| andrei056 a întrebat:

După mai multe analize, am ajuns la concluzia ca agnosticismul este singura posibilitate de a trai în prezent și pe perioada nedeterminata.
De ce?
Pai după mai multe dezbateri ce personal pentru mine au durat 6 ani și intr-un final consultant chatgp ul pe toate fetele am ajuns la următoarea concluzie practică, simpla și eleganta:

Tot ce a făcut Dumnezeu, se vede de la facere și pana acum.
Tot ce vedem e stiinta, deci stiinta e creata de Dumnezeu, conform bine credincioșilor crestini.
Știința e în lume și lumea e o creație. Exact cum un olar își lasă amprenta pe lucrul sau făcut, asa și Dumnezeu își lasă amprenta pe univers.
In creația sa un creator, mai ales absolut, omniprezent, omnibenevolent, nu are cum sa nu lase nicio dovada CLARA CA FIX EL A FĂCUT UNIVERSUL.

Așadar după 6 ani de dezbateri și luând chatgptul pe toate fetele, răspunsul ce l-am obținut a fost ca :Nu exista nicio dovada științifică ca Dumnezeul biblic e real sau nu.

Știința nici nu-l neaga, dar nici nu-l confirma.

Teologic și filozofic, toți aduc argumente și fac gimnastici mentale extraordinare, insa când vine vorba de stiinta, nu găsim în univers nicio dovada CLARA CA EXISTA SAU NU.

Asadar cea mai potrivita poziție din care tu ca om iti poti trai viata, este strict agnosticismul.

Lucrurile palpabile și clare, le poți afla ca exista cu certitudine și le poți invata.

Voi în ce poziție sunteți fata de zeul biblic și poate fata de zei în general.

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Cu toți suntem agnostici,nimeni nu poate dovedi că există dumnezeu, deși nu stim, diferenta e ca uni cred ca exista si au credința iar uni nu stiu daca exista si nu au credința fata de el, suntem agnostici teisti sau atei, știința nu se ocupa chestii copilărești, dumnezeu e ceva imaginar

18 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

"Celebrul incult Bart Ehrman"--ha, ha, ha! 95% din informația pe care o debitează Ehrman a fost creată sau cel puțin susținută de profesori universitari creștini. Adică profesori universitari de Biblie, de istoria creștinismului, de arheologia Israelului, plus lingviști specializați în greaca antică, ebraica antică și alte limbi moarte.

Ehrman nu este Baubau decât pentru fundamentaliști și fanatici.

| ania a răspuns:

Stiinta ne spune ca universul are un inceput. Ceea ce are un inceput necesita o cauza. Daca universul nostru ar fi avut o cauza care sa aiba la randul ei nevoie de o cauza si asa mai departe si nu ar fi existat o entitate care sa nu fie cauzata dar sa poate cauza, atunci inainte de orice procees de cauzare nu ar fi existat nimic și nimicul nu poate incepe sa cauzeze ceva si in final sa apara univerul nostru cu un inceput, caruia stiinta ii tot calculeaza varsta.
Tompul materia si spatiul deci au un inceput deci ceea ca a cauzat universul trebuie se fie dinafra lor, deci cauza trebuie se fie i=materiala,, dinafara spatiului si a= temporala, deci eterna.\si daca noi suntem fiinte morale, dotate cu inteligenta, constiința, memorie, nevoie de relatii e mai verosimil ca si cauza existentei noastre sa fie una personal, inteligenta, constienta de Sine, morala.
Eu am fost agnostico =atee cativa ani dar la sugestia unui crestin fervent L=am provocat pe Creatorul existentei daca exista sa mi se reveleze( am scris la intrebările mele cum a fost experienta) si pe urma am ales crestinismul, deci Biblia.

| RAY a răspuns (pentru ania):

Dumnezeu insati =complexitatea maxima aparuta din nimic demonstreaza aptul ca acel big bang are o probabilitate mai mare,big bang nu a fost ceva complex in care nu s-a creat nimic,e in povestea iudeo crestino un creator apare din nimic la o complexitate maxima, in stiinta e vorba de simplu spre complex, in biblie e vorba de complex aparut din nimic, desi in geneza nu scrie ca dumnezeu a creat si doar a orordonat ca lucrurile sa fie in ordine, acelasi lucru se regaseste si in povestile babilionele, unde zeii fac ordine in haos

| RAY a răspuns (pentru ania):

Dumnezeu este un personaj moral?

| andrei056 explică (pentru ania):

Irelevant ce experiente ai tu, astea tin de misticism.
Argumentul meu se refera strict la stiinta, cu care am putea deduce ca exista un creator, insa e de datoria ta dacă tot ai pus problema, sa mi demonstrezi prin stiinta, și numai prin stiinta ca e zeul biblic.

| RAY a răspuns (pentru andrei056):

Sunt 35000 de secte creștine, una e ceea perfecta, fiecare are experiențe la o betie, mai ales cand cazi și în cap )))

| ania a răspuns (pentru andrei056):

Asa e, existenta unui Creator nu implica neapărat ca e vorba de cel biblic. Dar Dacă putem deduce ca exista un creator suntem deja pe poziție teista nu agnostica.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Noroc de chatgtp. Cum traversai strada până să apară?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poezia lui Eminescu - Eu nu cred nici în Iehova.

| CostinAlamariu a răspuns:

De ce presupui ca stiinta sau empirismul natural sau pozitivismul sau spune-i cum vrei, este singura metoda posibilă de a ajunge la cunoastere despre lumea reală?

N-ai avut vreodata curiozitatea să înveți filozofie?

| andrei056 explică (pentru CostinAlamariu):

Filozofia zeilor este o chestie ce momentan tine de imaginar.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru andrei056):

Nu exista "filozofia zeilor". Exista doar Filozofie - acel domeniu vast de gandire care cuprinde metafizica, ontologia, epistemologia și altele.

Deci de ce crezi ca stiinta e singura cale de a afla adevarul?

| Manciu_Emil_1976 a răspuns:


.
Rãspuns : Noțiunea de Divinitate sau Supranatural existã în toatã lumea,nu doar în țãrile monoteiste. Oamenii de științã nu studiazã sau certificã noțiuni (zeul Biblic),ci fenomene,cum ar fi de pildã cele ce țin de Paranormal și Supranatural. De aceea, nici un om de științã, indiferent cã e religios, ateu sau agnostic, nu poate contesta, (și nici explica din punct de vedere Materialist/ Darvinist), astfel de fenomene.

| SamaeI666 a răspuns:

Poti sa faci ceva pe chat gpt.Reflecta cunostintele in domeniu ale programatorilor.Lucrez intr-un domeniu unde sa zicem ca am o buna experienta, tot ce am intrebat pe chat gpt despre domeniul meu a dat raspunsuri complet gresite, si tardive, parea ca se gandeste.Am intrebat doar chestii tehnice de manual.
Biblia a fost scrisa la comanda unui rege pentru a tine unit poporul evreu. Practic este o culegere de invataturi si povestiri adunate de evrei de pe unde au umblat.
Stiinta este incaoarba si schioapa, nu isi poate explica sau nu vrea multe fenomene.
Din punct de vedere stiintific daca cineva reuseste sa treaca prin zid de 9 ori si a zecea oara nu mai reuseste, nu este validat stiintific deoarece dupa mintea lor trebuie sa poata fi repetat de oricate ori si in orice conditii.

| RAY a răspuns (pentru SamaeI666):

Dacă se repeta acelaș conditi identice se va experimenta acelaș rezultat

| Manciu_Emil_1976 a răspuns (pentru SamaeI666):

""Biblia a fost scrisa la comanda unui rege pentru a tine unit poporul evreu. Practic este o culegere de invataturi si povestiri adunate de evrei de pe unde au umblat"" °°°
Presupun cã din revista "Science" ai preluat aceste "informații", iar ei de la celebrul incult Bart Ehrman. Biblia a fost scrisã în aproximativ 1000 de ani. Ce rege a trãit atât?!
Biblia prezintã multe informații/ detalii științifice, pe care oamenii de științã le-au putut descoperi și înțelege abia secolele trecute : https://apologeticindex.info/......-stiintei/

| doctorandus a răspuns (pentru SamaeI666):

Dar e foarte corect, daca primele 9 ori sunt doar povesti spuse de adeptii lui.

| AdiC0man98 a răspuns:

Se poate face ceva pe concluzia ta.