| EmmaShefferd a întrebat:

De mica multe lucruri "interesante" s-au intamplat.Am fost adoptata deoarece mama adoptiva nu reusea sa ramana insarcinata desi facea tratament pentru asa ceva.Cand m-a adoptat eu eram extrem de bolnava incat mama era trimisa acasa caci nu mai aveam cum sa traiesc mult, nu stiau ce sa imi faca doctorii. Parintii nu s-au dat batuti pana nu m-au pus pe picioare cum se zice. Dupa ce eu incepeam sa imi revin, mama a ramas insarcinata, nevenindu-i nici ei si nici doctorilor sa creada ca reusise. Cam mereu se intamplau lucruri in preajma mea, si de cele mai multe ori eram constienta ca eu le provoc. Uneori presimt dinainte ca se vor intampla anumite lucruri, cum e moartea matusii, sau anumite accidente la scoala. colegii cand observau ca eu daca zic ceva, acel lucru se va intampla. Nu sunt prevazatoare, nu sunt medium, nu sunt orice alta persoana cu abilitati. Dar stiu ca e ceva diferit la mine.Aceste evenimente din viata mea m-au tinuti departe de multe activitati normale unui adolescent. am 21 de ani si nu am avut niciodata un contact de nici un fel cu vreun baiat.Sunt virgina si nu am avut nici macar primul sarut. Desi mereu am vrut sa am lucrurile astea. Mi-as dori sa stiu ce parere aveti despre situatia mea. Acand in vedere ca aparent sunt o fata normala, oarecum nu agreez cluburile dar nu cred ca asta e impedimentul.E ceva special la mine, sau e doar in mintea mea?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu ţi-am zis că ai nişte daruri de la Dumnezeu iar aceste lucruri care ţi se întâmplă este un semn că ceva nu e în regulă la tine! Diavolul profită de faptul că nu-ţi poţi întrebuinţa darul deoarece tu eşti o ameninţare pentru el, din cauza darurilor cu care eşti înzestrată iar până când tu nu vei înţelege că trebuie să te dedici lui Dumnezeu cu toată inima şi că trebuie să foloseşti aceste daruri în slujba Lui, aceste vise nu vor inceta si darul se poate sfârşi.
Mai mult nu am ce să îţi spun rămâne totul la atitudinea ta. Dacă vrei, putem tine legătura!

34 răspunsuri:
| n0matterman a răspuns:

Din nou, pentru legendary a.k.a am 14 ani.
Bai baiatule, eu cred ca ai probleme cu vederea sau cu cititul, eu de 2 ori ti-am pus niste intrebari simple si tu mi-ai dat niste raspunsuri complet paralele (nici nu erau raspunsuri, ci d'astea gen " esti un cimpanzeu, bravo" sau "hai ca-ti dau ignore daca mai zici ca am 14 ani").
Bravo,esti baiat destept.
Ca de obicei,ca un adevarat crestin,sariti la gatul altora si la concluzii pripite (cum ca as fi ateu, desi n-am pronuntat ateu in vreo conversatie cu tine). Toate raspunsurile tale au trecut ca Dunarea prin Egipt.

P.S: Bravo, mi-ai dat ignore, esti super destept, macar acum te poti lauda singur in gand.

| harciog a răspuns:

Pina nu devii una cu apa n-ai sa poti inota.

| EmmaShefferd explică (pentru harciog):

Poate par putin prostuta.dar nu am inteles raspunsul tau sad

| harciog a răspuns (pentru EmmaShefferd):

Am vrut sa spun doar sa-si infringa teama, pentru ca la ea se manifesta din plin.

| cucarachaalien a răspuns:

Tu ar trebui sa stii cel mai bine ca e viata ta pana la urma. Important e sa faci tu ce-ti doresti si sa nu te iei prea mult dupa altii fiindca tu ai trecut prin ce-ai trecut nu ei. Vezi si tu ca oamenii vor sa te trimita la manastire deja big grin, de parca Dumnezeu ar avea nevoie de maicute...

| EmmaShefferd explică (pentru cucarachaalien):

Oricum cred ca am gresit intreband aici carei treaba cu ce mi se intampla...un copil nu imi poate lamuri dilemele, si nu ma refer la tine ci la alte persoane in general.Ms de raspuns! :*

| cucarachaalien a răspuns (pentru EmmaShefferd):

Pai da ar trebui sa ai mai multa grija ce si cu cine vorbesti ca risti sa ramai dezamagita dupa aia. Si vezi ca-s mai mare ca tine tongue.

| EmmaShefferd explică (pentru cucarachaalien):

Ma bucur sincer sa aud asta..de aceea am sa apreciez ce imi zici :X

| cucarachaalien a răspuns (pentru EmmaShefferd):

Pai da nu stiu ce sa-ti zic fiindca nu te cunosc si nu stiu exact care-s dilemele tale... ca si eu am multe straight face.

| cucarachaalien a răspuns (pentru cucarachaalien):

"Desi mereu am vrut sa am lucrurile astea." si cu toate astea nu le-ai avut. Mie mi-a dat maxim asta cand am citit-o si am sa-ti zic si de ce dar poti sa-mi explici un pic cum stau lucrurile, daca vrei normal.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar putea fi. Mintea omului are niste propietati uimitoare dar nu toti pot sa le aplice. Tu cred ca poti. Uiati dragi cimpanzei ca omul este ceva deosebit si nu se aseamana unei maimute. Teroia Evolutiei cade din nou!

| EmmaShefferd explică (pentru anonim_4396):

Imi place raspunsul tau...multumesc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E posibil să ai altă chemare decât căsătoria "o data chiar am zburat deasupra unei manastiri la care nu am fost niciodata" e bine dacă ai anumiţi talanţi să îi cultivi altfel îi poţi pierde.

| EmmaShefferd explică (pentru anonim_4396):

Inteleeg.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmmaShefferd):

Ca să clarific de la început monahia este cealaltă pantă a versantului pe care omul poate urca până la Îndumnezeire, şi anume întâmpinarea lui Hristos cu bucurie şi urmarea de bunăvoie Lui. Asta nu înseamnă că taina cununiei e inferioară dimpotrivă, are tot binecuvântarea lui Hristos, dar calea monahului nu o pot urma toţi mirenii pentru că este una anevoioasă, care pe mulţi îi sminteşte. Tocmai de aceea mănăstirea şi monahia nu trebuiesc luate în spirit de batjocură ci preţuite de cei ce simt chemarea.

| EmmaShefferd explică (pentru anonim_4396):

Sa innebunesc daca am inteles vreo cv din ce ai zis acm...pe bune, vrbeste rmaneste ca nu toti am crescut cu biblia in mana, eu una nici nu am avut asa ceva!

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmmaShefferd):

Ok, scuze dacă te-am tulburat, unii oameni au chemarea la căsătorie alţii la monahie(călugărie). Ţine de tine prin rugăciune să descoperi care e calea ta! Prin monahie oamenii îşi închină total viaţa lui Hristos, iar prin căsătorie bărbatul şi femeia devin un trup. Amândouă căile primesc binecuvântarea lui Dumnezeu şi de aceea nu trebuiesc luate în râs. Prin căsătorie cei doi soţi îşi iau angajamentul în faţa lui Dumnezeu că se vor respecta reciproc şi vor fii împreună lucrători cu El, împlinind scopul căsătoriei naşterea de prunci pe care îi vor închina Domnului. Prin monahie, cei tunşi în monahism îşi dedică total viaţa lui Hristos se angajează să fie lucrători îndeaproape cu Dumnezeu şi să-i slujească Lui, scopul lor fiind să atingă desăvârşirea prin ascultare şi rugăciune continuă şi ajutorarea fiilor duhovniceşti(mirenii creştini ). Urcând pas cu pas pe treptele credinţei şi învingându-şi patimile omul poate ajunge la treapta Îndumnezeirii, adică a comuniunii depline cu Dumnezeu prin Har încă din timpul vieţii, aşa cum erau iniţial Adam şi Eva înainte să guste fructele din pomul cunoştinţei binelui si al răului.

| EmmaShefferd explică (pentru anonim_4396):

Baga id asta sa vb mai multe pe mess daca doresti one_hellangel.coldviper

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmmaShefferd):

OK, intru mâine dacă ai chef să vorbim.

| EmmaShefferd explică:

Eu nu am incercat sa raman pura, eu am ramas dintr-un motiv nestiut inca de mine, vreau sa am relatie, vreau sa iubesc.Nu intentionez sa fiu fecioara toata viata, dar eu STIU ca Dumnezeu m-a pazit de cei care imi fac rau si imi pastreaza acel ales pentru mine acolo undeva. Uneori cred ca de fapt fiecare are ales...dar pana la el au multe relatii (trebuie sa saruti multe broaste pana la printul tau).Eu cred ca de fapt nu e bine lucrul asta, si poate ca sunt din putinele persoane care asculta semnele date de el, si astept pana vine alesul, fara sa ma arunc inainte ispitita de aparente!

| EmmaShefferd explică:

Mai la mine situatia e complicata... nu vizitez biserica la extrem. Dar imi place sa cred ca legatura intre mien si Dumnezeu nu sta intre peretii unei biserici sau rugaciuni monotone.Eu folosesc cuvintele mele cand ma rog, fara rima, versuri puse in strofe etc. Si daca toate dorintele pe care mi le-am pus, s-au implinit 90%, tind sa cred ca am credinta si el ma asculta chiar daca nu folosesc cuvinte speciale. big grin

| EmmaShefferd explică:

Eu il accept pe El, ca singurul demn de inima si iubirea mea. Diavolul a incercat sa puna mana pe mine chiar prin tentative de posedare. Poate parea absurd, caci ori esti prins ori nu. Ei bine nu e chiar asa. Cel rau a incercat cateva nopti sa puna stapanire pe sufletul meu. Ma trezeam noaptea urland, scotand un marait turbat si simteam ca ceva voia sa puna stapanire pe mine dar NU. Odata ce eu eram constienta ca ceva vrea sa ma stapaneasca am avut puterea de al inceparta. Cu ajutorul LUI! Niciodata nu am povestit familiei de intamplarile astea pe care culmea, desi urlam destul de tare, si nu visam caci eram treaza, totusi nimeni nu ma auzea. Sunt multe lucruri stranii la mine, precum si visele in care levitez fara sa am aripi sau alte surse de zbor, o data chiar am zburat deasupra unei manastiri la care nu am fost niciodata. Nu mai zic de visele in sir despre cum se va finaliza lumea. Si vazand astea am icneput sa citesc despre el si am aflat ca primii ce vor simti asta vor fi tinerii. Povestea mea e lunga, ma opresc aici!

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmmaShefferd):

Eu ţi-am zis că ai nişte daruri de la Dumnezeu iar aceste lucruri care ţi se întâmplă este un semn că ceva nu e în regulă la tine! Diavolul profită de faptul că nu-ţi poţi întrebuinţa darul deoarece tu eşti o ameninţare pentru el, din cauza darurilor cu care eşti înzestrată iar până când tu nu vei înţelege că trebuie să te dedici lui Dumnezeu cu toată inima şi că trebuie să foloseşti aceste daruri în slujba Lui, aceste vise nu vor inceta si darul se poate sfârşi.
Mai mult nu am ce să îţi spun rămâne totul la atitudinea ta. Dacă vrei, putem tine legătura!

| EmmaShefferd explică:

Nu am pretentii de nici un fel...e vb doar ca nu am reusit sa gasesc nimic care sa imi completeze inima!

| EmmaShefferd explică:

Nu am mai auzit termenul "biserica vie"...foarte "interesant" mod de a o numi, ceea ce vreau eu sa iti zic e ca eu am calea mea si intelesul meu fata de El si nu ma iau niciodata dupa ce se zic cei din jur ci dupa ce mi-a dovedit EL mie.

| EmmaShefferd explică:

Habar nu am ce crezi ca urmaresc.dar nah! fiecare cu parerea propriebig grin

| Preotul a răspuns:

Dumnezu i-a lasat pe unii inzestrati cu anumite abilitati.

| EmmaShefferd explică (pentru Preotul):

Dar eu nu am nimic clar...parca am putin din fiecare.

| FeelMe a răspuns:

Dai prea multa importanta chestiilor astea, iti zic din proprie experienta ca o alta abordare a vietii ar fi o solutie viabila si aici ma refer la o gandire putin mai pozitiva, incearca sa gasesti oameni care sa te intelega, stiu ca este putin mai greu dar nu e niciodata prea tarziu.Si ca sa iti dau un exemplu din ce ai povestit tu mai sus nu este chiar asa neagra situatia, poti considera ca ai fost norocoasa in primul rand pentru ca ai fost adoptata si in plus de asta parintii noi nu au renuntat nicio clipa sa spere ca te vor avea langa ei, asta demonstreaza ca ai in jurul tau niste persoane extraordinare. Faptul ca ti-a murit o matusa poti sa o incadrezi la categoria intamplari nefericite care i se pot intampla oricui, pana la urma suntem oameni si suntem muritori, viata trebuie sa continue.
Asadar incearca sa nu mai dai importanta chestiilor astea pentu ca iti vor face viata mult mai complicata si nu isi au rostul.
Eu cel putin am o teorie despre viata, de fapt mai mult o comparatie, incearca sa iti imaginezi viata ca o carte pe care citesti zilnic iar fiecare pagina este o parte din viata ta, partea nasoala fiind ca nu esti tu autorul.
Si ca sa inchei, ai grija de tine si gandeste pozitiv, vezi partea buna a vietii.

| mircea1989 a răspuns:

Diavolul....se foloseste.....eu cred ca esti norocasa si Dumnezeu le aseaza intr-un fel numai de El stiut.e posibil ca peste 5 ani sau 10 sa analizezi toata viata ta pana in acel moment si sa vezi ca multe intamplari banale sau lucruri fara explicatie la momentul acela, acum sunt clare si asa era cel mai bine sa se intample.eu cred cu tarie ca din pacate nimic nu se intampla fara voia Lui.nu e nimic in neregula cu trairile tale si viata ta.nu te indoi de ceea ce simti si gandesti pentru ca esti tu!