| albaKiara a întrebat:

Din mai multe studii stiintifice asupra Bibliei, s-a dovedit ca Iisus avea cea mai sanatoasa alimentatie.Nu manca prostii,nu manca in exces, tinea des post si manca mult peste si niciodata porc (care este plin de toxine).In rest fructe. legume si alimente pe baza de ulei vegetal sanatos.Imi puteti da niste argumente in plus (accept si link-uri) despre dieta lui Iisus?

13 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Nu se cunoaste ce manca Isus, dar ca la orice evreu credincios putem banui ca mancarea lui era cuser. Despre cat de des postea Isus Biblia nu spune mare lucru si nici despre ce manca zilnic la masa. Iar sursele dinafara Bibliei nu au de unde sti ce manca Isus, deoarece au fost scrise prea tarziu pentru a mai fi pastrat aceasta informatie.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

Era sa uit: carnea pe care o mananca azi evreii e in general foarte sarata, dar pe vremea aia sarea era cam la fel de valoroasa ca aurul si nu cred ca un biet salahor isi permitea sa manance multa sare.

| cristi202 a răspuns (pentru doctorandus):

Nu se spune in Noul Testament, in cele patru Evanghelii, care sunt istorisirea vietii lui Isus, ce a mincat, insa daca e sa te iei dupa Biblie, care spune ca Isus a tinut Legea lui Moise intrutotul, si daca te uiti in Legea lui Moise, vei descoperi ca sunt date porunci stricte cu privire la ce sa manince cei din poporul Israel, atunci poti intelege ce a mincat Isus. Poate ca asa eu pot stii ce a mincat Isus mai bine decit ce maninca prietenii meihappy. Oricum, a fost considerat un mincacios si bautor, dupa cum relateaza Biblia ca au spus dusmanii Lui despre El, si intr-un fel e adevarat, caci nu refuza sa mearga la nici o masa la care era chemat.

| doctorandus a răspuns (pentru cristi202):

He, he, poti sa spui ca stii ce NU manca Isus, nu poti sa stii ce manca Isus. Caci poruncile de mancare cuser sunt in general despre ce sa nu mananci sau ce nu trebuie sa amesteci, nu se refera la ce e musai sa mananci.

| Zenithf a răspuns:

Eu zic ca, in ziua de azi, cand apele sunt poluate si tot pestele are cianuri si mercur in el, Iisus nu ar mai manca asa ceva. Ar fi foarte greu sa gaseasca mancare 'cuser' acum si ar tine si mai mult post.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Nu existau e-uri

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Un nimeni ramane pentru astia de-al de tine, era transmis prin viu grai si pana in secolul 4 au fost persecutati crestinii, deci nu aveau timp de scris

| doctorandus a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Prin viu grai... telefonul fara fir ai jucat la gradinita?

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru doctorandus):

Asa si, aceia aveau minunile ce le trebuia scris?

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Eu nu as muri pentru ceva ce nu exista, care-i logica prietene?

| Exilee a răspuns:

Sursa?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce imaginație bogată a avut nenea care a făcut studiile astea.