| Vegeta07 a întrebat:

De la o scara la 1 la 10
Cat de mare e pacat sa te sinucizi

19 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Este cel mai mare pacat. Dumnezeu iti da viata si numai El are dreptul sa o ia. Si nu uita ca orice problema are o rezolvare, dar sa mergi in iad este groaznic, nu se compara cu problema ta, oricat de mare ar fi ea. De acolo nu mai poti sa iesi niciodata.

| danay72 a răspuns:

Este foarte grav, pentru ca Dumnezeu ne-a dat viata cadou, iar el așteaptă sa il prețuim.

| RAY a răspuns:

Este pacat ca una ai si asta e si prima si ultima care o vei avea vreodata
https://florinrosoga.ro/blog/50-lectii-despre-succes-de-la-donald-trump/

| Drimmero a răspuns:

100... pe langa ca este un pacat, mai este si o prostie, o lasitate si o cretinitate mare de tot,, am vazut ca exista si oameni care indeamna pe depresivi la sinucidere, din pacate exista si astfel de taratori care sunt doar risipa de oxigen si de resurse.

| milan9 a răspuns:

10...
În general, astfel de manifestări de "nelinişte", de "dezorientare" sunt stări foarte vulnerabile, şi indiferent de originea lor, trebuie să vezi în ele şi ocazia unei alte "aşezări" a "lucrurilor" esenţiale din viaţă, a priorităţilor, a valorilor, modul în care te raportezi la ceilalţi, modul în care te raportezi la Dumnezeu, aşteptările pe care le ai de la tine...
Într-o astfel de situaţie de lipsire de sens sau de dificultati este esenţial să cauţi sprijin moral. Nu sta aşa. Nu trebuie să îngădui nici o şansă pentru vreun gând al sinuciderii, nici în fanteziile şi nici în glumele tale.

Trebuie să fugi de un astfel de „început" de gândire, ca de sinuciderea însăşi, pentru că fiecare „început" de gând este ca o „toartă" pentru stări de mai târziu.

Stările de depresie sunt inevitabile în viaţa oricărui om, dar ele se primesc cu maturitate, demnitate, curaj şi înţelepciune (fiecare astfel de stare vrea să ne avertizeze şi să ne repare lipsuri)!
Este vital să ceri şi sfatul unui duhovnic, al unui preot cu experienţă, de exemplu, dar într-un moment liniştit în care să aibă timp să-ţi asculte şi să-ţi înţeleagă bine dificultăţile afective.

Şi trebuie să te mulţumeşti cu paşii mici dar siguri şi definitivi, ai aflării răspunsurilor, la întrebări esenţiale ale vieţii...

| oprescudorin11 a răspuns:

Sinuciderea este un pacat SIMILAR cu NECREDINTA! Necredinta cat de mare Pacat este? Cel mai mare! Este calcarea primei Porunci, implicit a tuturor!
Dar pacat ', se foloseste in tagma crestinilor. Pentru animale si necredinciosi, 'pacatul' este inexistent! Neexistand reguli morale, nu ai referinta.

| Clorox a răspuns:

Nu este pacat, esti prea prost daca ai face asta!

| Nilsson a răspuns:

Fie ca ucizi pe altcineva, fie ca te ucizi pe tine, e acelasi lucru, tot o crima e. Gandeste-te pentru familie si cei apropiati ce durere inseamna asta.
Orice gand de genul acesta trebuie alungat rapid din minte, altfel isi face cuib si devine o obsesie.
Chiar daca treci prin anumite greutati, esti mai puternic decat ele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu există păcate. A te sinucide este prostie, nu păcat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sinuciderea este cel mai mare pacat fata de sine, caci prin ea omul isi inchide definitiv calea spre pocainta.
Sinucigasul da dovada de necredinta sau o credinta bolnava (Judecatori 9, 54 – 57 – sinuciderea lui Abimelec; 1 Regi 31, 4- 6 – sinuciderea lui Saul; Matei 27, 5 si Fapte 1, 18 – sinuciderea lui Iuda); pacatuieste contra trupului sau care este biserica Duhului Sfant (1 Corinteni 6, 19; Romani 14, 8-12), si deci nu mai are iertare nici in lumea aceasta, si nici in cea viitoare. De aceea, sinucigasului nu i se mai poate face nici un fel de slujba si nici nu se ingroapa in cimitir cu cei credinciosi.
In Pravila de la Govora din anul 1640, se spune: "Cine se va ucide singur de buna voie, acestuia sa nu i se cante nici sa i se faca pomenirea lui niciodata, iar de va cadea fara voia lui, si va muri, acestuia sa i se cante si sa i se faca pomeniri." (glava 40)
"Orice om de voia lui de se va arunca pe sine dintr-un loc inalt jos si va muri, sau intr-o apa, sau dintr-o piatra, sau se va junghia pe sine insusi, sau in orice fel de moarte, sau cu o funie se va spanzura; unul ca acela sa nu se ingroape ca crestin, nici sa-l prohodeasca, ci sa-l lepede pe dansul ca pe un spurcat. Iar de va fi facut aceasta pentru Dumnezeu sa nu se crute, fiindca niste bunatati ca acelea si fel de moarte n-a invatat Dumnezeu pe nimenea. Iar de-i va fi facut lui altcineva aceasta, pe acela sa-l cante si sa-l ingroape si pomeniri sa-i faca ca si la tot crestinul". (glava 143)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai ajuns in acel stadiu, in care mintea s-a separat de trup si suflet, ramanand, faci mult rau! Ii impingi pe altii spre pacat.

| CinevaAnonimă a răspuns:

10, sau mai bine spus ∞. Este un pacat impotriva Duhului Sfant. Daca te sinucizi nici nu ai voie sa fii ingropat in cimitir, dar de vreme ce primaria nu permite ingropatea raposatului in alta parte, acesta e ingropat in cimitir, dar fara de preot si crucea ii sta spre apus. Viata este cel mai mare dar de la Dumnezeu, nu avem dreptul sa ne sinucidem. Sinuciderea este cea mai mare dovada de necredinta.

| Elide a răspuns:

10+

| Desireღ a răspuns:

În cazut tău 0, scăpăm de un prost.
Poți să te sinucizi, dar înainte dă-mi și mie ignore. kiss

| Vegeta07 explică (pentru Desireღ):

Okay
Asa voi face happy

| Desireღ a răspuns (pentru Vegeta07):

Îți mulțumesc kiss

| Skippy223 a răspuns:

Serios vorbind acum:
Sa te sinucizi banuiesc ca ar fi cel mai mare pacat pentru ca teoretic iti bati joc de creatia dumnezeului tau.

Daca vorbim stiintific, gandeste-te cat de norocos esti ca sa te fi nascut. Sansa de a castiga la loto este imensa de mare, in comparatie cu sansa ca tu sa te fi nascut, si uite ca am reusit. Noi suntem toti castigatori, din momentul in care ne-am nascut. De ce am da cu piciorul unei astfel de oportunitate, cand in schimb putem profita, sa ne bucuram de anii putini pe care ii avem, si sa lasam ceva bun pentru generatiile viitoare?
Nu stiu daca este vorba despre tine, sau in general, dar un lucru e sigur: Daca ai fi castigat la loto, nu ai da banii inapoi, nu? La fel trebuie facut si cu viata.

| MortalLama a răspuns:

Daca te sinucizi primesti amenda e ilegal

| SG1995 a răspuns (pentru MortalLama):

Dacă supraviețuiești ai norocul să intri la mititica sau la spitalul de nebuni.