| SuNaM a întrebat:

Domni si doamnelor atei, stiinta a afirmat ca Dumnezeu exista. Dumneavoastra ce dovada mai doriti?

http://www.lovendal.ro/......-se-poate/

http://www.lovendal.ro/......em-exista/

16 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Ehem... a trecut 1 aprilie. Buna treaba, oricum. Daca fiul lu' dumnezo' ar veni pe pamint, ateii i-ar da buna ziua si ar trece mai departe. Popii l-ar rastigni din nou ca le strica afacerile. Lol, Jardelin, nu e vorba de lupta impotriva nimanui. Ateismul nu implica neaparat anticrestinismul, ci LIPSA credintei in ORICE zeitate. Inclusiv Mos Craciun si Zina Maseluta, deci clar nu sint ateu.

| Inferno a răspuns:

Indubitabil...
Din pacate stiinta nu e lovendal.ro, iar argumentul cosmologic e argument filosofic, nu stiintific.

| Dandanache a răspuns:

Daca e de pe lovendal, musai e adevarat. Pe https://extraterestriiprintrenoi.wordpress.com/ nu ai mai gasit ceva la fel de convingator?

| RAY a răspuns:

Care din ei? ca sunt multi 6500, ma lasi cu de asta

| sublime89 a răspuns:

Orice incepator in ale astronomiei stie ca legile fizicii sunt aceleasi pretutindeni in Univers, iar in acel titlu de articol scrie ca pe Pamant, "d-zeu" ar fi "schimbat" legile fizicii. Singura problema e ca nu exista nicio farama de dovada pentru asa ceva. Dar cand suntem disperati sa credem in ceva, intr-o lume din ce in ce mai agitata, si-n care stiinta loveste din ce in ce mai mult in credintele noastre preferate, e oarecum de inteles ca alegem sa fabulam de dragul pastrarii credintei intr-un prieten imaginar, care sa ne ajute sa trecem mai usor peste greutati.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sublime89):

Domnisorul lonvedal se refera la electromagnetism (cu alte cuvinte la lumina), dar intrebarea care se pune legiile termodinamici nu ar trebui sa permita acesta? Pana la urma una din teoriile apocaliptice ale savantiilor este faptul ca universul va "ingheta".

| WR104 a răspuns:

Dar Dumnezeu unde a zis ca stiinta exista?
Existena lor e relativa si perceputa diferit de fiecare vietate.

| Jardelin a răspuns:

Degeaba Lupule!

Stii ce se zice? Daca insusi Iisus Hristos ar veni pe pamant ca Fiu a lui Dumnezeu si Mantuitor, ateii i-ar da buna ziua si ar trece mai departe!

Incepand de la un anumit nivel pe calea desavarsirii ateiste nici macar dovezile nu mai conteaza! Ceea ce conteaza este lupta impotriva credinciosilor, chiar daca evidentele sunt clare ca lumina zilei ca acestia din urma au perfecta dreptate si cred in Dumnezeu care exista pe bune.

| doctorandus a răspuns (pentru Jardelin):

Nu exista dovezi stiintifice nici pentru existenta lui Dumnezeu, nici contra ei. Existenta lui Dumnezeu nu e falsificabila, de aceea cine pretinde ca ar exista astfel de dovezi stiintifice nu stie ce vorbeste. Pur si simplu stiinta nu se ocupa cu Dumnezeu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jardelin):

" si ar trece mai departe!"... pai daca nu face nimic special, cum iti dai seama ca e el?

Tu il recunosti daca doar trece pe langa tine? Dupa ce?

| Inferno a răspuns (pentru Jardelin):

Atat ca utilizatorul din intrebare chiar nu a prezentat nicio dovada stiintifica.
Asta daca nu incepem sa consideram filosofia lui Platon stiinta moderna.

Imaginea de ansamblul:

Cineva arunca un rahat in care il baga si pe Dumnezeu. Si unii se fasesc s-l inghita, doar pentru ca apare si Dumnezeu acolo.

Daca tipul posta un cartof cu imaginea lui Iisus si spunea ca e dovada stiintifica tot asa ai fi raspuns?

| SuNaM explică (pentru Jardelin):

Ai dreptate.

P.S:Imi place poza de profil.Singurul mod de a scapa de pactul stramosesc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"stiinta a afirmat ca Dumnezeu exista"... rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor

Ah stai, crezi pe bune asta? Trist.

1 - "Tot ceea ce începe să existe are o cauză"... sa zicem ca e asa. Am o serie de intrebari la care nu se poate da un raspuns decat daca bagi favoritismul si ignoranta in discutie :

a - Cum ai ajuns de la o cauza la un cauzator?
b - Cum ai ajuns de la un cauzator la un zeu?
c - Cum ai ajuns la UN zeu si nu la mai multi?
d - Cum ai ajuns de la un zeu la zeul tau?

Accepti ca exista lucruri care NU au nevoie de cauzatori ca sa apara?

2 - "Universul are un început în existenţă"... asa si?

3 - "înseamnă că această cauză trebuie să fie dincolo de Universul spaţio-temporal"... ok, uite o cauza : universul acesta face parte dintr-un multivers iar acel multivers a existat dintotdeauna.

Uite inca una : acest univers a fost facut in cadrul unui alt univers de niste fiinte clar inteligente in laborator.

Ai 2 exemple, unul care tine doar de o cauza iar alta care tine de un cauzator care nu e un zeu.

4 - "cel ceva sau cineva care a cauzat acest Univers trebuie să fie fără spaţiu, atemporal, imaterial, ce nu poate fi cauzat şi incredibil de puternic"... aceste atribute nu sunt obligatorii. Ele tin doar de favoritism.

Cand vine vorba de "cauza" universului, exista foarte multe variante care pot fi date. De ce nu o face autorul articolului? Pai e simplu... din cauza favoritismului si a ignorantei.

| drutzix a răspuns (pentru anonim_4396):

Imi place de tine, l-ai ars bine laughing. Ms ca m-ai scutit de scris :p

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa il vad in fata mea.

| Inception a răspuns:

Nu mai încerca sa ii convingi pe atei, nu ai cu cine sa vorbești.