| hypothesis a întrebat:

Din punct de vedere stiintific este posibil ca vreodata sau candva sa fi avut loc un potop global?

19 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Un potop global pe portiuni nu e un potop global, asa cum un mar rosu, care e verde, nu mai e mar rosu.

E ca si cand ai spune ca "Scaunul e dulapul de acolo."

Acum eu ma intreb cat de prost trebuie sa fii ca sa comiti asemenea erori. Raspunsul e : "FOARTE prost. Extrem de prost. Inuman de prost."

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da. Cercetatorii au descoperit ca sunt urme ale potopului diluvian in scoarta pamantului dar numai in anumite portiuni ale scoartei pamantesti. Sunt o garamada de articole. Eu iti dau numai unul: http://existadumnezeu.blogspot.ro/......c-din.html

| Dandanache a răspuns (pentru Salontanul):

Potop diluvian e un pleonasm. Iar atunci cand gasesti urmele unui "potop" doar pe anumite portiuni ale globului, concluzia nu este ca a existat un potop global, ci mari inundatii locale.

| CinevaNou a răspuns (pentru Dandanache):

E campion, stie el ce spune!
Pun pariu ca nici n-ai dat click pe minunea de link, ca ramaneai fara cuvinte. Ce dovada mai iti trebuie decat arca din ultima poza?

| Salontanul a răspuns (pentru Dandanache):

Dragul meu Dandanache. Cum iti spune si supranumele (ales special de I.L. Caragiale pentru a-l desemna pe unul care gafeaza) ai dat cu oistea in gard. Iti citez din din DEX: " DILUVIÁN ~ánă (~éni, ~éne) 1) Care ține de diluviu; propriu diluviului. Ape ~ene. 3) și substantival (despre perioade istorice) Din timpul străvechi; pleistocen. [Sil. -vi-an] /
Ca sa-ti traduc ca poate nu intelegi: ceva vechi, istoric, inainte de era noastra, etc. Si, vezi ca eu nu te-am intrebat nimic. Raspunde cui te-a intrebat. Sau o faci sa te dai mare? Si cand faci semantica mai invata limba romana. Eu am invatat la vremea mea.

| Salontanul a răspuns (pentru CinevaNou):

Esti "mistocar"? Stii cum se zice? Iti spun in particular. Se vede ca esti "nou"! Pun pariu ca n-ai citit mai multe articole cum am zis eu. Eu am dat un singur link. Sunt mai multe. La carti cum stai? Ca eu cred ca le-ai citit doar pe alea de Poker. Ca sa-ti dau un exemplu de cat de "inteligent" esti am sa te citez: "Pentru cei carora li se pare corect ca pacatele parintilor sa se rasfranga asupra copiilor lor:
Daca bancile ar urma exemplul lui dumnezeu si ar obliga copiii sa plateasca toata viata creditele acordate parintilor(in caz ca acestia intra in imposibilitatea achitarii), vi s-ar parea la fel de corect? "
In inteligenta ta nu stii ca asa se si intampla. Datoriile se platesc in continuare de mostenitorii legali. Este lege in acest sens: http://www.avocatnet.ro/......edati.html
Vezi? De asta nu esti tu campion!

| Dandanache a răspuns (pentru Salontanul):

Salontane, stii ce inseamna "substantival"? Inseamna substantiv obtinut din adjectiv. Intr-adevar, diluvian insemna pleistocen daca era substantiv. Doar ca la tine e adjectiv, asociat substantivului fata de care cuvantul isi primeste sensul primar. E ok, Salontane, daca tu vrei sa zici "potopul potopului biblic", e bine si asa.

| CinevaNou a răspuns (pentru Salontanul):

Chiar imi pare rau ca nu sunt mai multi campioni ca tine pe site, as fi avut raspuns la toate intrebarile!
Nu stiam ca esti si cercetator biblic si poti sa confirmi cu linkuri si carti existenta unui potop global. Daca scrii o carte pe tema asta promit ca ti-o cumpar!

| sublime89 a răspuns:

Se pare ca au fost momente in trecutul indepartat al Pamantului cand aproape intreaga planeta (cu exceptia unor insule) era acoperita de ape. Asta in urma cu cel putin 1 miliard de ani. Ulterior s-au format marile mase continentale pe care le mai avem si acum. Cat despre un potop global in timpul existentei omului, nici vorba. Daca s-ar fi intamplat asa ceva, oamenii ar fi disparut. Povestea din biblie e doar un mit. Au avut loc probabil mici inundatii, sau poate tsunamiu-uri in zona Mediteranei sau a Golfului Persic, si de aici s-a nascut povestea unui potop global.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foarte pe scurt, NU.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In anumite domenii stiinta este in urma religiei cu cateva mii de ani.
Fizica cuantica a redescoperit principii enuntate acum cateva milenii.
Dar este greu de inteles pentru cei care au inca dificultati cu fizica deterministică."Nu exista", e răspunsul unor oameni comozi care vor să îşi trăiască viaţa fără să fie responsabili de faptul că contribuie la crearea realităţii în care ei trăiesc.

| Dandanache a răspuns (pentru anonim_4396):

Puteai sa raspunzi la subiect, totusi. Un "Nu" era suficient.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dandanache):

Daca in anumite texte religioase sunt scrise chestii pe care "stiinta" le redescopera dupa 6000 de ani, de ce sa nu cred si in existenta unor inundatii de proportii care au fost si ele descrise la timpul lor.
Deci raspunsul este
DA.
Credeam ca am fost suficient de clar sa nu fiu nefoit sa explic sensul fiecarei fraze.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dandanache):

Discutiile cu rationali puri le consider la fel de constructive ca pe cele cu persoanele care au 0, 3% alcool in sange.
De aceea le evit.Nimic personal.

| Vaimaimickey a răspuns (pentru anonim_4396):

In existenta unor inundatii de proportii cred si eu, dar nu despre asta vorbeam aici. Spre deosebire de corelatia facuta de tine intre logos si fizica cuantica, bazata strict pe speculatii si echivocuri semantice, in cazul de fata vorbim de dovezi materiale, palpabile. Nu e nevoie de un nou prag in evolutia stiintifica, ci de observarea OBIECTIVA a dovezilor actuale.

E prima data cand primesc ignore dupa un simplu raspuns, lipsit de aluzii sau atacuri la personale. Daca eu sunt rational pur, iti dai seama ce spune asta despre tine. E in regula, te voi evita si eu. Pur personal.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Vaimaimickey):

Timpul este scurt si pretios.
Cu un orb nu o sa discut niciodata despre lumina.
Nimic personal.

| Binemickey a răspuns (pentru anonim_4396):

Bine, Mickey, te inteleg si iti respect decizia. Discuta cu cine simti tu ca iti cade bine. Doamne ajuta.

| asaesalontane a răspuns:

Așa e, Salontane. Știm mai toți care am discutat cu tine cam cât iti poate capul. Important e ca mi-ai dat iar ignore, ca pe vremea când, în mod atât de inteligent, ai dedus ca eu sunt Gaiahee hee

| anonim_4396 a răspuns (pentru asaesalontane):

"eu sunt Gaia"... sper ca doar el crede ca esti eu. Tu nu te crezi eu nu?