| anonim_4396 a întrebat:

Draga TPU, Am 17 ani, locuiesc in strainatate si mereu vin in vacanta in Romania vara. Am bani dar nu pot sa spun ca sunt bogat. Sa spunem ca pe o perioada de 30 de zile am 400€ bani de vacanta. Dau zeciuala (uneori chiar mai mult) oamenilor care au nevoie de ea si incerc sa fac tot posibilul sa-i fac fericiti pe toti salutandu-i, multumindu-le pentru simplul fapt ca mi-au facut loc in autobuz s.a.m.d.

Acum ca mi-ati aflat povestea vreau sa va spun ca acum 2 saptamani m-am dus la varul meu la camin (acolo locuia). Cand am ajuns acolo am vazut foarte multa saracie, jeg, murdarie, gandaci si foarte putina intimitate (4 oameni care locuiesc intr-o camera ca toaleta mea). Cu toate astea am vazut si multi
oameni credinciosi, muncitori, buni si modesti (Traind in acel sac de gunoi numit camin). Dupa acea experienta ma simt foarte prost si simt ca am mai mult decat ceilalti. Simt nedreptatea care se petrece in lume si mi-as dorii sa nu existe.

Dupa toata povestea asta vreau sa va intreb, de ce lasa totusi Dumnezeu aceasta nedreptate pe pamant?

Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| Idris a răspuns:

In general, foarte multa lume nu intelege acest concept pe care voi incerca sa ti-l explic. Aceasta,, nedreptate,, dupa cum o numesti tu, este un standard impus de societatea si de lumea in care traim. Insa scopul nostru pe pamant nu e acela de a ne intrece in bogatii ci scopul nostru pe pamant este acela de a il adora pe Unicul Dumnezeu iar in fata lui toti suntem egali si cel mai bun dintre noi este cel mai evlavios dintre noi. Pe unii ne-a binecuvantat cu mai mult ca o incercare iar pe alti cu mai putin tot ca o incercare. Allah ne-a avertizat ca nu vom fi lasati in pace si vom fi incercati cu de toate, razboaie, foamete, lipsire de bunuri etc, dar toate acestea ca un test pentru a vedea cine e statornic in credinta si cine cauta placerile vietii lumesti. Aceasta viata nu e despre ce agonisim fiecare, pentru ca toti plecam la fel si in acelasi loc, in pamant. Indiferent ca esti ateu, crestin, musulman, etc, toti ne vom intoarce in pamant, iar viata vesnica abia de atunci incepe. Viata la care trebuie sa lucram de pe acum pentru a avea viata de apoi buna. Sper ca am fost destul de clar.

24 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Nu Dumnezeu e cel cate face sa existe sărăcie. Biblia arata clar ca Satan e conducătorul lumii, iar el își bate joc de oameni. 1Ioan5:19.Dar,în curând Dumnezeu va pune capăt acestui sistem nedrept.Psalmi72:12-14.

| KodrutZ a răspuns (pentru danay72):

Sistem nedrept pe care dumnezo' il tolereaza. Sadic nenorocit!

| UnBroken2016 a răspuns (pentru danay72):

"iar el își bate joc de oameni" Pai DUmnezeu ca sta si nu face nimic ce face? Nu isi bate si el joc? Parca e atotputernic, o basina trage si dispare tot raul si alte chestii. Aiurea

| danay72 a răspuns (pentru UnBroken2016):

Tocmai de aceea, curând va interveni.Dar omul a ales sa se conducă singur, având de fapt atitudinea conducatorului lumii. Nu e Dumnezeu de vină pentru alegerile sale.Azi când spui oamenilor ce le cere Dumnezeu sa facă pentru ca sa fie fericiți, ei rad și își bat joc, exact ca și Satan. Dar cu toate astea, Dumnezeu ii tolerează și are răbdare ca sa se schimbe.

| Violleta2022 a răspuns:

Te inseli!
Nu-i vina lui Dumnezeu ca varul tau si altii ca el ALEG sa traiasca in mizeria aia de camin, ei au ales sa traiasca acolo, ei au ales sa stea in mizerie!
Nu uita, cat timp ai 2 maini si un cap pe umeri, omul sfinteste locul!
De ce nu pun mana sa spele, sa curete, sa deratizeze, sa traiasca civilizat?
A cui este vina ca aleg sa traiasca in mizerie?
Asteapta cumva ca cineva din cer sa vina sa le faca curat?
Cred ca interpretezi gresit alegerile acestor oameni, toti de fapt sunt niste egoisti si puturosi, carora nu le pasa de fapt unde stau si cum stau, asteptand de la altul sau altii, sa le fie curatate camerele, baile, peretii, podelele, sa le fie facuta treaba, ca ei sa poata sa faca in continuare alta mizerie.
Omul bun sfinteste locul! Putorile se plang si nu fac nimic, asteptand ca altcineva sa vina sa le faca.
Sincer, nu am nici un pic de compansiune pentru oamenii astia care stau cu mizeria la nas si nu pun mana sa curete, sa spele sau sa dea 1 mana de var ca sa poata traii omeneste!

| anonimg a răspuns:

Oh, greu de raspuns.
Aici nu e vorba de nedreptate, ci de lipsa de educatie. Crede-ma ca sunt oameni care folosesc toaleta si nu se spala pe maini; iar lucrul acesta li se pare ceva normal. Oamenii insisi asa au crescut -intr-un mediu ca acesta s-au obisnuit sa traiasca. De aceea spun ca sunt lipsisti de educatie, si de aceea trebuiesc educati sa fie curati.
Scolile si caminele sunt gunoi pentru ca in gunoi le place sa traiasca cei mai multi dintre oameni. La fel este si in casele lor si in inimile lor(caci ce are omul in inima aceea se vede la exterior in purtare, traire, vorbire).
Biblia ne spune si de ce nu au oamenii bani:
1. ca ii folosesc in mod gresit daca ii au;
2. cei bogati trebuie sa arate empatie fata de cei saraci -altfel caracterul celor bogati nu se poate forma altfel pentru cer. (Nu ma refer la a arunca cu banii la cercesori; ci trebuie ca bogatul sa cerceteze pe sarac si apoi sa ii de-a din ce are. Eu cred ca este pacat sa dai bani la cersetori pe strada fara sa le cunosti viata mai dinainte: http://www.romaniatv.net/......03867.html )

In general cei bogati nu se gandesc la nedreptatea din jurul lor; inimile lor sunt impietrite fata de nevoile semenilor lor, si indreptate incontinuu zi si noapte dupa castig.
Oricum, nedreptatea nu va exista vesnic pe pamant; iar Dumnezeu ne va cere socoteala de banii care ni i-a dat.

| Holiday a răspuns:

Ai mai mult, nu pentru ca ti-a dat vreun spiridus, ci pentru ca parintii tai au muncit din greu, au avut initiativa sa plece undeva unde pot castiga mai bine, etc.
Daca stai sa-ti pice de la spiridusi traiesti exact cum ai zis tu de cei de la camin.
Nu e nici o nedreptate, e foarte logic ca daca inveti, muncesti, ai initiativa (macar una dintre ele la cote inalte si celelalte acceptabile), o duci cel putin multumitor, altfel, nu.

| Mayhem666 a răspuns:

Asta dovedeste ca Dumnezeu nu exista, si fiecare isi face viitorul dupa bunul plac, daca inveti, muncesti, etc, ai un viitor bun, sau cat de cat rezonabil, daca nu, atunci sa nu te astepti sa iti pice bani din cer, ca nu o sa se intample. Nu lua raspunsul meu ca pe o insulta, sau ca pe ceva rau, nu a fost cu rautate, daca ti-am lasat aceasta impresie, asta este doar parerea mea, fiecare cu parerea lui.

| UnBroken2016 a răspuns:

Daca asta e nedreptate ce sa mai zic de aia din AFrica. Copiii de 4 5 ani merg 20 de km pe zi ca sa aduca acasa o galeata cu apa. Nu ca majoritatea prapaditilor de copii din ziua de azi care dupa ce ca au note de rahat au si pretentii la lucruri scumpe, evident care nu le merita. Asta e lumea in care traim. Daca chiar exista Dumnezeu, suntem o telenovela pentru el. Posibil de aia ne-a creat, se plictisea fara TV.

| 6684464 a răspuns:

Galateni 4:26, 5:17; 1Corinteni 15:50
Cu alte cuvinte, Domnului ar putea foarte usor sa nu-i pese; dar a trimis pe Isus sa se jerfeasca pentru ca pacatosii sa poata avea viata vesnica in El si pe Duhul Sfant ca sa-i indrume.
Eu cred ca a facut mai mult decat merita un om, avand in vedere cat de rau poate sa fie un om rau.

Iti mai spun si tie, in caz ca nu ai observat suntem SINGURI pe Pamant, raul pe care-l vezi nu este divin ci rezultatul nefavorabil al unor intentii egoiste/lenese/etc.

| UnBroken2016 a răspuns (pentru 6684464):

Nu cred ca spune cineva ca raul e ceva divin. PRoblema e ca Dumnezeu lasa sa se intample toate astea.

| anonim_4396 explică (pentru UnBroken2016):

Na, că bagă vechea placă cu satana și liber arbitru.

| UnBroken2016 a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiu. Dar totusi, asta nu raspunde la intrebarea de ce Dumnezeu lasa sa se intample asta. Tot acest experiment e de rahat si fara rost. Parca Dumnezeu asta vede tot, trecut prezent si viitor deci nu vad de ce ar trebui sa trecem prin toate astea daca el stie deja ce vom face. Aiurea. Evident, acum am vorbit la misto. Ca ateu e clar ca nu cred ca exista Dumnezeu si alte rahaturi de genul.

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, si pacatul originar in cazul copiiilor. Mamama mamilor mamilor samd care e Eva, mama ei de pacatoasa, deci da-i draq de copii, sa sufere!
@depreferatanonim: Si eu, in Romania, uneori cistig intr-o zi cit altii intr-o luna, si asta fara sa fur sau sa am contracte cu statul. Ma face sa ma simt prost cind ma gindesc, dar nu am ce sa fac. Pot doar incerca sa luminez pe unul-altul din jurul meu. Pentru multi saracia e o stare de spirit. Asa cum tu te simti cumva jenat ca ai chipurile prea mult, in sens invers se complac multi cu saracia, desi ar putea iesi din ea daca si-ar pune un pic osul la treaba.

| UnBroken2016 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce sa mai zic de una din cele mai mari prostii legate de religiosi. Mai vezi pe unii care au visat pe Dumnezeu si se intampla rahaturi dar nici unul pana acum a visat ca Dumnezeu sa ii spuna leacul pentru cancer sau HIV sau vreo boala care omoara milioane si milioane de oameni. El are grija sa apara in ciorba la oameni nu chestii folositoare.

| 6684464 a răspuns (pentru UnBroken2016):

Ai citit macar versetele alea? Si citeste in continuare.
Normal ca lasa, de ce n-ar lasa? Dar subiectul asta e mai complex si se rezuma la faptul ca Dumnezeu nu mai vrea sa se intample ce s-a intamplat cu Lucifer si "tovarasii" lui.

| anonim_4396 explică (pentru KodrutZ):

Până la urmă sărăcia e dată și de stilul de viață. Degeaba trăiești ca și când ai câștiga 10.000 de lei pe lună când câștigul tău e de 1200 de lei. Chestia e că ești sărac, atâta timp cât consumi mai mult decât îți permiți.

| anonim_4396 explică (pentru UnBroken2016):

Mi-a dat recent cineva o carte a lui Ravi Zarachias se intituliază "Sfârșitul Rațiuni" și eu mare ***. Înfine în carte se postula că Dumnezeu nu trebuie tras la răspunedere că durerea are și ea un scop ( făcând referire la aceea boală care nu îți permite să simți durere). Nu zic că nu ar, pentru că durerea s-a dezvoltat ca mecanism de apărare, fie că vorbim de durere biologică, fie psihică..., dar vorba vine ce scop au calamitățiile naturale permise de un zeu omniprezent și omniștient.

| anonim_4396 explică (pentru UnBroken2016):

Dacă mai pui și teoria relativități a lui Einstein rezultă că Dumnezeu există simultan cu începutul și sfârșitul lumi. Deci toată chestia asta e o prostie.

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Buba e ca saracia adevarata e aia cind cumperi un sfert de piine si parizer de doi lei sa le pui copiilor pe masa. Si asta ma doare cel mai tare, mai ales cind vad cate un bou de-asta sau o vaca care iau mizerii sa le puna copiilor pe masa, apoi completeaza cu o bere la pet si/sau un pachet de tigari. Aia care au telefoane de 3000 RON la salariu de 1000 sau rate la perdele sint imbecili, nu sint saraci. E vorba si de autodisciplina cind vine momentul sa iti mai faci cate o pofta-ceva. Eu de exemplu voiam de ceva vreme sa imi iau niste boxe de bun-simt. Am tot batut netul in lung si in lat, m-am hotarit intr-un final, dar AVIND bani, nu le-am luat si mi-am impus singur o conditie - doar in momentul in care inchei luna cu peste 10.000 RON, abia atunci imi iau boxele. Prima luna am picat sub target, a doua am sarit peste. Boxele nu au costat 5-6000 RON, asta ca sa iti faci idee, ci vreo 400 EUR. Saracii idioti daca s-ar trezi intr-o luna ca le intra 12.000 in loc de 1200, 95% sanse ca isi vor lua aifon sau galaxy s, o plasma, niste toale de firma, ceva. De-astea sa moara dusmanii. Eu am un dual SIM facut praf pe care de vreo citeva luni bune tot vreau sa il schimb si nu ma indur sa dau vreo 3-400 RON pe unul nou (va fi ceva gen Dorel sau Cat B30, cel mai probabil, un dual SIM basic pentru batut cuie). Nu ca nu as avea cu ce sa il iau sau ca mor de zgircenie, ci pentru ca investitia nu se justifica sub nici o forma si nici nu imi aduce vreun avantaj.

| Idris a răspuns (pentru KodrutZ):

,,Buba e ca saracia adevarata e aia cind cumperi un sfert de piine si parizer de doi lei sa le pui copiilor pe masa.,, - Nene, aia nu e saracie. Atat timp cat ai un acoperis deasupra capului, ai un vesmant sa te acoperi, ai o bucata de paine si apa nu esti sarac. Gandeste ca sunt multi care nu au nici parizer nici sfertul acela de paine. Acestea nu sunt decat standarde impuse de societatea bolnava si corupta in care traim, pentru ca multi urmeaza planurile malefice ale acelora ceea ce ei numesc lideri si ii urmeaza precum oile si nu se tin de calauzirea data de Creator.

| KodrutZ a răspuns (pentru Idris):

Da, corect. Eu ma refeream la saracia aia din care totusi poti sa iesi daca vrei. Oamenii strazii de multe ori nu au cale de iesire, iar multi au ajuns acolo dupa ce o perioada au fost "normali" cu casa-masa, unii chiar si cu afaceri prospere.

| Florazul15 a răspuns (pentru UnBroken2016):

Pentru ca iii place sa ne vada cum ne chinuim nu?!

| 熊Panda熊 a răspuns:

Părintele Arsenie Boca zicea că dacă Dumnezeu ar răsplăti si ar pedepsi tot binele și răul în această viață, nu ar mai trebui să existe viață viitoare, veșnică, căci am primit totul în această viață.
Noi nu suntem făcuți pentru aceasta viață, trecem prin ea puțin, scurt, doar că sa intram in adevărata noastră viață, pentru care am fost născuți, cea veșnică. De multe ori, Dumnezeu folosește necazul pentru îndreptarea omului, ca să-l ajute să se mântuie, sau omul își pricinuieste singur necazul, cu mâna lui.