| SadBoyForever a întrebat:

Din pacate ajung sa cred ca eu nu mai cred in existenta lui Dumnezeu. Pe mine mereu la scoala de exemplu toti copii m-au batut, pur si simplu se luau de mine intr-un mod oribil, imi dadeau cu pumnii in cap, ma loveau cu picioarele, de exemplu la generala toti baietii cu care mai eram in clasa ma bateau ingrozitor, Dumnezeu unde era atunci?
La liceu, la fel aproape toti din clasa ma bateau imi dadeau cu pumnii in burta, ma loveau si cu picioarele pentru ca eram prea timid, nu le-am facut nimic jur crying practic pentru mine scoala a fost un dezastru. Acum sunt in ultimul an de liceu, sper ca in lunile astea 6 care au mai ramas sa nu mai patesc ce am patit in anii ceilalti dar si in anii de generala.
Imi cer scuze ca am postat aici asta, dar vroiam sa spun ce am pe suflet.

Răspuns Câştigător
| LonelyLoner92 a răspuns:

Si eu cred ca d-zeu nu exista.
Nu ni s-au adus niciodata dovezi cu privire la existenta lui.

25 răspunsuri:
| ramona30 a răspuns:

Dumnezeu nu exista intr-adevar, dar nu din motivele personale expuse de tine. Dumnezeu nu exista pur si simplu pentru ca nu a adus nimeni dovezi despre existenta sa, el este creatia omului. Referitor la problema ta, timiditatea poate despasi in timp. Inclusiv pe net gasesti exercitii prin care iti poti dezvolta personalitatea si fermitatea. In plus, la facultate, oamenii sunt mai maturi si te vor trata mai frumos.

| sandra2012 a răspuns:

Din pacate in viata intalnim si oameni rai nu numai oameni buni. Incearca sa ii ignori, spune unui profesor sau directorului sau parintilor tai. Nu e normal ca cineva sa fie batut, jignit, umilit si nimeni sa nu ia nici o masura. Stai linistit ca vor patimi inzecit pentru ceea ce ti-au facut. Dumnezeu iarta, dar nu uita.

| DrunkenRat a răspuns:

Aici nu e vorba de credinta, este mai mult despre inteligenta... mai exact arta de a tine o bariera intre tine si ceilalti si ma refer la 'bariera sociala'.

| n0matterman a răspuns:

Ce legatura ar avea dumnezeu cu faptul ca tu nu esti in stare sa te aperi. (si prin aparare nu ma refer neaparat la bataie)

Dumnezeu nu exista (cel putin orice zeu pamantesc), dar asta e unul dintre cele mai penibile motive de a te "lepada de credinta".

| Wehrmacht a răspuns:

Eu ma abtin sa ma bat cu altii.Ii las frate sa ma injure, sa se i-a de mine, dar totul cu o limita.In locul tau ii dadeam de toti peretii.

| mihaibrasov a răspuns:

La cat ai fost batut, ma mir ca mai scrii aici. Mainile nu ti le-au rupt?

| AlexCrb a răspuns:

"Dumnezeu te pune la teste..." - O ****!

| MenInShadow a răspuns:

Ohoolaughing Timiditatea, ce prostie e asta... si ii spun prostie pentru ca am suferit si eu foarte mult timp de ea. Din cls I pana in clasa a 5 a. Apoi am plecat in strainatatea unde am cunoscut alta lume, etc, am venit in tara si lucrurile sau schimbat, doar la timiditatea mea, atat.
Nu am mai fost asa timid, insa mai toti profi asa ma stiau, cuminte, la locul meu, tacut, etc, si am incercat sa fiu la fel ca sa nu-mi stric imaginea, dar colegii nu si-au dat seama de asta, si eram cel mai "prost" din clasa, batjocorit, jignit, fricos, etc.
Chestia e asta: Dumnezeu te ajuta, dar nu iti da totul pe tava, trebuie sa muncesti si tu putin, ca sa cum ai vrea sa fii destept, trebuie sa inveti, nu o sa fii destept doar rugandu-te la Dumnezeu, poate doar inteligent daca te rogi dar si acolo trebuie sa muncesti putin.
Uite cum e faza, data viitoare cand se ia unul de tine, risca-ti imaginea in fata profesorilor, si daca nu e intr-un grup dinasta care sa sara pentru el, nu stai de vorba, ii dai un pumn in gura.
Nu de alta dar asa prinzi curaj, eu nu m-am batut cam niciodata, pentru ca mi-e foarte frica de consecintele care apar, as fi vrut sa nu ma gandesc la consecinte dar nu pot.
Si nici nu aprob violenta, doar ca cu boi ca cei pe care-i ai tu in clasa nu se poate discuta altfe, daca le spui profesorilor, o sa se ia mai rau de tine.
Ori faci cum am spus mai sus, ori pui pe un prieten de-al tau mai apropiat si mai mare sa te "ajute" putin.
App, asigurate ca atunci cand ii dai pumnul ala, daca o faci, sa te vada toata lumea, ca ai prins curaj.
Iti inteleg durerea, si cred ca consideri asta inutil daca mai ai doar 6 luni de liceu, ei bine poate nu este chiar inutil, si de la pumnul ala dat prinzi curaj, risti sa fii cu o prietena, aia sa fie cam superstitioasa, si te intalnesti cu aia pe drum, asa zisii colegi ai tai, sa te batjocoreasca, loveasca, sa se ia de prietena ta si tu sa nu poti s-o aperi, pai te paraseste.
Invinge-ti timiditatea, si deschide ochii, tu poate nu te-ai prins de asta mai devreme, eu am avut noroc ca mi-am dat seama, dar inca nu e prea tarziu.
Succes!

| Roses a răspuns:

Ionut,Dumnezeu nu este un Dumnezeu de ocazie:cand ai nevoie de ajutor, strigi la El si in rest nici nu-L mai bagi in seama.Ti-am spus:trebuie sa Ii spui Lui tot ce ai pe suflet.Si eu, deoarece sunt pocaita(dar nu neaparat)ma iau peste picior.Cand au nevoie de mine,sunt cei mai buni colegi, dar cand am eu nevoie, nici nu te baga in seama.Asta e lumea! Dumnezeu te iubeste foarte, foarte mult, dar si tu trebuie sa-I spui Lui tot ce ai pe suflet...Citeste Biblia.Aceasta Carte mereu imi da pacea, fiindca Domnul Isus este pace.Nu pleca urechea la cei rai.Cand cineva ma supara, ma gandesc la El si stiu ca El stie cand spun adevarul, chiar daca nu ma crede nimeni.

| ghiolbitza a răspuns:

Cand eram si eu in liceu uma intrebam acelasi lucru - unde e Dumnezeu cand se iau altii de mine?!? Unde e El cand chiar am nevoie de El?!? un preot mi-a zis ca Dumnezeu da fiecaruia exact cat stie El ca poate duce, ca poate suporta fiecare.Nici macar o secunda in plus.La vremea aia nu am inteles mesajul si mi se parea ca parintele habar n-are ce vorbeste, dar am crescut si am inceput sa inteleg cum lucreaza El cu noi si am ajuns la concluzia ca toate trec...depinde de noi cat de repede sau de incet trec toate astea.

| MCRgurl a răspuns:

Dumnezeu exista orice ar fi! si eu mai zic cateodata ca nu exista dar o zic din prostie, El exista.si schimba-te si tu, fii si tu mai bad boy adica nu te lua de toti ca asa vrei tu dar fi mai indraznet

Răspuns utilizator avertizat
| Nucreeed a răspuns:

Ma.dumneazu chiar nu existalaughing dar eu nu am ajuns la concluzia pentru ca mi s-a intamplat ceva anume.ci pentru ca pur si simplu vreau sa fiu realist...nu exista nicio divinitate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu testeaza credinta acelora pe care ii iubeste; toti o patesc intr-un fel sau altul, intr-o perioada sau alta...Si cred ca ar trebui sa te duci la un psiholog; nu te jignesc doar te sfatuiesc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crede-ma sunt in aceeasi situatie ca tine de la gradinita si pana in liceu adica acum. Stiu ca suna prostesc dar ai vrea sa-mi lasi id tau?

| annkaa a răspuns:

CEAuhappy
te inteleg.pentru ca asa era si in generala la maine.il bateau pe un baiat care avea niste probleme de sanatate, ii dadeau pumni, picioare.palme.il ciupeausadsi saracu.plangea nu le facea nimic.nu avea puterea. uneori il si scuipau.straight faceasta nu inseamna ca nu exista dumnezeu sau ca a uitat de tinesad nu mai gandii asa. dumnezeu este alaturi de toti oamenii

| Enzo2011 a răspuns:

Pai am sa-ti spun cateva lucruri din 2 perspectiva,cea religioasa si cea mai putin religioasa. poate ca acum Dumnezeu ti-a dat aceste incercari grele prin care treci pentru a te testa dar sunt sigur ca daca chiar exista un Dumnezeu acesta in viitor se va "revansa" sa zicem asa precum intr-o pilda pe care poate o sti in care unui bun crestin ii ia tot ce are pentru ai testa increderea iar ca la final sa-i dea totul inapoi ba chiar inzecit,asa ca dupa una dintre parerile mele ar fi acea de a nu-ti pierde speranta si increderea in Dumnezeu,recunosc ca ti-am raspuns cu ce stiu si am invatat la scoala dar adevarata mea parere este:precum tine nici eu nu mai prea cred in Dumnezeu nu pentru faptul ca am preobleme ci pentru fapte ce s-au petrecut dea lungul timpului,adica razboaie si masacre impotriva oamenilor nevinovati, se pare ca atunci daca exista un Dumnezeu atunci acesta atunci a avut altceva de facut.Un alt motiv pentru care nu prea mai cred in Dumnezeu este faptul ca cunostinte de ale mele care merg regulat la biserica si se roaga nu o duc in viata la fel de bine precum mine, eu unul nu ma duc la biserica si nici nu imi fac cruce prea des dar totusi o duc binisor.Asa ca in conluzie poti sa-ti pastrezi increderea si poate intr-o zi care nu va veni niciodata iti va intinde mana sau poti sa-ti faci singur drumul in viata, viitorul sa fie cum vrei tu fara sa astepti pomana cereasca.P.S. este doar parerea mea si modul meu de viata poti sa iei raspunsul in considerare sau nu, dar in viata tu esti singurul tau stapan si nimeni nu trebuie sa-ti hotarasca viata

| FunnyMoment a răspuns:

Offsad.M-a intristat foarte mult povestea ta:-s.Nici eu nu o duc prea bine, am probleme cu cei din jurul meu etc. Daca vrei sa vorbim, iti dau idul meu:demonvsangel10.big grin Eu am ajuns din cauza unei anumite situatii pe care ti-o voi povesti, sa cred in Dumnezeu si sper sa iti pot arata si tie cat de tare depindem de El.happy

| Ghfdsj a răspuns:

:o. Sunt mai sensibila de felul meu si am inceput sa plang dupa ce am citit.
Dumnezeu exista si trebuie sa crezi il el. Si tu si toti ceilalti happy.
Chiar daca ai patit aceste lucruri va veni vremea cand o sa fii placut de ceilalti. Asa se intampla mereu :d. Dumnezeu la un moment dat se va satura si ii va pedepsi pe acei baieti care dadeau in tine. Acestia nu ajung deloc bine :d
Dar nu stiu ce sa zic. Dee ce nu vorbesti cu mama ta, cu tatal tau sau cu cineva foarte apropiat sa faca ceva. Sa te ajute :d
:-

| JesusIsLoveJesusIsLife a răspuns:

Ionut,am si eu un prieten la fel.Mereu il bateam.Am 2 sugestii.Fa-ti prietenii mai mari si puternici,ia-ti un catel mare, sau gaseste ceva cu care sa ii speri, nu sa ii ranesti. A doua e sa te impritenesti cu ei sau sa stai frumos in banca ta fara sa faci nimic sau sa devi un turnator lu' diriga dar toti te vor uri.Mai poti sa te retragi cu un prieten pe banca si sa vb.Dar mereu sa crezi in Dumnezeu! El este mereu acolo.Ca de exemplu:Ma jucam vatea-ascunselea si am batut cu pumnul in geam la cineva, am fugit si m-am impiedicat de un gard de 20 cm si m-am dat cu burta de el si inca ma mai doare! Sper sa iti fiu de ajutor.

| nicaruaga a răspuns (pentru JesusIsLoveJesusIsLife):

Poate dumnezeu nu e langa tine, dar dumnezeu ti-a dat o pereche de co**e, de ce nu le folosesti? in situatia in care esti tu, am fost si, stateam in banca mea, si eram cuminte, suportam tot si taceam din gura, si eram bataia de joc a liceului, pana intr-o zi in care baietii din clasa au venit toti in spatele meu, mi-au pus o geaca in cap si au inceput sa ma loveasca, in momentu ala m-am ridicat, si am tras un pumn in moaca primului care l-am vazut. toti au ramas de parca erau socati, nu vazut asta venind, nu mai stiau cum sa reactioneze, in ziua aia totul s-a schimbat, eu am aratat ca am c***e, ei au inceput sa arate respect. sa stii si tu, nu e vorba de faptul ca ei te cred un ratat, e vorba de faptul ca tu te crezi un ratat, si le arati si lor asta. incearca sa schimbi cevawinking

| CristinaPaula a răspuns:

Doar fiindcă iei bătaie de la cineva, sau ca cineva își bate joc de tine nu înseamna ca Dumnezeu nu exista. El e tot timpul lângă noi, dar totuși tine și de tine sa te aperi, sa nu le permiți atâtea, sa fii și tu mai sociabil și sa te integrezi într-un grup. Ai putea de altfel sa vorbești și cu psihologul școlii care te poate ajuta, iar dacă nu, chiar și cu diriginta/dirigintele.

| Ralukutza13 a răspuns:

Draga Ionutza, in viitor vei vedea ca nu vei mai suferi, pentru ca acele persoane care s-au luat de tine probabil ca vor ajunge la inchisoare dar vei vedea ca nu vor avea o viata de nimi. Trebuie sa crezi in Dumnezeu din tot sufletul caci acum el te incearca. Vrea sa vada daca renunti sau nu la credinta. Vei vedea ca dupe ce iti va lua sufletul vei ajunge in rai doar daca crezi in el iar cei care s-au luat de tine vor fi pedepsiti aspru.

| alyyyiiy a răspuns:

Nu`i nici o problema ca ai postat aici. icearca sa0i ignori pur si simplu iar cand te lovesc si deja devine ceva serios, mergi la un profesor. nu le mai permite. e greu, stiu dar ei nu se vor schimba sunt mai multi si lor le e bine sa faca rau, asa ca schmba`te tu. e destul de greu ai ales acum, dar incearca, fa pe misteriosul si nici nu te uita la ei, nu merita. Si nu-ti pierde credinta! bafta :*

| dacavreaupot a răspuns:

Ionut nu mai fi trist inteleg ca ceea ce ti se intampla nu este deloc ceva placut. Ai incercat sa stai de vorba cu parintii tai sau cu dirigina sau dirigintele tau? Cred ca si prin faptul ca esti foarte timid nu ai foarte multi prieteni. Incearca sa te apropii mai mult de colegii tai. Poate la o ora de dirigentie ati putea discuta impreuna cu profesorul despre aceasta problema. Violenta fizica si mentala este o problema care este des intalnita in randul adolescentilor. Stim ca in ziua de azi adolescentii au firi forte dificile datorita circumstantelor in care se gasesc. Trebuie sa ceri o mana de ajutor pentru ca cei din jurul tau sa inteleaga ca au un comportament urat fata de tine atata timp cat tu nu deranjezi cu nimic. Faptul ca te lovesc cu pumnii si picioarele denota limitarea lor si educatia primita poate. Sfatul meu este sa implici un adult in aceasta problema. Tu cunosti mai bine cum stau lucrurile. Noi cei de aici iti putem oferi sfaturi putem sa iti spunem o vorba buna sa fim alaturi de tine indirect dar nu te cunoastem in persoana. Cat despre Dumnezeu nu te gandi la El intr-un mod negativ. Chiar daca ai impresia ca nu este acolo. Dumnezeu stie de fiecare nu inceta sa crezi in El. Cred ca este mai degraba o problema de comunicare decat legata de Dumnezeu. Vorbeste nu-ti fie teama. spune cu tare si raspicat problema pe care o ai vei vedea ca se va rezolva