| OctavianDanielMaria a întrebat:

Deci femeia cananeanca era catel? Se pare ca i-a dat la pate acea femeie https://biblia.resursecrestine.ro/matei/15

5 răspunsuri:
| Irinel15123532 a răspuns:

Evreii numeau celelalte popoare ''caini'', din punctul lor de vedere doar evreii puteau fi mantuiti si nimeni altcineva. Am avut privilegiul sa vorbesc cu oameni care au fost in Israel, daca te duci in templele lor, te dau afara pe usa, le-au spus doar ''Goim?'' adica ''neevrei'' si i-au aruncat afara.
Din pacate, ei nu au ascultat de Iisus, nici atunci, nici azi, ei credeau ca doar ei au credinta, doar ei si Mesia trebuia sa vina doar pentru mantuirea lor, asa credeau ei, si asa cred si azi.

Ioan 1:10 ''El era în lume, şi lumea a fost făcută prin El, dar lumea nu L-a cunoscut.
11A venit la ai* Săi, şi ai Săi nu L-au primit.
12Dar tuturor* celor ce L-au primit, adică celor ce cred în Numele Lui, le-a dat dreptul să se facă copii ai lui Dumnezeu;
născuţi* nu din sânge, nici din voia firii lor, nici din voia vreunui om, ci din Dumnezeu.''

Iisus le-a oferit o pilda, si nu este singura de acest gen, (Cerceteaza despe sutasul Corneliu).
Iisus se comporta cu aceasta femei, asa cum s-ar fi comportat evreii, a numit-o si a tratat-o asa ca ei, pentru a-i pune la incercare credinta, mai era si cananeanca, ei erau si mai urati de evrei din cauza reputatiei poporului.
Iisus a demonstrat prin marea credinta ale acelei femei, le-a demonstrat tuturor ca exista credinta si in alte popoare, si ca Dumnezeu ii ajuta si pe ceilalti, si ca Iisus nu a venit doar asupra evreilor, ci a intregii lumi.
Femeia a demonstrat staruinta, incredere, smerenie, rabdare. Iar Iisus ii spune ''Atunci, Isus i-a zis: „O, femeie, mare este credinţa Ta! Facă-ţi-se cum voieşti." Şi fiica ei s-a tămăduit chiar în ceasul acela.''
A fost o pilda de credinta.

Iisus mai spune in Ioan 10:16 ''Mai am și alte oi, care nu sunt din staulul acesta. Și pe acelea trebuie să le aduc. Ele vor asculta glasul Meu și vor fi o turmă și un Păstor.''
Care sunt celelalte oi? Eu, si tu.

Apostolul Pavel spune in Romani 3:29-30 ''Sau, poate, Dumnezeu este numai Dumnezeul iudeilor? Nu este şi al neamurilor? Da, este şi al neamurilor, 30 deoarece Dumnezeu este unul singur şi El va socoti neprihăniţi prin credinţă pe cei tăiaţi împrejur şi tot prin credinţă şi pe cei netăiaţi împrejur.''

O alta intamplare este in :
Matei 8:5 ''Când a intrat Isus în Capernaum, a venit la El un centurion care L-a rugat[3] 6 şi I-a zis astfel: – Doamne, slujitorul meu zace paralizat în casă şi se chinuie cumplit! 7 Isus i-a zis: – Voi veni şi-l voi vindeca. 8 Dar centurionul a răspuns: – Doamne, nu sunt vrednic să intri sub acoperişul meu, ci spune doar un cuvânt şi slujitorul meu va fi vindecat! 9 Căci şi eu, la rândul meu, sunt un om sub autoritate şi am şi eu soldaţi în subordinea mea. Când spun unuia: „Du-te!", el se duce, iar când spun altuia: „Vino!", el vine. De asemenea, când spun sclavului meu: „Fă cutare lucru!", el îl face. 10 Isus s-a mirat când l-a auzit şi le-a zis celor ce erau cu El: – Adevărat vă spun că nici chiar în Israel n-am găsit pe cineva cu o credinţă aşa de mare! 11 Şi vă spun că vor veni mulţi de la răsărit şi de la apus şi se vor aşeza la masă cu Avraam, Isaac şi Iacov în Împărăţia Cerurilor. 12 Dar fiii Împărăţiei vor fi aruncaţi în întunericul de afară. Acolo va fi plânsul şi scrâşnirea dinţilor! 13 Apoi Isus i-a zis centurionului: – Du-te! Facă-ţi-se după cum ai crezut! Şi slujitorul acestuia a fost vindecat chiar în ceasul acela.''

| RAY a răspuns (pentru Irinel15123532):

Si iisus a spus ca a venit doar pentru oile lui israel

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Sunt atatea secte incat fiecare interpreteaza aiurea biblia