| sanboss a întrebat:

Discutabil: Geneza cap. 1.

In ziua intai Dumnezeu porunceste sa fie lumina, dup desparte lumin de intuneric tot in aceeasi zi.

In ziua a 4 creaza cei 2 mari luminatori soarele si luna, si le-a pus Dumnezeu ca sa lumineze pamantul.

Ce fel de lumina e cea din vers.1?
Oare nu repeta lucrarea de 2 ori?
La ce ar mai folosi sa creezi soare si luna cu SCOPUL DE A LUMINA daca mai intai a creat lumina?

salutryyyyyy

13 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

„In prima zi a creat lumina si intunericul".
Apariţia luminătorilor în ziua a patra când începuse deja formarea pământului ar putea fi un aparent motiv de contradicţie, dar, lucrurile se explică dacă facem apel la câteva noţiuni din astronomie, referitoare la formarea stelelor.

Afirmaţia "cerul şi pământul" lasă posibilitatea ca "începutul stelelor" să preceadă "începutul Pământului". Nu este exclusă succesiunea "cerul" şi apoi "pământul".

Astfel, procesul formării stelelor şi a soarelui a putut începe înaintea formării Pământului dar transformarea lor din "nebuloase", "nori moleculari", "roiuri de materie", "globule", "protostele"… în stele, care să nu fie doar "existenţe" rece şi întunecate, ci corpuri calde care să emită lumină, transformarea lor efectivă în "luminători" a putut să aibă loc astfel într-o perioadă ulterioară, "târzie", compatibilă fără contradicţii cu "ziua a patra".

Iată compatibilitatea care face inutile discuţiile contradictorii dintre ştiinţă şi spiritualitate... happy

În afara de acest lucru putem bănui că au existat şi stele a căror formare a început mai târziu decât începutul formării Pământului, astfel că în mod logic, lumina lor a ajuns mult mai târziu.

Nici în această a doua situaţie, nu se contrazice afirmaţia din Hexaimeron, Cartea Facerii, ziua a patra, cu toate că termenii prezentării Revelaţiei prin Moise aveau mai mult scopul de a descoperi posibilitatea relaţiei cu divinitatea şi în nici un caz, rigurozitatea ştiinţifică...

| anonim_4396 a răspuns (pentru milan9):

Userul Vela vorbeste despre 5 zile de creatie (deoarece a 4-a nu e o zi de creatie). Tu vorbesti despre 6 zile DAR conform variantei tale, plantele s-au format INAINTEA soarelui.

Varianta oferita de tine nu este compatibila cu realitatea.

Observ ca tu cand lasi un raspuns nu-l lasi persoanei care iti raspunde la idiotenii. De ce nu? Sa nu primeasca notificare si sa nu-ti raspunda? Nu crezi ca asa ceva e o lipsa de corectitudine si o lasitate din partea ta?

| sublime89 a răspuns:

Daca poti avea zile si nopti fara Soare, atunci chiar nu stiu ce nevoie mai ai sa creezi un Soare. Nu se poate explica decat ca o greseala facuta de cei care au scris biblia. Si apropo, nu e deloc singura. Asa e cand nu stii mai nimic despre lumea in care traiesti. De exemplu, ei credeau ca stelele pot pica pe Pamant, sau ca cerul e facut dintr-un material solid, iar apa de ploaie curge prin niste orificii din cer. Pamantul e descris ca avand margini si fiind complet imobil, iar despre Soare se spune ca se misca in jurul nostru. Nu mai incerca sa gasesti raspunsuri de acest gen in biblie, pentru ca vei gasi doar prostii.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Autorii Vechiului Testament s-au inspirat din mitologia babiloniana in capitolele despre facerea lumii.
Nici macar sa copieze corect nu au fost in stare.

| VelaJohnny a răspuns:

ETAPELE CREAŢIEI

ÎNCEPUTUL
Sunt create cerurile materiale şi pământul (Geneza 1:1).
Pământul este fără formă, pustiu şi învăluit în întuneric (Geneza 1:2).

Ziua 1: lumină; zi şi noapte
ZIUA ÎNTÂI

O lumină difuză pătrunde în atmosfera pământului. Dacă pe pământ ar fi existat un observator, acesta nu ar fi putut percepe sursele de lumină. Totuşi, diferenţa dintre noapte şi zi devine vizibilă (Geneza 1:3-5).

Ziua 2: întinderea
ZIUA A DOUA

Pământul este acoperit de ape şi de o masă densă de vapori. Aceste două elemente au fost separate, apărând un spaţiu între ape şi masa de vapori. Biblia numeşte acest spaţiu „o întindere între ape" şi „Cer" (Geneza 1:6-8).

Ziua 3: uscat şi vegetaţie
ZIUA A TREIA

Apele se retrag şi apare uscatul. Atmosfera se limpezeşte, permiţând astfel unei cantităţi mai mari de lumină solară să ajungă pe suprafaţa pământului. Apare vegetaţia, speciile înmulţindu-se în a treia şi în următoarele zile de creare (Geneza 1:9-13).

Ziua 4: luminători cereşti
ZIUA A PATRA

Soarele şi Luna devin vizibile de pe suprafaţa pământului (Geneza 1:14-19).

Ziua 5: peşti şi păsări
ZIUA A CINCEA

Dumnezeu creează animalele marine şi creaturile zburătoare în număr mare, pe care le înzestrează cu capacitatea de a se înmulţi după specia lor (Geneza 1:20-23).

Ziua 6: animale terestre şi oameni
ZIUA A ŞASEA

Sunt create animalele terestre, mici şi mari deopotrivă. A şasea zi culminează cu capodopera creaţiei fizice a lui Dumnezeu: primul cuplu uman (Geneza 1:24-31).

Doar un copy-paste, asta e asa, zilele de creatie privite in mod stiintific, si eu aveam nelamuriri legat de asta, dar m-am lamurit. In ziua a doua abia este separata apa de masa densa de vapori, astfel ca in a 3-a zi, sa fie toate in ordine pentru ca plantele sa se poata dezvolta, primind suficienta lumina.

| anonim_4396 a răspuns (pentru VelaJohnny):

"O lumină difuză pătrunde în atmosfera pământului"... de unde vine aceasta lumina? De la soare?

Bonus : Ce a cauzat ca lumina (soarelui?) sa fie difuza si de ce?

"Soarele şi Luna devin vizibile de pe suprafaţa pământului"... devin vizibile sau sunt facute? Daca doar devin vizibile, atunci ziua respectiva nu este o zi de creatie.

| dragos38 a răspuns:

Buna observatie, acolo bine inteles ca este o greseala a celor care au scris biblia, apropo de cei doi luminatori ''Luna si Soarele(stea) care sa lumineze pamantul, de fapt dintre cei 2 luminatori doar unul singur lumineaza pamantul, Luna nu are lumina proprie.

| sanboss explică (pentru dragos38):

Cred ca ar fi mult de discutt pe acest subiect... greu de inteles

| dragos38 a răspuns (pentru sanboss):

Acum 2000 si ceva de ani oamenii din acele timpuri nu prea aveau o iamagine clara asupra sistemului solar, ei credeau ca pamantul este in mijlocul universului si cei 2 luminatori luna si soarele se invarteau in jurul lui, i intelegem pentru ca noi pe atunci, adica oamenii din acele vremuri, nu aveau de unde sa stie ca mai exista si alte planete, 8 la numar,pentru ca nu aveau tehnologia necesara pentru a putea observa cerul instelat(desi planetele mercur,venus''luceafarul lui Emminescu'',marte, jupiter si saturn se pot vedea cu ochiul liber, erau cunoscute inca din antichitate, recunosc, eu daca ma uit intr-o noapte pe cerul instelat nu-mi dau seama care sunt planetele,in fine) si apoi se stie ca planeta noastra nu avea cum sa apara inaintea luminatorului cel mare(soarele) pentru ca soarele este datatorul de viata al planetei noastre,de fapt soarele a fost si divinizat de oameni,deci plantele,animalele, norii, nu aveau cum sa apara inaintea luminatorului cel mare,pentru ca nu se putea face schimbul de gaze,de energie, spune-i cum vrei,si daca ai observat toate plantele,vita de vie, orice,se orienteaza spre lumina,cauta lumina, pune si tu ceva la umbra langa un gard si ai sa vezi cu buruiana acea, varful iei se duce spre lumina, escaladeaza gardul si este orientat spre lumina, deci prima data a fost soarele(luminatorul cel mare) dupa aceea planetele, si inca o cheste, in ultimele decenii au mai fost descoperite aproape 1000 de galaxii, si cu toate aceastea noi oamenii vedem doar 0, 00000003% din stele aflate in galaxia noastra, si cand te gandesti ca ele sunt de ordinul miliardelor numai in galaxia noastra, a fost o emisiune interesanta pe digiworld.

| Idris a răspuns (pentru dragos38):

Aceasta descriere o gasim cel mai bine in Qur'an, unde Allah ne spune in Surah Nuh versetul 16: „Şi a făcut Luna o lumină (reflectată) acolo şi a făcut Soarele (să ardă) ca o candelă (sursă de lumină şi căldură)?" [ Qur'an, 71:16]

| dragos38 a răspuns (pentru Idris):

Nu ma mai bag in contradictii religioase, mai ales cand este adus in discutii si Allah, am chef sa ma trezesc cu un fanatic de al lui Allah, care sa strige in gura mare( allahu ekber) si in secunda urmatoare sa dispara jumatate din populatia romaniei in rai inconjurati de 72? de fecioare laughing
asa ca chiar nu ma mai intereseaza religile,deja sunt super ridicole,cum spunea cineva dumnezeu nu da cu parul, fanaticii lui iti da una in cap,s-au iti mai ia beregata, e.t.c.dar incet, incet peste o mie de ani o sa dispara religiile, pentru ca omul o sa-si de-a seama ca nu se mai poate asa, religia este o otrva pentru creierul uman.

| sanboss explică:

Cred ca subiectul acesta trebuie inchis, prea greu de discutat pentru noi

| 熊Panda熊 a răspuns:

Era lumina de provenienta divina, Dumnezeu era sursa luminii intai.