| DyNo a întrebat:

Http://www.2012en.ro/wp-content/uploads/2011/01/cina2.jp g
Va rog sa studiati un pic aceasta pictura ( "Cine cea de taina" ). Imi cer scuze daca este la dimensiuni prea mici.
In imagine putem vedea 13 persoane. 12 barbati, printre care si Iisus. Deci apostolii prezenti in imagine sunt 11.
Puteti vedea gesturile pe care le face Petru ( o pipaie pe Maria Magdalena ).
Dupa discutiile care au aparut in ultima vreme ( cum ca Iisus ar fi fost casatorit cu Maria Magdalena ), sa presupunem ca Iisus a existat ( va rog fara comentarii pe aceasta tema ).
Este posibil ca acea pictura sa ne sugereze, ca Iisus a fost casatorit cu Maria Magdalena, iar ea si cu Petru sa fi fost amanti?

12 răspunsuri:
| wales a răspuns:

Dragă DyNo, am şi eu o întrebare pentru tine: În ce an crezi tu că a fost cina cea de taină şi în ce an a pictat da Vinci această operă de artă? În altă odine de idei, Brown a recunoscut că, nu tot ce a scris în cartea sa '' codul lui da vinci '' este susţinut şi de dovezi, de altfel, cartea nu conţine note de subsol. Aşadar, tot ce ai prezentat este o pură imaginaţie a autorului.

| DyNo explică (pentru wales):

Draga Wales, era doar o ipoteza, la care vroia, si inca vreau, pareri... La urma urmei, este doar o legenda.

| 4b a răspuns:

laughing am studiat-o, iar scuzele sunt acceptate...Isus a existat, iar teoria cu amantii picawinking cum zicea si Ja, ''arta e arta...'', o baie de aluziibig grin

| milan9 a răspuns:

În această pictură și în toate reprezentările cinei de taină nu apare niciodată vreo femeie!

Confuzia este cauzată de cel puțin două motive:
- se știe că Da Vinci a fost pederast și îi cam "plăceau" bărbații reprezentați mai feminin (Ioan Botezătorul de exemplu, în altă pictură este reprezentat în mod foarte feminin - asta nu înseamnă că a fost femeie!);

- confuzia și tendința reprezentarii sale feminine se datorează faptului că el era foarte tânăr (fără barbă).

| DyNo explică:

Nu asta a fost intrebarea, nu te mai abate...
Eu v-am cerut sa imi spuneti daca este posibil ca Petru si cu Maria M. sa fi fost amanti. Avand in vedere gesturile pe care le face Petru.
Pictura este doar o imagine de ansamblu a lucrurilor care se petreceau. Nu putem spune ca exact acele lucruri s-au si intamplat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti troll sau te prefaci. Mai nou nu ai auzit ca s-a gasit un papirus in care Isus spune :"My wife". In orice caz specialisti nu sunt siguri daca e apcrif sau e real. Dar ei sunt ca un asfel de papirus nu poate fi falsificat.

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Savantii "spune" ca un astfel de papirus nu poate fi falsificat? Dar stii cine sunt "savantii" astia? Necrestini cu nume de evrei... iti spune asta ceva?

| DyNo explică (pentru milan9):

Deci cei care nu-ti impartasesc parerile ( "necrestini" cum ii numesti tu ), nu au voie sa faca astfel de studii si ceea ce spun ei este eronat?

| anonim_4396 a răspuns (pentru milan9):

Vrei sa-ti si arat sursa unde am citit asta? uite:http://www.descopera.ro/......smul-video

| milan9 a răspuns (pentru DyNo):

Sa nu mă înţelegi greşit dar când autorii (un "savant" precum Ariel Shisha-Halevy) sunt evrei, nu-ţi mai trebuie nimic altceva. Ai văzut vreodată evreu care să-şi schimbe religia şi tradiţiile? Ai văzut vreodată unul care să-şi lovească propriile valori susţinând religia altora? Şi dacă nu au motive să fie obiectivi, crede-mă că au motive să fie subiectivi, subminând ceea ce nu le este "specific"!

Pentru fiecare evreu fără excepţie, naţionalitatea şi credinţa sunt lucruri sfinte, asemeni vieţii. Nu pot face abstracţie de ele, doar aşa, din "deontologie profesională"! "Deontologia" nu le este suficientă pentru a susţine alte credinţe, cea creştină spre exemplu! Neexistând nici măcar teoretic alternativa sincerităţii, studiul lor nici nu are relevanţă! Nu este prima dată când se ocupă cu astfel de lucruri.

| Rigbby a răspuns:

Nu. Isus nu a fost casatorit iar Maria Magdalena era doar o prietena iar Petru ii era discipol si il admira foarte mult pe Iisus, deci raspunsul este nu, Petru nu era amantul lui Maria Magdalena.

| loIosaurus a răspuns:

Iar esti prostanac.