| Saramhmm a întrebat:

Deci religia mea spune ca Dumnezeu este atotstiutor, atotvazator.Iar eu am spus o ipoteza credibila cum ca atunci cand acest Creator l-a facut pe Lucifer a stiut ca o sa se razvrateasca impotriva Lui.Si cred ca asta a fost si menirea lui Lucifer sa fie alternativa Creatorului in viziunea majoritatii.Si poate sa fie un exemplu pentru cei ce se vor razvrati impotriva divinitatii.Dar prodesoara mea spune ca este o credinta eretica si nu a vrut sa imi spuna unde gresesc cand i-am cerut explicatii.Nu sunt atee dar asta cred eu. Explicati-mi si mie unde gresesc aici si de ce zice ca sunt eretica?

12 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

Nu gresesti nicaieri, ci profesoara ta greseste. Si-a dat si ea seama de asta, si tocmai de aceea nu ti-a oferit nicio explicatie. Te-a contrazis doar din frica. E perfect logic cum ai gandit. Un zeu atotstiutor nu va face niciodata nimic fara sa stie ce-i va rezerva viitorul. Cu un astfel de zeu creator nu poti avea liber arbitru.

| Alphawolf a răspuns:

Nu gresesti. Creatorul omniscient si omnipotent nu putea sa creeze fara sa predestineze. Atat Lucifer, pacatul adamic cat si rascumpararea lui presupun a face parte din planul creatorului(imaginar).

| Moisie a răspuns (pentru Alphawolf):

Nu exista niciun pacat Adamic
Greseala lui Adam si Eva sunt mituri ale religiei mozaice iar in religia mozaica NU exista nici notiunea de pacat si nici cea de Diavol!
Acestea doua au aparut odata cu naseterea lui Isus, adica in NT!

| Moisie a răspuns:

Esti facuta eretica, din cauza ca nu esti de acord accepti asa ca orbul. sarlatania politica numita crestinism!
Dumnezeu Nu l-a creat pe Lucifer, ci Lucifer a fost unul din multi Dumnezei participanti la Adunarea Dumnezeilor despre care scrie Biblia, cred ca in Psalmul 82:4

| blackhawks a răspuns (pentru Moisie):

Ti'ai facut tu biblia personala si paragrafezi ce vrei? tu stii ca Lucifer a fost un inger de a lui Dumnezeu si dupa un timp sa razvratit impotriva Lui?!

| Moisie a răspuns (pentru blackhawks):

Da stiu!
Dar tu stii ca acel razvatit este Potrivnicul lui Dumnezeu numit si Diavolul?
Atunci de ce te duci la biserica sa te rogi la Lucifer?
Esti cumva Satanist sau Diabolic?

| blackhawks a răspuns (pentru Moisie):

Problema ta este ca tu intelegi raspunsurile altfel. Tu intelegi in felul in care vrei sa intelegi. Nu in felul care trebuie! Ti'am mentionat undeva ca ma duc la biserica sa ma inchin la Lucifer?

| Moisie a răspuns (pentru blackhawks):

Eu le inteleg din p de v al documentatiei si a logicii, iar tu le intelegi prin prisma credintei a proasta, si exact asta este diferenta intre noi. Tu crezi minciuna crestina dar te bazezi pe Biblia FURATA de la o alta religie si uite asa este papricas de minciuni in mintea ta. Daca vrei sa intelegi corect Biblia atunci incearca sa o intelegi in contextul ei natural si nicidecum din prisma sarlatanilor care au FURAT Biblia si o interpreteaza aiurea.
Tu te inchini la Lucifer de fiecare data cand te inchini lui Christos, pentru ca Christos se recunoaste ca fiind Lucifer, si tot Christos a fost slavit timp de peste 1000 de ani in toate bisericile crestine, cu numele de ...LUCIFER

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut

Vezi aici, dacă vrei, câteva idei ce au legătură cu întrebarea ta: http://wol.jw.org/ro/wol/d/r34/lp-m/102009048

Cele bune!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai tu nu gresesti.nu vezi ce intrebare inteligenta ai pus? proasta aia de la catedra greseste.ca doar nu e singura.de aia a lasat Dumnezeu, ca in banci sa stea numai destepti si inteligenti iar catedre numa prosti si ingramaditi, si sa se mai numeasca si invatatori ori profesori, cand de fapt tocmai invers.da pentru lamurire, ia dezvolta subiectul de la geneza si pana la sfarsitul planului lui Dumnezeu pana la sfarsitul veacurilor fiindca cred ca il cunosti.de vreme ce asa crezi banuiesc ca din convingere nu? si din cunoastere.

| dragos38 a răspuns:

Nu esti eretica deloc si nici nu trebuie sa fi atee pentru ati da seama de basmele din biblie, de asemenea stii ce ar mai trebui sa o intrebi pe profesoara ta de religie/''doamna profesoara eu nu integ cum de exista pe pamant 4 rase diferite daca ne tragem din adam si eva? laughing))/de asemenea iti recomand o carte buna zic eu care a fost prezentata la b1 tv de Banciu ''Inchizitia.O istorie a terorii in sec.al XV-lea si al VIII-lea.scrisa de Toby Green.Inchizitia (spune el)este un avertisment venit din trecut, o lectie a istoriei pentu noi toti.Acum o saptamana un copil de clasa 2 mi-a spus ca, la ora de religie l-a intrebat pe profu lor ''este adevarat d-nul profesor ca murim din cauza pacatului lui Adam si Eva, si ce era sa-i raspunda asa este mai copile murim din cauza pacatului savarsit de adam si eva/ ma umflat rasul in loc sa-i explice frumos ca moartea este un fenomen natural /el i-a dat inainte cu basmele si uite asa copii sunt intoxicati si raman cu informatia aceasta falsa /nici eu nu sunt ateu dar nici in basme nu mai cred.nu exista nici un Lucifer(Venus) dar primitivi neputand explica slabiciunile oamenilor au dat vina pe ceva imaginar/daca exista vreo forta divina pe care nu o cunoastem cu siguranta nu ne-a creeat pentru ca, dupa aceea sa ne chinuie in focurile iadului/astea sunt tampenii inventate de primitivi.

| m1dn1gh7 a răspuns:

Aceeasi intrebare mi-o pun si eu. Dar parerea mea este ca, Dumnezeu are un plan cu fiecare dintre noi, tocmai de-aceea i-a dat posibilitatea sa aleaga intre bine si rau, intre rai si iad. Totul are un raspuns, iar toate raspunsurile le găsesti în biblie. Tu-ti poti trimite sufletul catre moarte vesnică si viata vesnică. Religia poate fi un ajutor sau o barieră. Ti-as recomanda sa mergi într-o biserică de penticostali, in care Dumnezeu vorbeste prin oameni, iar cuvantul se predica, se explica si se intelege. Multi oameni au religie ortodoxă. Ce-ti poate oferi o religie? O religie iti ghidează pasii spre biserica unde vrei sa mergi. Insa nimeni nu-ti poate interzice cu adevarat sa nu păcătuiești. Asta e controlat de creier, de inima. Religia nu are importanta atata timp cat crezi in Dumnezeu si nu faci fapte care-ti pot conduce sufletul spre iad.
Peace.