| RedBull9988 a întrebat:

Din ce am inteles eu de la crestini, dumnezeu a dat oamenilor liberul arbitru. Eu nu inteleg un lucru, de ce se mai roaga crestinii, daca dumnezeu nu se implica in viata lor? Se roaga degeaba, deci e un timp pierdut. Si mai e treaba cu minunile. De exemplu, se intampla un accident de avion. Daca o persoana din cateva sute scapa, inseamna ca e minune, iar lumea zice: "Dumnezeu l-a salvat" sau oricum, ceva de genu'. Nu vi se pare ca va contraziceti? Adica dumnezeu nu se implica in viata oamenilor, dar face minuni cateodata cand se mai plictiseste... Lamuriti-ma, crestinilor.

Intrebarile sunt:
1. De ce se roaga crestinii, sa le fie bine, sa fie sanatosi, sa viseze numerele la loto, sa le pice un sac de bani in cap, sau ceva de genu?

2. Daca tot crestinii zic, ca dumnezeu nu se implica in viata oamenilor, de ce face "minuni" (mai apare un chip pe o paine prajita, mai "plange" o icoana)?

4 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Chiar dacă si copiii mei au liber arbitru, comunică cu mine și mă implic în viața lor.N-ai de unde să știi dacă Dumnezeu răspunde sau nu la rugăciuni dacă nu i-ai cerut nimic până acum( de exemplu să te convingă inițial de existența Lui- că de inexistența Lui n-ai avea motive raționale să fii sigur câtă vreme nu ești sigur că ești omnișcient).

| anonimg a răspuns:

Ai mancat vreodata cherimoya? ( http://www.petitchef.ro/......ct-aid-451 )
Eu am mancat, dar nu stiu sa-ti spun ce gust deosebit poate avea. Are un gust extraordinar de bun; nici un fruct nu se poate asemana cu el. Este cu totul aparte de celelalte fructe. Nu ca nu vreau, dar nu stiu cum sa-ti explic gustul lui.
La fel stau lucrurile si cu Dumnezeu. Trebuie sa-L cunosti personal, sa "gusti" tu din El dupa cum este scris: "Gustati si vedeti ce bun este Domnul! Ferice de omul care se increde in El!" (Psalm.34:8)
Atunci cand Il vei cunoaste pe Dumnezeu, atunci vei cunoaste toate lucrurile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu e cea mai slaba creatie a mintii umane.

| BogdantheDreamer a răspuns:

Ce legatura are liberul arbitru cu implicarea lui Dumnezeu in viata noastra.

Deci fi atent : Eu de exemplu am liberul arbitru si ma rog in mod voit si fara a fiu silit, cer ceva.iar Dumnezeu ma ajuta.e alegerea mea.
Eu am ales sa ma rog Lui, nu m-a obligat.
Daca esti interesat poti aprofunda in contiunare asupra acestei "dileme", in caz ca esti un ateu pus pe glume, nu te mai obosi ca oricum Dumnezeu nu exista...asa ca nu ai de ce sa pui problema unui lucru inexistent.