| anonim_4396 a întrebat:

Exista ceva original in crestinism sau toata povestea este inspirata din alte religii?

11 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Coconutz a răspuns:

Exista oare vreun lucru creat fara inspiratie?

| drhotzu a răspuns:

Daca studiezi bine istoria religiilor o sa constati ca religia "ortodoxa" este bazata pe multe alte religii, si isi are originile in iudaism in principal... dar si influente locale de pe unde s-a raspandit... dar crestinismul nu este prea original, spune aceleleasi chestii cu alte cuvinte.
problema mea este urmatoarea:
toate religiile se bat cu pumnu in carte ca ei au adevaratul mantuitor si mesaj de la d-zeu, dar cui ii pasa treaba asta? important este: AI PRIMIT MESAJUL? raspunsul: nu...
pentru ca sunteti atat de inversunati unul impotriva celuilalt incat uitati una dintre "pietrele de temelie" ale tuturor religiilor: iubesteti aproapele. dar nici unu dintre voi nu face treaba asta... nici crestinii cacaciosi, nici catolicii poponari, nici musulmanii zoofili si lista continua. toti "credinciosii" incearca sa isi impuna punctul de vedere si uita multe alte
"invataturi": intoarce obrazul, iubeste aproapele si etc... dar nici unu dintre voi nu face asa ceva. deci credinciosi? mai degraba ipocriti! pentru cei care se simt. dar niciunu nu se simte. asta e problema.

| ateuNEGATIV a răspuns:

Cele mai importante lucruri nasterea este copie, botezul copie, minunile =copie, mersul pe apa, vindecarii etc, iniverea =copie chiar nu stiu cred ca totul e copie din alte religii, mitologii vopsitul oualelor e original oare?

| Chillcs a răspuns:

Este adevarat ca majoritatea religiilor se bazeaza pe un Dumnezeu, cu diverse nume, de la o religie la alta. Ar trebui sa stii ca religia ortodoxa si cea catolica au fost una si aceaiasi, dar s-au despartit.
Dar, ca sa-ti raspuns la intrebare, cred ca da, sunt cateva lucruri originale, gen, sarbatori, traditii, sfinti, obiceiuri.

| Trolliţă a răspuns:

Mereu la capitolul religie vor fi divergente intre utilizatori, intre oameni. In Romania nu toti suntem de aceeasi religie. DE aceea si aceste multe divergente si jigniri. Cel mai bine este sa crezi in religia in care ai fost crescut. Nu stiu cati ani ai dar daca esti mica, peste mai mult timp vei stii TU singura ce sa faci. CE scriem noi aici este doar parerea noastra. Nu trebuie sa te influenteze neaparat. Daca tu crezi in DUMNEZEU nu trebuie sa crezi in vorbele spuse de persoane de alta religie. Nici ei nu asculta.

La capitolul religie este foarte complicat. Nu poti convinge un crestin sa fie ATEU si invers. Vor fi mereu pareri diferite.

| cosminnita a răspuns:

Tu crezi ca religia noastra este doar o poveste? faci o mare greseala, din punctul meu de vedere, multi oameni au murit in numele credintei si tu o consideri o poveste.Si o a doua chestiune de unde sti tu ca nu celelalte religii sunt o copie a Crestinismului?

| Hohenheim a răspuns (pentru cosminnita):

Punctul tau este penibil.
Face o mare greseala? Cine esti tu sa stii acest lucru? Singura greseala facuta este ce tu nu reusesti sa te uiti la religie dintr-o altra perspectiva. Tu esti convins ca exista dumnezeu, sau mai bine zis vrei sa fii convins, pentru ca asa te-au invatat parintii tai. Problema este ca nu reusesti sa fii skeptic, nu reusiti sa fiti skeptici.
Daca au murit multi oameni pentru religie nu inseamna ca acea religie este adevarata. Gandeste inainte sa vorbesti. Ajuta mereu, si pe tine si pe noi.
Dar asta este doar ceea ce cred eu.

| Trolliţă a răspuns (pentru Hohenheim):

*Daca au murit multi oameni pentru religie nu inseamna ca acea religie este adevarata.*
Si tu gandeste-te inainte sa vorbesti. Poate acea religie este adevarata. Sau poate nu. Sa crezi intr-o anumita religie difera de la om la om. Nu esti tu cel care sa spuna daca exista sau nu religia x. Poate sau nu sa existe. Depinde ce crede fiecare din noi. Nu toti avem aceeasi religie. Asta este clar!

| Hohenheim a răspuns (pentru Trolliţă):

Citeste din nou ceea ce am scris.
Eu nu am insinuat ca acea religie este, sau nu este adevarata, pentru ca eu nu stiu, cum nu stii nici tu, cum nu stie nimeni. Am zis doar ca daca oameni si-au dat viata pentru acea religie nu inseamna ca este adevarata si aceasta fraza nu insinua ca eu cred, sau ca eu nu cred in religie.
Sau incerci sa ma trollezi? Nesimtita mica ce esti tu! :* laughing

| RetardedRacoons a răspuns (pentru cosminnita):

1.Au murit multi oameni in numele banului si al puterii, in numele credintei au murit doar vitele de rand care stiau doar ceea ce trebuiau sa stie ca sa poata lupta pentru bastanii care se mangaiau delicat la oua stand in patutul lor cald.
2.Stim pentru ca avem o stiinta numita istorie din care putem afla ca religia crestina e doar un remix prost dupa multe alte religii mai vechi.