| LordBolton a întrebat:

Deci crestini cum explicati toate astea: Definite drept conflicte militare cu un caracter religios, cruciadele medievale au fost purtate atat impotriva dusmanilor externi cat si a celor interni. Nu numai musulmanii sau slavii pagani au fost vizati, dar si crestinii greci ortodocsi, catarii, husitii sau oricine dobandea "statutul" de inamic al papilor. Scopul initial al cruciadelor era recuperarea Pamantului Sfant de la musulmani si impiedicarea expansiunii turcesti. Cruciadele erau purtate impotriva paganilor, ereticilor sau a celor care erau excomunicati din motive religioase, economice sau politice. In scurt timp insa, acestea au inceput sa serveasca si altor scopuri, cu precadere politice. Organizarea unei cruciade insemna mobilizarea unor forte militare imense, iar luptele presupuneau o violenta iesita din comun, avand ca rezultat un numar impresionant de victime. Ideea unui razboi religios care serveste unei cauze nobile a infierbantat mintile laicilor, asa se face ca spre sfarsitul secolului XI, oamenii din popor se angajau in aceste batalii, devenind dupa depunerea unui juramant "soldatii bisericii". Se pare ca pana in 1291, numarul victimelor ajunsese la 20 milioane, dar aceasta este numai o cifra aproximativa, in lipsa unor evidente exacte. Este foarte probabil ca cifra sa fi fost mult mai mare, augmentata de numeroasele cruciade petrecute de-a lungul unei perioade lungi de timp. Primele miscari ale inchizitiei au fost provocate de atitudinea maselor fata de crestinism, in mod particular de cea a catarilor si a valdensienilor. Tortura a inceput sa fie folosita dupa anul 1252. Cel care a autorizat uzul torturii a fost papa Inocent al IV-lea, printr-un edict papal cunoscut sub numele de Ad exstirpanda. Insa decretul interzicea varsarea de sange, mutilarea sau moartea. Una dintre metodele des folosite era "strappado", care presupunea legarea mainilor acuzatului la spate si suspendarea acestuia in aer, pana la fracturarea bratelor. Metoda a cunoscut si "imbunatatiri": in unele cazuri, se adaugau greutati la picioare, ceea ce ducea implicit, la dislocarea lor. Insa lucrurile nu s-au oprit aici. In 1568, Tribunalul Inchizitiei Spaniole a ordonat exterminarea a 3 milioane de oameni de pe actualul teritoriu al Olandei, atunci domeniu spaniol, sub acuza de rebeliune. Un alt exemplu de fervoare religioasa este celebrul inchizitor spaniol Torquemada, care avea pe constiinta cel putin 10 220 de suflete. cum au folosit crestinii stinta? asa: Sinistra metoda de tortura numita scaunul de interogare a cunoscut celebritatea in Europa medievala, atunci cand era folosita, in special, impotriva femeilor acuzate de vrajitorie sau de adulter. Scaunul metalic pe care erau imobilizati acuzatii era prevazut cu sute de ace menite sa strapunga pielea fara a produce, insa, rani letale. Ca si cum nu era suficient, sub acesta se aprindea focul, foc ce era mentinut pana cand scaunul devenea incandescent. Putinele victime care supravietuiau acestui supliciu sufereau traume ireversibile care, de cele mai multe ori, duceau la moartea celui torturat in maxim doi ani. sau Imaginatia judecatorilor medievali a atins una dintre cele mai inalte praguri atunci cand s-a decis construirea Leaganului lui Iuda. Aparatul, de forma unui scaun inalt cu trei picioare, era prevazut in varf cu o piramida metalica, ale carei muchii erau atent ascutite in prealabil. Victima era ridicata cu ajutorul unui sistem de scripeti si asezata pe acest ingenios dispozitiv de tortura, in fata judecatorului. Gravitatia si greutatea condamnatului duceau la desavarsirea procesului. Existau si cazuri in care cei acuzati nu erau suficient de corpolenti, situatie in care de picioarele condamnatului erau atasate diferite greutati. si multe altele... cat bine a facut crestinismul lumii, mai ales oamenilor de stinta nu-i asa crestini?

20 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Creştinismul a făcut multe victime...şi la propriu, şi la figurat.

"Inchiziţia, 600 de ani de crime în numele creştinismului."
http://www.lovendal.net/......-partea-2/

| Exilee a răspuns:

Si ce vrei sa spui?

| LordBolton explică (pentru Exilee):

Cat de milosi sunt crestini daca omoare, macelareste si tortureaza milioane de oameni timp de sute de ani...

| Exilee a răspuns (pentru LordBolton):

Ce a fost a fost...

| milan9 a răspuns (pentru Exilee):

Cum adica ce a fost a fost? Doar nu te identifici tu cu Inchizitia. N-ai nici un motiv sa o aperi.
Inchizitia doar o masinarie in subordine directa fata de regele Spaniei. De ce nu se considera vinovata monarhia pentru asta...

Inchizitia nu a fost reprezentativa decat pentru libertatea unor indivizi discreeraţi (nepătrunşi la inimă de creştinism, păgâni încă- nu e de mirare, la cat de tarziu s-a încreştinat o parte din vestul Europei) care au trait in vremea aceea dar care nu s-au supus nici invataturilor crestine, celor ale Bisericii deci nu este relevanta pentru acestea!

| milan9 a răspuns (pentru Exilee):

Nici măcar Biserica Catolică nu se identifică cu Inchiziţia. S-a întâmplat pe domeniul ei (ca popor ca spaţiu) dar nu al învăţăturilor ei. Inchiziţia este repreyentativă doar pentru idioţii care din păcate făceau atunci parte din biserica catolică (papi, nobili, cavaleri, etc…)

| Exilee a răspuns (pentru milan9):

NUUU. NU ma refream la inchizitie happy

| Exilee a răspuns (pentru milan9):

AM inteles. am inteles. happy

"ce a fost a fost" nu gaseam alti temreni ca trebuie sa parasesc acest site. Acum, nu sunt de acord cu victimiele care au cazut prada asa-ziselor cruciade.

Domnul Iisus Hristos a spus clar :" Cei ce scotsabia, de sabie vor pieri!"

| ErrorFound a răspuns:

Un lucru e cert: Cruciadele au facut mai multe victime decat inchizitia spaniola, primul si al doilea razboi mondial la un loc.

| Dandanache a răspuns (pentru ErrorFound):

Http://necrometrics.com/pre1700a.htm

Un site care merita pus la bookmarks. Dupa cum observi, la capitolul morti, cruciadele nu concureaza nici macar cu Primul Razboi Mondial.

| ErrorFound a răspuns (pentru Dandanache):

Cruciadele au fost si razboaie interne impotriva ereticilor si a altor feluri de religii. Deci pagina care se potriveste cred ca ar fi asta:http://necrometrics.com/pre1700a.htm#European
Numara cruciadele + victimele din tarile europene acuzate de vrajitorie/erezie si alte porcarii.

| Dandanache a răspuns (pentru ErrorFound):

Oricum le-ai calcula, nu ai cum sa ajungi la cifre care sa depaseasca numarul mortilor din Cel de-al Doilea Razboi Mondial. Vorbim de 60 de milioane de victime.

| ErrorFound a răspuns (pentru Dandanache):

Da, probabil ca asa e...

| Maxim96 a răspuns:

Astea sunt nascociri omenesti!

| Bogdan2104 a răspuns (pentru Maxim96):

...si nenea asta invizibil ce o fi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu am citit ce a pus dar stiu cate ceva din acest subiect si vreau sa spun cateva cuvinte...
Vede-ti ce era crestinismul inainte?!?!

| ɗєʌɗvơɪƈє a răspuns:

N-am stat să citesc tot. Dar ca să știi cruciadele erau doar de fațadă, adevăratele motive erau cucerirea. Religia a fost de multe ori folosită doar de fațadă pentru influență. Și ție ți se pare că Ortodoxii au făcut prea multe cruciade? Nu. Am luptat pentru a cuceri Constantinopolul înapoi? Da, dar nu am omorât deoarece e păcat. Pe când cu Catolicii e cu totul altceva. Citești pe net despre ei și așa zisele lor cruciade.

| RaduMD a răspuns:

Text. Surse, nexam. In buna "logica" a ateismului socialist.

| sabrina103 a răspuns:

Stiinta s-a separat de credinta in sec XVIII. Pana atunci ele au mers impreuna. Insa oamenii de stiinta de atunci credeau in Dumnezeu. Pana la Darwin nici un om de stiinta realist nu a afirmat atat de vehement ca nu exista Dumnezeu, decat filozofi. Asa ca ideile lui Darwin sau anti biserica, anti religie (nu anti-inchizitie) sunt luate din filozofie nu din stiinta exacta. Ba mai mult primi care au fost impotriva bisericii de atunci si inchizitiei nu au fost umanisti ci reformati pentru ca ei cunosteau Biblia si dupa au inceput si ceilalti. Iar inchizitia a omorat mai multi calugari, decat oameni de stiinta. Eu as putea sa adaug ca dupa razboi multi viteji se arata.

| sabrina103 a răspuns:

Uite un link opus descopery. raspunsuri gasesti la mitul 6 si 4. http://www.cracked.com/......ieves.html