| SaveTheNature a întrebat:

Cum au aparut
Gravitatia
Forta centrifuga
Inertia
Energia
Cum apar acestea? cum se produc?

Răspuns Câştigător
| Inferno a răspuns:

Sunt doua paree diferite: Unii spun ca a u existat dintodeauna, altii spun ca au aparut dupa Big Bang.

| SaveTheNature explică (pentru Inferno):

Deci avem de ales daca au aparut din nimic(dintr-un punct.Sau ca e o perfectiune creata de Dumnezeu?

| Inferno a răspuns (pentru SaveTheNature):

Exact.

4 răspunsuri:
| muffy1 a răspuns:

Incurci total fortele, nu ma apuc sa spun cum s-a creat big bangul, nu stiu, bine nu vreau pareri de epoca de piatra ca un zeu l-a creat, daca unii sunt prea prosti sa inteleaga stiinta sa isi pastreze idei revolutionare pentru ei. dar cum ziceam, nu stiu ce a facut ca big bangul sa aiba loc, posibil sa fie un fenomen natural ce are loc mereu si sunt o infinitate de universuri, oricum, atunci a fost creata energia, cand energia a capatat masa a fost transformata in materie, bine e cam gresit, toti suntem energie, doar ca in alta forma
gravitatia e data de particule subatomice numite gravitoni, si e o forta data de masa unui obiect, cu cat e mai mare cu atat gravitatia e mai mare.
acum de ce zic ca incurci, pentru ca inertia si forta centrifuga nu au legatura cu fortele fundamentale ale universului, daca lasi un corp suspendat in spatiu nu are nici forta centrifuga nici inertie, sunt rezultate ale altei actiuni aplicata unui corp, de aceea cand invarti un obiect, in o anumita directie ai ori forta centrifuga ori forta centripeta, sau cand accelerezi un obiect, atunci cand forta care il accelereaza dispare, viteza pe care a capatat-o acel obiect ii da inertie, si dispare gradual cand este opusa de forta de frecare, atunci cand se produce frecarea, aerul din atmosfera de exemplu, in vidul cosmic nu avem forta de frecare, astfel inertia si miscarea unui obiect chiar si in lipsa acceleratiei initiale continua la infinit

| SaveTheNature explică (pentru muffy1):

Practic stii ce ai raspuns tu? Daca "cineva le actioneaza" ele se produc.Dar nu ai mentionat ce anume le actioneaza