţi deteriora credinţa…

Din fericire există răspunsuri MAI MULT DECÂT SUFICIENTE pentru toate minciunile şi mizeriile suipate prin acea ficţiune comandată împotriva creştinismului…

| Lizzu a răspuns:

Nu stiu cum au ajuns ei la concluzia ca acel "V" vine de la pantece si ca in dreapta lui Iisus in tablou s-ar afla Maria Magdalena, adica o femeie la masa cu ei toti si nu un apostol cum se credea pana atunci.

Nu mai stii care e minciuna si adevar.
Iar referitor la faptul ca Iisus a avut un copil cu M.M. am vazut acum ceva timp tot un documentar in care spuneau ca barbatii din acele timpuri si din acele locuri erau "obligati" intr-un fel de catre societate si traditii sa fie casatoriti si nu sa umble brambura. Asa spuneau acolo.

Deci nu stiu ce sa cred. Ziceau ca nu ar fi dat bine pentru Iisus, un predicator, sa fie necasatorit.
Si tot ce e posibil, nu? de ce nu ar fi iubit si el si nu ar fi avut copii pana la 33 ani? e asa o crima sa faci asta?

Cu adevarat superba intrebarea ta happy nu s-a mai pus pana acum problema aceasta aici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da despre chivotul marturiei al legamantului care va sa zica si de ce pantecele fecioarei e numit chivot stii? fiindca daca esti o fiinta desteapta vei sti sa faci diferenta dintre adevarul biblic si o creatie omeneasca numita film.nui asa? ca no sa vii acuma sa-mi spui ca superman, batman, omul puma si omul paianjan si altii sant reali? in cina cea de taina nu erau femei.erau numai apostolii si Iisus Hristos.asa e ca filmul asta a prostit atatia copii fara minte mai multi decat a desteptat biblia in 2000 de ani? cum iti explici?

| BlackSulphur a răspuns:

Fictiuni despre fictiuni.

Răspuns utilizator avertizat
| KaJaSo a răspuns:

IIsus a adus o viata normala dupa ce s-a urcat la cer... Iar Maria Magdalena a avut vreo 3-4 copii