| Ricaion589 a întrebat:

Daca azi tin post negru si nu mananc nimic decat beau multa apa si de maine timp de o saptamana voi manca doar ciorbe de legume si fructe voi face o detoxifiere sanatoasa? Sau macar asta se numeste detoxifiere?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dimineata primul lucru bei apa cam 200 ml pe stomacul gol dupa un timp te scapa la wc. mananci o banana dupa o ora o zeama cu paine integrala sau neagra, seminte etc si seara poti sa ma mananci fructe adica na. eu bag struguri cirese ca astea imi plac. sau iaurt grecesc amestecat cu fulgi de ovaz. sunt fulgi de ovaz la punga. si bagi acolo mai un fruct mai o zeama, apa peste iar poti. sa eviti o saptamana carnea de porc vita pui. si esti ca nou nu te mai lua dupa astia cu pastile de detoxifiere de la nutritionist iti dai seama. apa dim pe stomacu gol curata tot in tine. eu de ani de zile beau asa iar painea alba am scos-o demult. da bine eu fac sala si imi trebuie carne. 11 sarmale le lovesc usor happy

11 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Faci o mare prostie, postul negru nu este recomandat nimanui, privezi corpul de hrană si energie, cine ti a recomandat sa ti post negru? Medicul? Sau tu ti poost de capul tau, detoxifiere sanatoasa se face numai la recomandarea medicului nutritionist care te consultă si i ti prescrie o schema corectă de tratament nu ciorbă apă chioară.

| Ricaion589 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Pai in ultimul timp am mancat foarte haotic, incepand de la fastfood si cola la dulciuri cu zahar si vreau sa imi curat corpul

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Ricaion589):

Nu asa cu post negru, il dereglezi de tot organismul, regimul se face treptat maninci putin si des nu fastfood nu cola nu dulce, bea ceaiuri de slabit care taie pofta de mincare, postul negru duce la hipoglicemie scadera calciului si ajungi in spital cu boli grave.

| Ricaion589 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Pentru o zi ajung la spital? E o zi nu 5

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Ricaion589):

Nu detoxifiezi organismul intr-o zi sa fim seriosi, ca sa il detoxifiezi dureaza luni de zile cu tratament cu pastile de detoxifiere ca singele trebuie curatat de toxine, procesul acesta dureaza luni de zile sau chiar ani de zile.

| Ricaion589 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu stiu. Eu il urmareac pe Sorin Gadola pe tiktok si iau sfaturi de la el

| suntserios a răspuns (pentru Ricaion589):

Nu asculta ce zice userul ăla. Nu are un răspuns măcar aproape de folositor. O zi nemâncată nu o să îți distrugă organismul. Sa fim serioși e logica simplă. Apoi un regim bogat in legume și fructe nu are cum sa iti strice. Bineînțeles o hrana echilibrata pentru un om nu presupune nici privarea de mâncare nici doar dieta pe legume și fructe.

| Sophieka a răspuns:

Este bine sa postim, atat cat se poate dar nu sa iti privezi corpul si nevoia de la hrana si apa.
Cel mai mare post pe care il vom putea face vreodata, e sa gandim lucruri bune, sa ne rugam si sa aprindem lumanari si pentru cei care ne-au creat rele, sa iertam si sa facem lucruri bune, sa renuntam la vicii si persoana toxice.
Este bine sa mananci sanatos tot restul vietii tale, nu doar o saptamana... Altfel, mananci "sanatos" putin timp si apoi revii la vechile obiceiuri...Ce ai rezolvat?
Corpul tau stie cum sa se detoxifice daca il ajuti mancand mancaruri mai bune si mai putin nocive...Insa si legumele / fructele daca le cumperi din magazine pot fi stropite si hranite cu tot felul de substante, deci mancand fructe si legume nu inseamna neaparat ca te va ajuta.
Cauta pe internet retete de mancaruri de post sau retete manastiresti, si daca vrei, retete de supe si mancaruri vegane.

| haileewatson a răspuns:

Daca nu mananci nimic iti va afecta corpul grav. Mai bine mananca legume, fructe, smoothie-uri, sucuri naturale zilnic.
Oricum, degeaba tii regimul asta o saptamana daca dupa aceea vei continua cu mult zahar, dulciuri si fast food. Daca vrei sa faci o treaba buna, fa-o pana la capat, adica incorporeaza mancarea sanatoasa mereu in viata ta de zi cu zi.