| anonim_4396 a întrebat:

Buna la toata lumea si la multi ani fetelor big hug big grin
Ma, am si eu o mica problema ca tot omul.
In ultimii ani am trecut prin anumite probleme..financiare,familiale,sentimentale,sociale.
-Financiare in sensul ca am fost nevoit sa strag cureaua vreo 2-3 ani si sa fac economii(o buna perioada de timp am mancat doar turte pe plita, cartofi prajiti si gogosi straight face ) ca sa-i investesc intr-o afacere.Am riscat totul.Nu mai aveam bani decat de platit anumite facturi.Am avut perioade in care nu-mi permiteam sa ies seara cu prietenii.Iar acele perioade au fost luni bune de zile.
-Familiale in sensul ca acum 3 ani a decedat tatal meu,iar mama mea a murit acum o luna straight face
-Sociale,am fost tradat si umilit de niste "prieteni" in ultimul hal,pe langa asta am avut si un proces cu niste vecini in legatura cu ceva pe care l-am castigat, dar greu tare straight face
-Sentimentale in sensul ca m-am despartit de o fosta pe care o iubeam enorm. Enorm, nici n-aveti ideea cat de mult o iubeam.In stil platonic.
Si mai multe alte lucruri marunte care au umplut si ele paharul ca sa zic asa.

Parerea mea e ca am trecut peste toate astea ce s-au intamplat.Am uitat sa precizez ca am 25 de ani si problemele au inceput de la 22 cam asa.
Ce se intampla de fapt si care e rostul acestor marturisiri pe care le-am tinut in mine mult timp?
Am momente in care nu reusesc sa fiu cum eram odata adica plin de viata,optimist,imi mergeau toate ca pe banda, aveam succes in toate si toate imi ieseau asa cum imi doream fara prea mari eforturi.
Mi-a scazut mult increderea in mine si lucrul asta il simt.M-am inchis mult in mine, am devenit peste noapte serios si ingandurat si uneori cu anumite frici.Frica de a esua, frica de a pierde anumite persoane si lucruri, frica de a ma face de ras si din astea.
Eu nu aveam frica de nimic in viata asta.Aratam mai bine,mergeam la sala,mancam sportul pe paine calda,acum am mai slabit, nu mai am energia aia de care spuneam.
Mi-am pierdut mult si din sex-appeal.
Nu ca ma laud acum si din astea, dar eram in stare sa cuceresc usor foarte multe fete.Chiar si pe cele mai inabordabile.
Aveam atractia aia,chestia aia.
Sper sa intelegeti la ce ma refer.

Imi doresc mult sa devin cum eram odata,fara griji,fara stres, fara frici.
Vreau sa fiu eu din nou. sad
Am gasit tot timpul taria si puterea sa trec peste probleme, dar nu reusesc sa fac sa-mi creasca increderea in mine.
Nu stiu cum sa fac. straight face
Daca puteti veni cu ceva sfaturi voi aprecia happy
Trebuie sa se poate face ceva.Ma simt capabil de foarte multe lucruri, imi cunosc limitele si simt ca functionez la 30% din capacitate ca sa zic asa.Adica intelegeti voi comparatia.
Ce credeti ca trebuie sa fac?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fii tare ca toate trec la un moment dat(si bunele si relele)! -stii vorba aia-Apa trece pietrele raman(piatra aia trebuie sa fi tu )!
Nu te increde in altii si in bunatatea lor aparenta(nu stii de fapt ceea ce doresc de la tine)!-crede insa in tine si in propriile tale puteri de regenerare!
Crede-ma toti trecem prin asfel de momente uneori(si eu am trecut iar acum sunt in procesul de recuperare)!
Iesi si nu sta inchis ca nu-i bine(insa nu pune suflet-cel putin nu pana nu cunosti persoanele noi-caci asfel eviti sa fi ranit din nou!(ti-o spun din propria experienta)
Ocupa-ti timpul liber cu ceva care sa-ti placa(un hobby) si incearca sa uiti momentele triste!
Nu te inchide in tine insa-deschide-te si vorbeste-le persoanelor apropriate(in care ai deplina incredere) ceea ce ai pe suflet!-asfel te vei descarca.
Fetele(adica gasirea unei jumatati)-va veni la momentul oportun si accea fata va fi ceea care te va accepta pentru ceea ce esti!
Incearca sa-ti revizuiesti viata pas cu pas si nu te lasa daramat de vorbele si/sau faptele nimanui!
Succes!
happy

7 răspunsuri:
| AR1373 a răspuns:

Gandeste ca poate fi si mai rau si indiferent prin ce treci gandeste cate ai,peste cati oameni te situezi,incearca sa iti aranjezi timpul intr-un fel folositor (sa nu stai in timpul liber la KFC,la TV si la agatat de fete),gasestati un orar.
Te ajuta foarte mult si ce mananci, cand mananci, in ce stare mananci.
Nu mai fi asa de stresat toata lumea trece prin criza prieteni neprieteni despartiti si decesul unor rude, fi mai deschis si arata-le oamenilor ca o duci bine.
Fi tare si rudele, persoanele apropiate te vor ajuta mult.

| EarsOfAFox a răspuns:

Viata e grea si de cele mai multe ori nedreapta cu unii.
Dintre problemele enumerate de tine, numai una singura mi se pare problema: pierderea parintilor. Asta e ceva din care n-ai cum sa-ti revii usor si nu stiu cum te descurci acum, ce bani ai, esti pe cont propriu sau daca te intretine vreo ruda. Asta asa doar ca parte financiara, dar aia sentimentala fata de parinti trebuie sa te doara cel mai mult.

Ce ai de facut? Bani. Asta trebuie sa-ti asiguri pentru moment la varsta ta. Cum poti tu. Lasa relatiile si afacerile care nu merg cum trebuie/te astepti. Prietenii, idem, da-i dracu chiar! Nu merita sa te stresezi pe asa multe planuri. Asigura-ti doar existenta pentru moment. Si daca te simti singur, n-are nimic. In realitate omul e mereu pe cont propriu si asa trebuie sa fie, sa aiba individualitate, sa se simta independent, chiar daca i se intiparesc fel si fel de iluzii de catre societate de-a lungul vietii.

Sinele tau din nou nu se va intoarce, asta pentru ca nu exista un sine constant de-a lungul vietii. Esti in cautarea fericirii acum, alta noua. Sigur. Dar incearca sa mergi liniar pentru inceput. Pe bucati. Ramai puternic!

Stii care e scopul universal al omului intr-un singur cuvant? Care? Supravietuire? Nu. Asta fac si animalele. Scopul omului de baza e pacea/linistea.

| MandrilaVasileRadu a răspuns (pentru EarsOfAFox):

Sunt pe cont propriu de la 22 de ani.Lucrez in agricultura.Na ca uitasem sa mai spun si faptul ca in primul an de agricultura am pierdut aproape TOT.Am fost lovit de gheata si mi-a distrus toata cultura de porumb.Am iesit pe 0.Deci practic un an de zile am muncit si chinuit degeaba.Rahat de viata...
Cred ca ma enervez eu tare pe viata intr-o zi si o mananc pe paine calda! laughing
Multumesc pentru mesaje la toti.O sa tin cont de ele happy

| EarsOfAFox a răspuns (pentru MandrilaVasileRadu):

Oricum, mult noroc si sa ai energie de viata(oricat e de grea)! Si sa nu ajungi ca tipul asta:

http://adevarul.ro/......index.html

| MandrilaVasileRadu a răspuns (pentru EarsOfAFox):

Ooo nu, nu, nu! laughing
Nu ajung eu niciodata in situatia aia indiferent ce mi s-a intampla.
Am niste momente de fapt in care nu ma simt prea in largul meu si nu prea am asa incredere in fortele proprii.
Dar sper ca in viitorul apropiat sa le corectez happy
Bafta!

| Cristi_Hordila_1991 a răspuns:

E o situatie grea pentru toti
trebuie sa ramai cu capul pe umeri
problemele vor trece
bafta

| CBogdannnnn a răspuns:

Remembering that you are going to die is the best way I know to avoid the trap of thinking you have something to lose.You are already naked.There is no reason not to follow your heart!
Sper ca ai inteles ce vreau sa spun.
Incearca sa te gandesti la partea plina a paharului... oricat de mica ar fi ea, deoarece acea mica parte plina a paharului iti va aduce fericirea/multumirea si tot ce e mai bine!
Succes!