| anonim_4396 a întrebat:

Din moment ce multi ii intrebati pe altii daca v-au citit biblia, va intreb si eu pe voi daca ati citit scrierile sfinte din alte religii. Cam ce ati citit si cat?

* incercati sa fiti sinceri.

13 răspunsuri:
| Kalla a răspuns:

Am inceput coranul in italiana. Dupa vreau sa citesc Torah. Sper sa-l gasesc.

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns (pentru Kalla):

Tora? Tora este colectia formata din primele 5 carti din Vechiul Testament.

| Kalla a răspuns (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

Torah,este biblia evreilor.

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns (pentru Kalla):

Tora sau Legea este o parte din biblia evreilor.
Tanakul este intreaga Biblie evreiasca

| Kalla a răspuns (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

Eu stiam ca se zice Torah la cartea evreilor. thinking

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns (pentru Kalla):

(Tora este in romana, Torah in engleza)

http://en.wikipedia.org/wiki/Tanakh

Tanakul vine de la Tora (Legea), Nevim (Profetii) si Ketuvim (Scrierile). Biblia lor, adica Vechiul Testament al nostru, este impartit la ei in aceste trei categorii.

| NGheorghe a răspuns:

Eu am citit "Istoria religiilor si a credinter religioase" de M. Eliade si alte studii. Am ramas cu esentialul:
- depre budism: Buda a plecat de acasa in cautarea iluminarii dupa ce i s-a nascut o fica. Concluzia: Buda este un tata iresponsabil care niciodata nu s-a intors acasa sa isi vada fica, dar s-a apucat de ingrijit si invatat oameni maturi. Fii atent la o lectie: Nirvana o atingi cand vei fi lipsit de dorinte, nici macar nirvana nu trebuie sa ti-o doresti! V-ati prins fraierilor ce a descoperit Buda? Si chiar daca unii discipoli nu au mai avut dorinte de vreo 5 ani si tot nu au atins nirvana, este explicat de Buda astfel: acesti discipoli sunt mincinosi ca ei au dorinte ascunse in creier si incearca sa-l fraiereasca; dar nu le merge cu Buda. In loc sa sape gradini si sa are pamantul ca sa ii dea la fica-sa de mancare, statea in fund si facea pe altii fraieri.
- despre hinduism: Intemeietorul, adica cel care a primit revelatiile divine, ar fi fost Arjuna. In ziua in care Arjuna a mers acasa la parinti ca sa isi prezinte logotnica, mama acestuia crezand ca vine de la vanatoare le-a zis celorlalti frati a lui Arjuna: "Bucurati-va toti de ea!" ...si asa logodnica lui a devenit nevasta comuna a celorlalti 5 frati. Mama eroului care face greseala, se justifica: "ca nu am vazut bine, am crezut ca este vânat"; pana aici totul este Ok, dar dupa ce eroul s-a apropiat, ca de fapt si-a adus logodnica sa si-o prezinte familiei atunci de ce sa ramana valabilă si sfantă o declaratie gresita facuta de o mamă--- considerata sfantă ca orice altă mamă hinduistă!?". Copii hinduistilor au 6 tati... daca nu chiar mai multi. Harem de barbati! Seamana a tampenie pentru un european, si totusi in ziua de azi, hinduistii practica "insuratoarea cu pistolul la cap" unde mirele este impuscat daca nu vrea sa jure credinta unei fete pe care n-a vazut-o in viata ta lui, si nu-i greu de dedus ca ea, de multe ori, nu poate fi altceva decat o depravata deja gravida.
- islamismul: este o religie fondata de Mahomed. El la 25 de ani s-a insurat cu o vaduva bogata, si dupa ce ea moare se insoara apoi, pe la 53 de ani, cu alta femeie de 50 de ani?!?!? abia atunci isi da saracu seama ca babetele lui nu-i mai pot face copii, si se insoara cu o fetiță de 6 ani (pedofil, ce mai?) dar si acum nu isi da seama, ca nici asta nu face inca copii, ci trebuie sa mai astepte inca vreo 12-14 ani. Saracu, a fugit de la ora de anatomie. Dupa aceea se mai insoara cu, ghici cine? cu nevasta lui fiusu' adoptiv... a fost odata pe la el si i-a vazut nevasta, si i s-a pus pata pe ea, si nu l-a mai lasat sa se culce cu ea ci a luat-o cu el, la el acasa --- bineateles ca si alah era 100% de acord. Asta este religie? Daca si asta se numeste in capul tau o "scriere sfanta" atunci du-te la culcare ca mai ai de mancat multa mămăligă!

Si

| iurii75 a răspuns (pentru NGheorghe):

Cam slăbuţ.

| NGheorghe a răspuns (pentru iurii75):

Dar nu ma compara cu Einstein, compara-ma cu tine! Tu, ce si cât ai citit din cartile altor religii?
(nu mai evita subiectul intrebarii ca treci pe off-topic, mai bine trimite-mi mesaj privat)

| Scarbo a răspuns:

Biblia am citit-o de 2 ori, biblia satanista pe jumate a lui LaVey, in rest din satanism am citit si practicat cateva ritualuri, legendele romane (se pun?), un pic din coran, despre zeii maiasi, sumerieni, cate ceva despre budism, despre hinduism, zeii egipteni, ritualurile egiptenilor, si nu mai stiu, m-am mai informat despre cateva religii dar am cam uitat, o sa incerc sa-mi reamintesc.

| Scarbo a răspuns (pentru Scarbo):

Am mai citit cate ceva despre astrologie, in anumite religii.

| secessumaeternum a răspuns:

Am citit cate ceva dintr-o scriere religioasa babiloniana,, Enuma elis''. Religiile actuale nu prea ma intereseaza. Sunt doar imitatii dupa cele antice

| Elyan a răspuns:

Am mai citit Bhagavad gita si manuscrisele apocrife.
http://www.gabrielgheorghiu.ro