| Octavian199 a întrebat:

Deci.Iisus a murit pentru noi? Atunci cum se face ca l-au executat romanii? Daca murea pentru noi, se sinucidea. Plus ca crucificarea era practicata si mai inaintea de nasterea lui Iisus

Răspuns Câştigător
| Holiday a răspuns:

Sa nu uitam ca langa el era agatat in par un simplu hot la fel de viu ca Isus asta, cu care s-a conversat, deci e evident ca atarnarea in par nu te omoara instantaneu chiar daca nu esti vreo zana.

" Bataia: sa zicem ca ce scrie in Biblie este adevarat, ca a fost batut pana la sange, cu diferite biciuri si nu numai. Un om normal ar fi murit foarte probabil din cauza infectiilor sau din cauza unei hemoragii, nu se stie unde sau cum."

Sunt atatia care au fost batuti, si nu o zi ca schizofrenicul tau, ci perioade lungi si care au supravietuit mult mai mult. In plus, cand naiba sa se infecteze ranile, ca pe asta doar vreo 2 zile l-au batut. Nu mai vorbim de faptul ca in momentul cand se doreste transformarea unuia in erou, orice face sau a patit e exagerat cu nesimtire. Asta e valabil in general, iar legenda schizofrenicului nu face exceptie.

"Coroana de spini: oamenii pot muri doar din cauza unei sangerari la nivelul scalpului, intreaba medici care au avut de a face cu asta."

Coroana aia i-a intepat doar pielea scalpului, adica rani superficiale. Daca i-o infigeau in creier murea de la inceput, dar nu e cazul. Nu moare nimeni in 2 ore de la cateva gauri in piele.

"Cum ai zis tu, un om in general nu poate sa care mai mult decat greutatea sa, si este adevarat. O cruce cantarea cam 135 Kg"

Ai vreo sursa conform careia crucile, sau stalpii folositi pentru atarnarea infractorilor cantareau atat? Daca cumva scrie prin Biblie asta nu putem lua de bun pentru ca, asa cum am spus, sunt necesare exagerari.
Si bineinteles ca poti transporta mai mult decat greutatea ta, mai ales cand ai pe unii la spate care iti trag bice pe spinare daca nu-ti misti hoitul.

"Crucificarea: un om care a trecut prin toata durerea asta foarte probabil nu mai rezista la durerea a 3 cuie care iti intra direct prin carne, rupand muschi si oase."

Cuiele respective nu afecteaza vreun organ vital, iar moartea nu survine instantaneu. Gandeste-te cati au incasat gloante in zone mai sensibile decat mainile sau picioarele si au supravietuit.

" Fiind atarnat de cruce, greutatea ta ar fi fost concentrata, foarte probabil, pe picioare. O asemenea greutate apasata pe picioare, ar fi sfasiat carnea."

Procedura in cazul atarnarii pe stalt era sa aiba o scandura sub picioare tocmai pentru a evita ceea ce spui tu, adica sa nu pice infractorul de pe stalp. Nu exista indicii ca in cazul astuia s-ar fi procedat astfel.

"Strapungerea cu sulita. La asa ceva nici un om nu ar fi supravietuit, si dupa Biblie Isus deja isi completase misiunea. Totusi, in Biblie scrie ca in loc de sange a tasnit apa, fenomen inexplicabil."

Ce dracului legenda ar fi daca n-ar aparea si niste chestii fantastice care sa-i uimeasca pe creduli. Nu e singura fantezie din poveste.
Mai devreme saracu sangera si te mirai ca n-a murit, iar acum de fapt era plin cu apa...
Dar una peste alta, strapungerea cu sulita i-a venit de hac.

"Deci Isus chiar este Fiu de Dumnezeu, si ceea ce scrie in Biblie este adevarat"

Deci Isus de fapt a fost (daca a fost) un schizofrenic care a sfarsit atarnat intr-un par.

17 răspunsuri:
| xerxes1 a răspuns:

Nu exista nicio dovada ca romanii foloseau crucea.
De ce sa te chinui sa construiesti o cruce cand poti ucide rapid doar cu un simplu stalp?
Cred ca este vorba despre o alta minciuna inventata de crestini.
Cat despre Iisus a murit pentru ca s-a rasculat impotriva romanilor.
S-a declarat rege cand romanii abolisera monarhia.
A incercat si el.

| Octavian199 explică (pentru xerxes1):

Am zis eu ca romanii o foloseau? Arata-mi unde scrie asta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Octavian199):

Adica inainte de a il executa pe Iisus.

| xerxes1 a răspuns (pentru Octavian199):

"crucificarea era practicata si mai inaintea de nasterea lui Iisus"

| Octavian199 explică (pentru xerxes1):

Scuze.Am crezut ca zici ca am zis ca romanii o foloseau.

| Octavian199 explică (pentru xerxes1):

Oricum crucificare poate fi si legat de un pom

| xerxes1 a răspuns (pentru Octavian199):

Atunci Iisus a fost legat de un prun.

| Octavian199 explică (pentru xerxes1):

Dar ia uite ca romanii i-au facut cruce lui Iisus. Poate din respect rolling on the floor

| Octavian199 explică (pentru xerxes1):

Inventata ca sa arate ca a mers cu crucea in spate pentru noi

| xerxes1 a răspuns (pentru Octavian199):

Au imaginatie religiosii, nu gluma.

| Octavian199 explică (pentru xerxes1):

Da.O sa-i intreb cate kg avea crucea? Stind ca un om nu poate ridica mai mult decat greutatea lui. Poate Iisus mergea la sala rolling on the floor

| Octavian199 explică (pentru Octavian199):

Sa zicem ca coroana de spini a fost reala, ca Iisus se considera rege, dar ce legatura are crucea cu regii?

| Octavian199 explică (pentru Octavian199):

Pe deasupra a fost facuta si din 3 feluri de lemn https://www.crestinortodox.ro/......40367.html

| DoctorWh0 a răspuns (pentru Octavian199):

Hey asculta, asta pare o conversatie intre atei foarte vesela. Sa facem o simpla. Sa zicem ca Isus era un om normal, si ca a fost crucificat si torturat cum scrie in Biblie, ca tot restul in afara de inviere si ca Isus era Fiu de Dumnezeu e adevarat.
1) Bataia: sa zicem ca ce scrie in Biblie este adevarat, ca a fost batut pana la sange, cu diferite biciuri si nu numai. Un om normal ar fi murit foarte probabil din cauza infectiilor sau din cauza unei hemoragii, nu se stie unde sau cum. Deci deja sunt sanse destul de mari ca Isus sa fie deja mort, dar dupa Biblie a supravietuit.
2)Coroana de spini: oamenii pot muri doar din cauza unei sangerari la nivelul scalpului, intreaba medici care au avut de a face cu asta. Avand in vedere ca nu a fost tratata sangerarea, iarasi sanse mari ca Isus ar fi deja mort.
3) Cararea crucii: Cum ai zis tu, un om in general nu poate sa care mai mult decat greutatea sa, si este adevarat. O cruce cantarea cam 135 Kgm. Avand in vedere loviturile care le avea si toate sangerarile, ar fi murit in momentul cand i-ar fi lasat crucea pe spate. Deci iarasi ar fi murit, dar dupa Biblie nu a murit.
4) Crucificarea: un om care a trecut prin toata durerea asta foarte probabil nu mai rezista la durerea a 3 cuie care iti intra direct prin carne, rupand muschi si oase. Romanii nu veneau cu medici dupa iei si cu rigla sa masoare unde este os si unde nu. Fiind atarnat de cruce, greutatea ta ar fi fost concentrata, foarte probabil, pe picioare. O asemenea greutate apasata pe picioare, ar fi sfasiat carnea. Dar sa zicem ca nu ar fi facut, si ca Isus inca traieste.
5) Strapungerea cu sulita. La asa ceva nici un om nu ar fi supravietuit, si dupa Biblie Isus deja isi completase misiunea. Totusi, in Biblie scrie ca in loc de sange a tasnit apa, fenomen inexplicabil.
Deci Isus chiar este Fiu de Dumnezeu, si ceea ce scrie in Biblie este adevarat(sunt multi criminalisti care au demonstrat asta).
Daca ai ajuns pana aici iti multumesc big grin

| DoctorWh0 a răspuns (pentru DoctorWh0):

Acolo la 135 Kg, era fara m la sfarsit...

| Octavian199 explică (pentru Holiday):

Amuzant cum incearca credinciosii sa ne fenteze.

| Holiday a răspuns (pentru DoctorWh0):

Sa nu uitam ca langa el era agatat in par un simplu hot la fel de viu ca Isus asta, cu care s-a conversat, deci e evident ca atarnarea in par nu te omoara instantaneu chiar daca nu esti vreo zana.

" Bataia: sa zicem ca ce scrie in Biblie este adevarat, ca a fost batut pana la sange, cu diferite biciuri si nu numai. Un om normal ar fi murit foarte probabil din cauza infectiilor sau din cauza unei hemoragii, nu se stie unde sau cum."

Sunt atatia care au fost batuti, si nu o zi ca schizofrenicul tau, ci perioade lungi si care au supravietuit mult mai mult. In plus, cand naiba sa se infecteze ranile, ca pe asta doar vreo 2 zile l-au batut. Nu mai vorbim de faptul ca in momentul cand se doreste transformarea unuia in erou, orice face sau a patit e exagerat cu nesimtire. Asta e valabil in general, iar legenda schizofrenicului nu face exceptie.

"Coroana de spini: oamenii pot muri doar din cauza unei sangerari la nivelul scalpului, intreaba medici care au avut de a face cu asta."

Coroana aia i-a intepat doar pielea scalpului, adica rani superficiale. Daca i-o infigeau in creier murea de la inceput, dar nu e cazul. Nu moare nimeni in 2 ore de la cateva gauri in piele.

"Cum ai zis tu, un om in general nu poate sa care mai mult decat greutatea sa, si este adevarat. O cruce cantarea cam 135 Kg"

Ai vreo sursa conform careia crucile, sau stalpii folositi pentru atarnarea infractorilor cantareau atat? Daca cumva scrie prin Biblie asta nu putem lua de bun pentru ca, asa cum am spus, sunt necesare exagerari.
Si bineinteles ca poti transporta mai mult decat greutatea ta, mai ales cand ai pe unii la spate care iti trag bice pe spinare daca nu-ti misti hoitul.

"Crucificarea: un om care a trecut prin toata durerea asta foarte probabil nu mai rezista la durerea a 3 cuie care iti intra direct prin carne, rupand muschi si oase."

Cuiele respective nu afecteaza vreun organ vital, iar moartea nu survine instantaneu. Gandeste-te cati au incasat gloante in zone mai sensibile decat mainile sau picioarele si au supravietuit.

" Fiind atarnat de cruce, greutatea ta ar fi fost concentrata, foarte probabil, pe picioare. O asemenea greutate apasata pe picioare, ar fi sfasiat carnea."

Procedura in cazul atarnarii pe stalt era sa aiba o scandura sub picioare tocmai pentru a evita ceea ce spui tu, adica sa nu pice infractorul de pe stalp. Nu exista indicii ca in cazul astuia s-ar fi procedat astfel.

"Strapungerea cu sulita. La asa ceva nici un om nu ar fi supravietuit, si dupa Biblie Isus deja isi completase misiunea. Totusi, in Biblie scrie ca in loc de sange a tasnit apa, fenomen inexplicabil."

Ce dracului legenda ar fi daca n-ar aparea si niste chestii fantastice care sa-i uimeasca pe creduli. Nu e singura fantezie din poveste.
Mai devreme saracu sangera si te mirai ca n-a murit, iar acum de fapt era plin cu apa...
Dar una peste alta, strapungerea cu sulita i-a venit de hac.

"Deci Isus chiar este Fiu de Dumnezeu, si ceea ce scrie in Biblie este adevarat"

Deci Isus de fapt a fost (daca a fost) un schizofrenic care a sfarsit atarnat intr-un par.

| Octavian199 explică:

P.S.Deci.Zeul evreu l-a facut pe Pilat din Pont criminal?