| OctavianDanielMaria a întrebat:

Deci, pe om la facut din tarana, dar pe femeie de ce nu a facut-o tot din tarana? Nu putea? Parca era atotputernic.

43 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Toate fiintele de pe pamant contribuie la existenta si continuarea vietii pe pamant. Femeia a fost facuta din Adam pentru a arata identitatea ei genetica si importanta acesteia in cadrul existentei umane.
NICI O FIINTA in afara de om nu a fost creiata in mod practic prin interventia directa a lui Dumnezeu. Tot ceea ce a fost creat in Univers a fost prin: "A SPUS si a luat fiinta", numai omul a fost "facut" prin interventeie fizica.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu discut despre aberatile tale la nivelul unuia cu un SINGUR neuron care-ti sunt caracteristice.
Este normal ca femeia sa aiba acelasi numar de coaste, Biblia arata doar ca barbatul ca si femeia au aceeasi sursa genetica, ori intelegi ceva simplu ori esti chiar "bata de Venetia". rolling on the floor

| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Aici Biblia relateaza (de acum 3000 de ani) ceva care ABIA ACUM "oamenii de stiinta" incearca sa descopere, particulele in cea mai mica diviziune a lor nu mai sunt materie ci VIBRATIE (asta spus asa, ca pentru unul cu mintea ta). (noi descoperiri de la CERN). DUMNEZEU a SPUS.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

De unde STI TU ca era ceva in 8215, aI FOST ACOLO PE VREMEA AIA? laughing rolling on the floor

| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu ma uit la filme de la "buliud" (Bollywood sau cum isi mai zic paganii aia).

| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ai probleme cu "calculatoru"? Cine is astia? rolling on the floor

| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Vrei sa reiei raspunsul ca eu nu deslusec cuvantul "poate"?

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

La care Dumnezeu te referi fiindca sunt trei?

| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ha, ha, ha, priveste-te in oglinda si vei vedea un pagan in carne si oase, ce-ti mai trebuie definitie. rolling on the floor

| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Tu confunzi niste zei imaginari cu Cel care a faurit Universul? Ai mari suferinte fratioare.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Daca ti-as spune de unde IL stiu, crezi ca ai reusi SA intelegi?
Il stiu fiindca ESTE viu si PREZENT. Dumnezeu comunica cu UNII dintre oameni, tu nu faci parte dintre aceia asa ca tot timpul vei pune intrebari de doi bani.

| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Un Dumnezeu viu si prezent pentru cei care IL cauta cu adevarat.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Chiar nu ai inteles nimic din cate s-au dezbatut pe aici. Dumnezeu ESTE langa fiecare copil bolnav de orice boala dar nu ai de unde sa stii daca nu este mai bine pentru copil sa moara si sa aiba o speranta de viata in viitor decat sa fie vindecat si sa iasa unul ca tine fara nici o speranta?

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Asa ceva spui cand nu ai citit Biblia sau nu ai inteles nimic din ce scrie acolo.
Moartea la care te referi tu nu este decat un somn pana la Judecata iar pentru cel "mort" nu dureaza decat o secunda. Decat o viata CHINUITA si fara nadejde ca a ta mai bine somnul (moartea). P.S. Tu nu ai dat INCA dovada a unuia cu un IQ care ar depasi 20 asa ca nu te mai "plange".

Răspuns utilizator avertizat
| mentholinks a răspuns:

Parerea mea e ca, daca e adevarata povestea, a facut asa pentru a-i lega carnal oarecum intre ei si pentru a stabili ca femeia este pentru barbat, care el este dupa chipul lui Dumnezeu, si nu invers.

| Romanul86 a răspuns:

A făcut femeia din bărbat ca să arate că sunt egali și nu sunt diferiți.

Răspuns utilizator avertizat
| Sigfrid a răspuns:

Textul original spunea ca d-zeu a facut-o pe eva luand "o parte" din adam.

Răspuns utilizator avertizat
| Sigfrid a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Da. Sunt teorii care spun ca Adam ar fi fost hermafrodit pana la creerea Evei.
In cartile apocrife se vorbeste de Lilith, care ar fi fost prima femeie, creata impreuna cu Adam.

Răspuns utilizator avertizat
| alexxtreme a răspuns:

Eva a fost făcută din coasta lui Adam, pentru faptul ca aceștia să devină una, Marcu 10:7-9 "De aceea va lăsa omul pe tatăl său şi pe mama sa şi se va lipi de femeia sa.Şi vor fi amândoi un trup; aşa că nu mai sunt doi, ci un trup. Deci ceea ce a împreunat Dumnezeu, omul să nu mai despartă."

Răspuns utilizator avertizat
| JuAl a răspuns:

Geneya spusă în Biblie nu este adevărată. Este doar o fabulă, este doar un simbol. Corpul uman a apărut pe pământ prin tot felul de procese evolutive. Fiecare specie a trecu prin evolutia unei alte specii sau strămoş până să ajungă la forma loractuală. Sufletul a fost creeat de D-zeu dar originea corpului uman se află într-o fiinţă vie pre-existentă. Cum spunea Papa Pius: '' Corpul uman a apărut dintr-o fiinţă care a trăin mai înainte''. La fel şi Big Bang-ul este adevărat. Povestea cu Adam şi Eva este tot o fabulă, o poveste, un simbol.

| alexxtreme a răspuns (pentru JuAl):

Teoria evoluționistă nu are nicio bază ca să poată fi susținută afară de niște minciuni.

Răspuns utilizator avertizat
| JuAl a răspuns:

Eşti ortodox?