| Maomau a întrebat:

Din ce cauza nici Isus si nici Dumnezeu nu cere nimanui sa citeasca si sa urmeze Biblia, dar atat Isus cat si Dumnezeu cer sa urmati invataturile scripturii (evreilor) care a aparut cu multe sute de ani inainte de aparitia Bibliei, (scriptura care se numeste Tanach)
Daca asa stau lucrurile si vreti sa ascultati de Dumnezeu si de Isus de ce nu aruncati naibii Biblia si puneti mana pe Tanach?
Sau te pomenesti ca nu va lasa Dumnezeul vostru care este Dumnezeul veacului acestuia despre care chiar Pavel zice in Corinteni 4 4. "ca a orbit minţile oamenilor?

Răspuns Câştigător
| VladSilviu a răspuns:

Tin sa te corectez:
biblia (vreo 300 in toata lumea) - o carte pentru indobitocire
biserica- cea mai mare forma de manipulare in MASA DIN LUME!

28 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Adevaratii crestini se bazeaza pe toate cele 66 de carti ale Bibliei si Vechiul si Noul Testament.De fapt, ele se completeaza reciproc. 2Timotei3:16,17.Proverbe2:1-5.

| Maomau explică (pentru danay72):

Acest lucru poti sa-l rostesti si in modul in care reiese clar adevarul.
Adica crestinii se bazeaza pe 66 de carti, dintre care unele sunt furate de la o alta religie, si interpretate in mod mincinos prin plasarea intr-un context mincinos, si altele scrise de oameni care lucrau cu puterile diavolilor!

| danay72 a răspuns (pentru Maomau):

Un crestin adevarat nu ia de la sine inteles cartile Bibliei, ci analizeaza cum istoria, arheologia, dovezile geografice, eruditii si alte dovezi confirma autenticitatea acestor carti.

| Maomau explică (pentru danay72):

Cine a contestat autencitatea acestor carti?
Eu in orice caz NU, pentru ca eu recunosc valabilitatea Pecetei Dumnezeiesti de pe prima Biblie pe care a trimis-o Dumnezeu din ceruri si pe care si-a pus parafa ca nu cumva sa fie marsavita de oameni, asa cum a fost cazul Tanachului care a fost marsavit de crestii care si-au asumat textele acestei scripturi ca sa le interpreteze mincinos in comtextul intereselor unor sarlatani!
Sau tu nu ai auzit de aceasta Pecete Cereasca pe care chiar Dumnezeu a pus-o ca sa confirme autenticitatea scripturii Sale. Asa ca te rog ca sa nu folosesti Bibliiile care nu au aceste Peceti ca sunt contrafacute si plinme de minciuni!

| RAY a răspuns:

Cui i pasa de cea a spus isus, dumnezeu tot ce nu ne convine este scos din context

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Cu fiecare intrebare ce o postezi nu faci numic altceva decit sa demonstrezi cit de instrainat esti de acest subiect.
Imi este interesant cum ai ajuns la concluzia ca "nici Isus si nici Dumnezeu nu cere nimanui sa citeasca si sa urmeze Biblia".
Te indemn sa citesti urmatoarele texte:
Deuteronomul 17:18–20; Iosua 1:8; Psalmul 1:1, 2; Ioan 17:3; 1 Timotei 2:4.

| Maomau explică (pentru Someonewhoappreciatelife):

Am ajuns exact prin ceva ce tu nu ai!
Si anume prin rationament si logica!
Chiar exemplele date de tine dovedesc si confirma valabilitatea afirmatiilor mele si anume ca in Deuteronom nu poate fi ceruta urmarea Bibliei din cauza ca Biblia a aparut cu cca 1500 de ani dupa textul Deuteronomului, deci scriptura la care se refera este Tanachul, si daca e vorba sa ne referim la Isus acesta s-a nascut cu cca 150 de ani inaintea de aparitia Bibliei, asa ca nu putea sa faca referire contemporanilor sai referindu-se la o carte care NU EXISTA!
Vezi ce inseamna Logica?

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru Maomau):

"Vezi ce inseamna Logica?". Dacă sincer nu.
Cuvântul "Biblia" provine din latina şi înseamnă "cărţi mici" sau "colecţie de cărţi". Cărţile scrise de la Geneza la Apocalipsa formează Biblia. Când a fost scris Deuteronomul nu erau scrise şi celelalte cărţi dar asta a fost doar o problemă de timp, iar cu trecerea lui Dumnezeu a inspirat şi scrierea celorlalte cărţi ce au ajuns să formeze Biblia.

| C0nstantin a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Cum zici tu "colecţie de cărţi" la fel e si "Basme" de Petre Ispirescu e o colectie de basme. Ce te face sa crezi ca tot ce prezentat in biblie e real, iar ce e prezentat in basme nu? In biblie ai animale care vorbesc, magie (minuni), fiinte supranaturale (ingeri, demoni, diavol) la fel ai si in basme animale care vorbesc, magie, fiinte supranaturale (zmei, demoni etc).

| Maomau explică (pentru Someonewhoappreciatelife):

Dragutule, lasa tu povestile de adormit copii ca singurele 5 carti "inspirate de Dumnezeu" din ceea ce tu fals numesti Biblie pentru ca ele sunt de fapt din Tanach, sunt Cele 5 carti ale lui Moise, adica cele care contin Legea pe care voi crestinii o cacarisitzi, celalte texte sunt cronici istorice sau texte luate din filozofia populara iudeea sau Elena, asta pina la NT pentru ca acesta este un text scris de uicenicii ucigasului Pavel sub puterile care le-au fost date sa lucreze cu dracii (vezi Luca 9:1)
Asa ca nu putem vorbi despre "inspiratia lui Dumnezeu" pentru ca Dumnezeu nu este atat de retardat mintal incat sa inspire oamenii sa se cacariseasca pe Legea data de El insusi!
Asa ca ramanem la faptul ca NT a fost inspirata de "dumnezeyul" veacurilor noastre, m adica de acela de care zicea chiar Pavel in Corinteni 4:4 ca acest "dumnezeu" (cu coada) a luat mintile oamenilor!

| AlexeHellsing a răspuns:

Biblia=Sfânta Scriptură

| Maomau explică (pentru AlexeHellsing):

Poate asa este pentru unii ca tine
Pentru atei este cartea care a justificat "divin" milioanele de crime si schingiuiri bestiale comise de satanistii diabolici!
Sau ai impresia ca ca cei care au ucis in mod bestial si au schingiuit in mod bicisnic niste bieti oameni care nu doreau sa accepte un "dumnezeu ucigas de bebelusi" au fost niste sfinti?

| AlexeHellsing a răspuns (pentru Maomau):

Nu îmi voi da peste cap principiile pentru întrebările și răspunsurile tale postate fără informații concrete. Până când vei aduce o întrebare la care să nu fiu nevoit să spun Ce?!? nu voi mai răspunde la nici un răspuns sau întrebare. O seară frumoasă!

| Maomau explică (pentru AlexeHellsing):

Poi fiecare e liber sa faca si sa creada ce vrea si este singurul stapan peste viata sa!
Eu nu incerc sa convertesc pe nimeni ci doar sa dau de gandit acelora care mai detin instrumentele necesare actului ratiunii!
Sau la voi la crestini deja sa si gandesti liber si neincorsetat in doctrine diabolice este un mare pacat?

| VladSilviu a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Tin sa te corectez:
biblia (vreo 300 in toata lumea) - o carte pentru indobitocire
biserica- cea mai mare forma de manipulare in MASA DIN LUME!

| iHateStrike a răspuns:

Pentru că Biblia e un basm.

| Hope77 a răspuns:

Limbajul pe care il folosesti crezi ca e unul duhovnicesc? citez "de ce nu aruncati naibii Biblia". Noul Testament este in egala masura parte a Scripturii, chiar daca tu nu il accepti (desi citezi pe Pavel :-)). si daca te adresai unor musulmani nu era indreptatita atitudinea asta si limbajul, chiar in dreptul Coranului lor care are bubele lui. un gradinar cand are grija de flori nu da cu parul ca sa le faca bine. poate ne explici mai pe indelete de ce nu iti place Noul Testament. Apocalipsa lui Ioan nu este altceva decat descoperirea lui Hristos, asa cum si incepe primul capitol.

| Maomau explică (pentru Hope77):

Exprimarea mea nu este duhovniceasca ci una facuta in stilul revolutionar al lui Isus care ii acuza pe preoti ca il slujesc pe Mamona!
NT este parte a unei scripturi care se numeste Bibia, si nici Isus si nici Dumnezeu nu recomanda niciodata nimanui sa citeasca Biblia!
NT nu imi p[lace pentru ca cere incalcarea Legilor lui Dumnezeu si pentru ca este scrisa de niste oameni carora chiar Isus Christos le-a dat putere sa lucreze cu dracii (vezi Luca 9:1)
Iar Apocalipsa lui Ioan este un text bagat in Biblie la recomandarea ucigasului in serie Constantin cel Mare dupa ce Irineu din Lyon cel care a canonizat doar 4 Evanghelii din sutele existente a renuntat sa bage Apocalipsa lui Ioan una din zecile de Apocalipse care circulau in acele timpuri!

| Hope77 a răspuns (pentru Maomau):

Hristos le-a dat putere apostolilor sa porunceasca demonilor sa iasa din oameni, nu sa lucreze cu dracii, cum afirmi.
Apocalipsa contine multe profetii care deja s-au implinit si confirma astfel nu doar autenticitatea ei cat si relevanta si dreptul de a fi numita Scriptura. documentatie serioasa in jurul subiectului stabilirii canonului Noului Testament exista din belsug, insa nu pe forumuri :-)
iti inteleg indarjirea fata de fetele bisericesti dar alegerea de a lupta impotriva lui Hristos nu e nici ea una inteleapta.

Răspuns utilizator avertizat
| NoNameW a răspuns:

Dumnezeu este un fel de spirit (asta este parerea mea), iar biblia este scrisa de niste oameni care s-au saturat de zeii si au creat o nou zeu pe nume "Dumnezeu...Voi credeti ca dupa ce muriti o sa locuiti bine mersi in rai la un cocktail cu domnisoare frumoase, bunaciuni cu masini luxoase si nu o sa mai munciti?

| Maomau explică (pentru NoNameW):

Din moment ce Dumnezeu este la fel ca un om, ca L-a facut pe om dupa chipul si asemanarea Sa, atunci nu poate fi spirit ci un fel de maimuta primata asa cum este si omul!
Evident ca vom ajunge sa traim dupa moarte o viata frumoasa, dar asta doar daca stii oferta carui Dumnezeu sa o accepti!
De ex Dumnezeul Flying Spaghetty Monster iti ofera, bineinteles dupa moarte, o viata in Raiul sau cu Munti de hamburgheri, paduri din inghetata de fistic, rauri de Coca Cola si lacuri de vinuri din vita nobila, si cate o gagica noua in fiecare zi, ...si asta pentru vesnicie!
Ai vazut o oferta mai atragatoare ca asta?

| NoNameW a răspuns (pentru NoNameW):

Un nou zeu* scuze de gresealabig grin

| NoNameW a răspuns (pentru Maomau):

Eu sincer stii cu ce aseman prop asta a ta "vom ajunge sa traim dupa moarte o viata " cu reincarnare... Iar chestia asta ca "Dumnezeu ne-a facut dupa asemanarea lui " au scris-o oamenii care au scris biblia... oricum pentru mine dumnezeu este o energie sau un spirit

| NoNameW a răspuns:

App sa nu ma credeti ca sunt ateuhappy

| OnlyLOv3e a răspuns:

Doamne asa ceva nu are sens biblia este facuta pentru a da date despre anumite evenimente si daca tu vrei sa te documentezi mai mult o citesti daca nu oricum cer sa urmam invataturile lor deoarece asa este corect

| Hope77 a răspuns (pentru OnlyLOv3e):

Scriptura este busola omului care Il cauta pe Dumnezeu. daca te bazezi pe ce spun altii care folosesc mai mult sau mai putin busola, e ca si cum un orb ar urma sfaturile altui orb ca sa ajunga la o destinatie mai indepartata.

| Maomau explică (pentru OnlyLOv3e):

Hahaha, si acele date, localitati si evenimente crezi ca au fost "inspirate" de Dumnezeu?
Nu crezi ca ar fi mai logic sa crezi adevarul, si anume ca acele texte au fost scrise de rabinii care tineau o cronica istorica a poporului lor?
De ce ar fi trebuit sa apeleze la Dumnezeu pentru a scrie evenimentele prin care au trecut ei?
Chiar e greu sa gandesti rational?
Sau este mai greu sa accepti adevarul pe care toti evreii il declara, si anume ca rabiniilor au tinut acele cronici!
Este greu sa accepti un ADEVAR cunoscut si chiar asumat!?

| Maomau explică (pentru Hope77):

Da asa este scriptura numita Tanach, pentru ca in ea gasim poruncile si Legile lui Dumnezeu.
Dar noi aici vorbim despre Biblie cea care nu este decat o busola mincinoasa facuta sa-i indeparteze pe oameni de Legea lui Dumnezeu si sa-i atraga catre Diavol, fapte evidente pentru aceia care citesc NT cu ochii mintii larg deschise!