| RAY a întrebat:

Doar pentru panteisti.

Conform panteismului orice lucru are propria constiinta sau totul este o singura constiinta?

19 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Nu, eu sunt panteist sau mai bine zis pandeist. Cred ca Dumnezeu nu are constienta, asta ar fi prea antropomorfic.

| RAY explică (pentru doctorandus):

Care e motivul principal pentru care crezi in asa ceva?

| doctorandus a răspuns (pentru RAY):

Pai gandind cam ca si Spinoza am ajuns la concluzia ca Dumnezeu nu poate fi dupa chipul si asemanarea omului.

| RAY explică (pentru doctorandus):

Practic acest creator nu poate fi demonstrat stiintific nu?

| doctorandus a răspuns (pentru RAY):

Nu, nu poate, decat in sensul ca nu poti nega ca natura exista. Dumnezeu=natura.

| RAY explică (pentru doctorandus):

Natura exista, dar natura nu este o divinitate

| doctorandus a răspuns (pentru RAY):

Corect ar fi: nu e o divinitate pentru unii, pentru altii e chiar Dumnezeu.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

Sau antropopatic.

Răspuns utilizator avertizat
| Steregoi a răspuns:

Nu mai fa discriminare. A crede in Dumnezeu nu inseamna a fi prost.

| RAY explică (pentru Steregoi):

Nu,inseamna a fi limitat, ignorant, a crede doar in ce vrei, a nu accepta nimic nou, sa nu spui ca mint am facut un sondaj pe TPU si crestini au spus ca asa sunt nu eu inventez

| Steregoi a răspuns (pentru RAY):

In raspunsul castigator evaluat de tine Ray "Nu e ca si cum ai putea aduce o dovada clara, incontestabila care sa infirme existenta lui Dumnezeu." happy

| Steregoi a răspuns (pentru RAY):

"A nu accepta nimic nou" e o minciuna. Daca nu acceptau nimic nou nu utilizau internetul. Deci care nou?

| RAY explică (pentru Steregoi):

Ma omule ti am dovedit ce am afirmat da, voi crestini ati spus ca sunteti ignoranti, limitati si ca nu o sa acceptati in veci nimic nou, omule nu accepta nimic nou care sa le contrazica credinta, despre asta vorbesc

| Steregoi a răspuns (pentru RAY):

Nimic nou care e doar o interpretare gresita a realitatii. Daca doua vietuitoare au elemente asemanatoare nu inseamna neaparat ca au evoluat dintr-un stramos comun ci ca au fost cauzate de stilul unui singur creator de a crea.

| RAY explică (pentru Steregoi):

Dar daca impartasesc o gena amandoua si sansa ca asta sa fie ceva intamplator este rara ba da e o dovada si vorbesc de om si cimpanzeu, omule omul se dezvolta embriologic ca si orice mamifer, plus genetica, fosile etc
dar tu ca dogmatic, limitat, ignorant nu vei crede nimic

| Steregoi a răspuns (pentru RAY):

Asa cum tu nu vrei sa crezi ca Dumnezeu exista la fel nici eu nu vreau sa cred ca Dumnezeu nu exista.

| Mircea08 a răspuns:

In conformitate cu noile descoperiri in fizica cuantica, exista constiinta in fiecare electron, in fiecare celula. Fenomenele care se intampla in lumea subatomica nu pot fi explicate altfel. S-a mai observat si faptul ca, constiinta omului poate influienta aceste fenomene si chiar le poate controla intr-o anumita masura, ceea ce inseamna, dupa parerea mea, ca acea constiinta nu apartine acelei particole ci este luata din afara ei. In cultura orientala exista un capitol de studiu "Dumnezeu in toate" in care am citit cum reactioneaza un arbore la gandurile omului
Nimic nu este sigur, dar dupa parerea mea lucrurile nu pot avea constiinta. Ceea ce au descoperit fizicienii sunt efecte ale costiintei, dar ei nu stiu de unde vine aceasta constiina. E posibil ca Dumnezeu sa existe in toate asa cum spun orientalii, si asta cu toate ca noi nu putem intelege cum.